MARTIN, TURČIANSKE TEPLICE. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) predstavil projekt výstavby nových športových centier pre deti a mládež. S výzvou oslovil 156 starostov a primátorov miest a obcí nad 5 000 obyvateľov. Termín na potvrdenie prvotného záujmu obcí, ktoré dokážu poskytnúť lokalitu, je do 15. februára. Podmienkou je postaviť centrum v areáloch alebo v blízkosti základných škôl, pretože cieľovou skupinou sú deti od šiestich do desiatich rokov.
Centrá by mali vyrásť pri školách
„Predovšetkým chceme, aby mali deti možnosť športovať v čase, aký im vyhovuje. Aby to nebolo ráno o piatej alebo večer o desiatej,“ vysvetlil prezident SZĽH Martin Kohút, ktorý už počas svojej kandidatúry na post šéfa zväzu hovoril