MARTIN. Dníček ako vymaľovaný, čarovná, zasnežená krajina s chalúpkami, aj gazdovskými dvormi a kopa detí i mládeže v zimných krojoch či fašiangových maskách – tak vyzerala tretia januárová nedeľa v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Detský folklórny súbor Turiec dlhé roky pestuje v deťoch lásku k ľudovým tradíciám, starobylým zvykom, spevu a tancu. V nedeľu si k tomu „pribalili“ aj ľudovú architektúru v skanzene .
„Už niekoľko rokov sme si plánovali toto fotenie. V našom archíve nemáme fotky so snehom a tie minulé zimy boli bez neho. Teraz napadal, bolo treba využiť šancu,“ hovorí o jednom z motívov fotonedele organizačný vedúci DFS Turiec Ján Linceni.

Pre vedenie súboru, ktoré spolupracovalo s rodičmi malých folkloristov a vedúcou Múzea slovenskej dediny etnografkou Katarínou Očkovou, to bolo vôbec prvé veľké zimné fotografovanie. Túto iniciatívu podporila aj Nadácia Zdravá turčianska záhradka, keďže jej poslaním je podpora a rozvoj tradícií, kultúry a umenia v turčianskom regióne. Nadácia zabezpečila bezplatné fotografovanie a nakrútenie krátkeho dokumentárneho filmu.
Fotograf Ján Farský s členmi DFS Turiec počas dňa postupne nafotil množstvo záberov. Deti na nich vidieť pri zimných ľudových zvykoch, prácach, sviatkoch a zimných radovánkach. Fotenie v interiéroch a exteriéroch malo neopakovateľnú atmosféru, zvlášť, keď k nim zaznela pieseň, či zadupkali nohy tanečníkov a tanečníc. Kým v obydliach, obecnej škole a v kostolíku bola skôr tajomná a romantická, vonku bola radostne rozšantená. Nechýbala guľovačka, sánkovačka, ani bujarý fašiangový sprievod. Okrem fotografa, všetko zachytil kamerou aj kameraman regionportálu Tomáš Hulej.
„Vzniklo odhadom okolo 600 až 700 fotografií, tak na dve hodiny pozerania,“ komentuje Linceni a zdôrazňuje, že teraz sa fotografie musia roztriediť podľa zvykov či situácií, ktoré deti stvárňovali a urobí sa z nich výber jednak pre potreby marketingu súboru, ale aj propagačných potrieb Múzea slovenskej dediny, ktoré ich tiež bude využívať vo svojej práci.
„Hoci sa to na prvý pohľad zdá, že išlo o príjemnú zábavku, vôbec to tak nebolo. Fotenie malo prísny scenár, aby zohľadnilo všetky udalosti a zvyky folklórnej zimy od Ondreja po fašiangy. Spracovali ho Ľubica Podorská a Monika Barabášová. Bolo treba z krojárne vybrať všetko potrebné oblečenie pre deti, rekvizity, aby pri fotografovaní nič nechýbalo,“ opisuje vedúci. No dodáva, že vďaka vedeniu súboru, podpore rodičov a samozrejme zanieteniu malých aj veľkých členov súboru, ktorí napriek zime a chladu nestratili po celý deň guráž a nadšenie, vznikli atraktívne fotografie.
Súbor ich okrem iného použije aj v propagačných materiáloch k 35. výročiu svojho vzniku, ktoré si v tomto roku pripomenie.