Ističe - čo obec, to iná situácia a iné riešenie

Kauza ističe sa postarala v minulých dňoch o nečakanú popularitu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Spôsobili to neprimerane vysoké cenové výmery za elektrinu, ktoré úrad schválil a ktoré premiér počas návštevy v Martine zmietol zo stola.

V Sučanoch budú rekonštruovať verejné osvetlenie.V Sučanoch budú rekonštruovať verejné osvetlenie. (Zdroj: Viera Legerská)

MARTIN. Nedávna návšteva premiéra Roberta Fica so sprievodom v Martine odštartovala na Slovensku kauzu ističe. Na neprimerane vysoké faktúry za elektrinu v regióne stredného Slovenska v časti fixných poplatkov upozornili turčianski starostovia a primátori na stretnutí so štátnou tajomníčkou Ministerstva vnútra SR Denisou Sakovou. ÚRSO podporil nové nastavenie fixných a variabilných poplatkov pri elektrine a plyne. V niektorých prípadoch aj turčianskych obcí išlo o zvýšenie záloh až o násobky minuloročnej skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to ako blesk z jasného neba

„Tie cenové rozhodnutia boli ako blesk z jasného neba,“ hovorí Zuzana Valocká, starostka zo Žabokriek. „V rámci paušálnej platby za elektrickú energiu máme ročne zaplatiť viac ako 4-tisíc eur, čo je približne dvojnásobok oproti minulému roku. A to nemusíme odobrať ani kilowatt.“

Po otvorení problému v Martine sa téme hneď vzápätí venovala aj vláda SR. Výsledkom jej intervencie bolo rozhodnutie, že ÚRSO sa vráti k starému nastaveniu fixných a
variabilných poplatkov pri elektrine a plyne. Na rokovaní vlády sa na tom dohodol predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík s ministrami.

"Predseda regulačného úradu nám oznámil, že je pripravený obidve rozhodnutia stiahnuť, aj pokiaľ ide o fixné poplatky týkajúce sa ističov, aj pokiaľ ide o fixné poplatky pri odbere plynu. V praxi to bude znamenať, že tento rok bude fungovať na tých istých základoch a princípoch ako rok 2016. Žiadne vyššie zálohové platby nebudú, budú sa s tým musieť vysporiadať distribučné spoločnosti," povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda nechce zasahovať, ale zasiahla
Ako uvádza agentúra SITA, predseda vlády priznal, že pri poklese cien samotnej komodity, či už elektriny alebo plynu, dostávali niektoré mestá a obce pre vyššie fixné poplatky vyššie zálohové platby.

Ako zverejnila SITA, vládni predstavitelia podľa neho nechcú zasahovať do činnosti nezávislého regulačného úradu, ale ten mal podľa nich postupovať pri zmenách fixných poplatkov miernejšie. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu mali odberateľov na
zmeny pripraviť.

"Sú niektoré obce a ľudia, ktoré si tie ističe vymenili a dnes naozaj šetria. Ale drvivá väčšina odberateľov sa o ističe nezaujímala, ale o cenu elektriny áno. Ak chceme teda pristúpiť k novým riešeniam, musíme ľuďom poradiť, pomôcť optimalizovať systém, a potom môžeme vystavovať faktúru," konštatoval pre SITA Žiga.
Podľa spomínanej agentúry, regulátor si za svojimi krokmi v čase pred rokovaním vlády stále stál. Ako ale pripomenul Holjenčík, je pravdou, že pri elektrine na strednom Slovensku sa zmenil pomer medzi fixnou a variabilnou časťou ceny. Firma SSE-Distribúcia podľa neho totiž plne využila svoju legislatívnu možnosť, ktorá bola daná vo vyhláške, a dala váhu 80 % na fixnú časť a zvyšok na variabilnú zložku.
Podľa neho stredoslovenskí energetici, lebo na ich postup bola nasmerovaná aj v Martine najväčšia vlna kritiky, k tomu pristúpili preto, aby sa odberateľ zamyslel nad tým, či skutočne potrebuje tak nadmerne veľké ističe, pre ktoré musia držať kapacitu, ktorú musíme zaplatiť všetci.

SkryťVypnúť reklamu

Nešťastná situácia, alebo nešťastný postup?

"Ide o nešťastnú situáciu týkajúcu s marginálneho množstva odberateľov z kategórie miest a obcí," povedal pre agentúru po rokovaní vlády predseda predstavenstva SSE-Distribúcia Pavol Mertus. Ako dodal, vzniknutá situácia, ktorou sa zaoberala aj vláda, prispeje aspoň k tomu, že niektorí odberatelia sa zamyslia nad zbytočnými vysokými ističmi.

Okolo faktúr sa strhla aj mierna hystéria, ktorú odštartoval výrok premiéra, že ich treba zahodiť do koša.

"Celý problém okolo ističov je nepríjemný preto, lebo ľudia žili v tom, že ceny energií sa zvyšovať nebudú, dokonca vláda hovorila o ich znižovaní. Zálohové faktúry v tej výške, ako sme ich dostali, ale vyhláseniam vlády odporovali, a preto sa ani nedivím, že je z toho politický problém,“ povedal nám Vladimír Plžik, starosta Sučian.

Dodal, že to bola chyba voči ľuďom, treba ju podľa neho napraviť a problém ističov vnímať vecne. Uviedol, ako postupovali v Sučanoch.

Nič do koša nehádzali, rozmýšľali vecne

„V minulom roku sme platili zálohové platby za elektrickú energiu mesačne vo výške 2 300 eur a pri ročnom zúčtovaní nám ešte tisícku vrátili,“ vysvetľoval. „Elektrinu odoberáme od SPP. Keď sme dostali zálohovú faktúru na 2 635 eur za január, pričom v ďalších mesiacoch od februára sme mali platiť 3 030 eur, opýtali sme sa v SPP, čo sa vlastne deje?“ komentoval starosta.

V SPP Sučancom poradili, aby výmer vnímali zatiaľ ako platný, aby zaplatili minimálne za január a počkali na vývoj situácie.

„Keď sa po intervencii vlády v ÚRSO zmení pohľad na paušálne platby a keď dostaneme nový aktualizovaný výmer, prispôsobime sa mu,“ povedal nám v stredu a dodal, že nakoniec v ročnom vyúčtovaní by im aj tak prebytok v SPP vrátili.

„Faktúry sme do koša nehodili a nič sme netrhali. Rovnako racionálne sa chceme správať k optimalizácii odberu elektrickej energie,“ uviedol ďalej a spresnil, že dal preveriť, aké majú v obci a v jednotlivých budovách skutočné odbery, aká je optimálna potreba elektrickej energie aj s ohľadom na to, aké podujatia sa v budovách a na verejných priestranstvách konajú.

„Keď toto budeme vedieť, zvážime postupné výmeny ističov,“ dodal. Pripomenul ďalej, že v Sučanoch to budú robiť postupne podľa plánu investícií, a to aj tých drobnejších. Najväčšia ich čaká pri rekonštrukcii verejného osvetlenia v celej obci, ktorú plánujú v najbližších rokoch.

Úrad podpísal nové cenové rozhodnutia

Stanovisko ÚRSO, ktoré otvorilo nové cenové konania, prišlo vo štvrtok minulého týždňa. Úrad podpísal nové cenové rozhodnutia, ktoré by mali byť na úrovni roku 2016. Faktúry by mali dostať odberatelia v najbližších dňoch. Čo sa týka plynu, tak na celom Slovensku, čo sa týka elektriny, zmeny nastanú iba v Stredoslovenskej energetike. Východoslovenská energetika, ktorá má odberateľov aj v Turci, údajne eviduje iba ojedinelé reklamácie. „Tieto sa riešia individuálne,“ povedal ešte na tlačovej besede po rokovaní vlády k tejto téme premiér.

Ani v Žabokrekoch sa optimalizácii nebránia, ale...

„Cena za elektrickú energiu je veľmi komplikovane určovaná. Samozrejme, že sa snažíme poznať, čo ktorá z jej zložiek znamená, aby sme dokázali šetriť,“ komentuje tému Zuzana Valocká.

Pripomína, že aj v Žakokrekoch už o optimalizácii uvažovali, ale ona sa nedá urobiť zo dňa na deň. „Keď sme u nás pri rekonštrukcii osvetlenia o nej vážne hovorili, zistili sme, že napríklad chodníky so stĺpami elektrického vedenia nie sú ani vo vlastníctve obce a nemáme miesto, kam by sme nové rozvodné skrine umiestnili . Preto sme nemali inú možnosť ako ponechať pôvodné hodnoty ističov, hoci namiesto 50A by stačili 20A,“ spomína si.

Dodáva ďalej, že teraz, pri výrazne zvýšených paušálnych platbách sa optimalizácia ističov oplatí, ale chce to čas. „Treba urobiť audit, pripraviť podklady pre projektovú dokumentáciu, spracovať príslušné žiadosti, potom pracovať na projekte – to všetko predpokladá odborný prístup a prácu a tá tiež nie je zadarmo,“ vymenúva Valocká.

Všetko sa dá, ale chce to viac odbornej diskusie

Podľa nej problém s historicky rozdielnymi cenami rovnakého produktu pre rôznych odberateľov sa dá riešiť aj citlivejšie.

„Určite bolo treba vypracovať dopadovú štúdiu prechodu na nové sadzby, aj analyzovať, koľko domácností a obcí má relevantnú hodnotu ističa v zmluve o pripojení. Asi som naivná, ale od distribučnej spoločnosti alebo od ÚRSO by som očakávala návrhy a viac odbornej diskusie predtým, ako sa rozhodlo,“ vracia sa k téme, ktorú riešilo v minulých dňoch celé Slovensko.

Vysvetľuje aj prečo. „Nechcem sa vyjadrovať o potrebe politických intervencií a ako koncový odberateľ sa k tomu musím postaviť racionálne. Iba sa obávam, že ak sa nebude táto téma riešiť systémovo, otvoríme Pandorinu skrinku,“ pokračuje. „Každá obec má komplex majetkových, finančných či iných osobitostí, ktoré zohrajú v tom svoju úlohu.

No aj podľa nej platí, že v perspektíve sa optimalizácii odberu energie treba venovať. „Možno to znie paradoxne, ale všetci , teda aj my ako odberatelia, regulátor, aj distribútor by sme sa v širších súvislostiach, ktorými sú vyčerpateľné aj obnoviteľné zdroje energií na našej planéte, naozaj mali snažiť optimálne využiť sústavy, a tým dosiahnuť nižšie ceny,“ pripomína a dodáva, že podľa nej by pomohlo motivovanie všetkých spotrebiteľov cez spravodlivé rozdelenie nákladov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR
Tradičná oblievačka v skanzene.

V nedeľu nebude chýbať oblievačka a šibačka


Pavol Lackanič
Cez víkend je na programe viacero šlágrov.

Fomat má voľno, ale futbalový program je tentoraz poriadne nedupaný.


Už ste čítali?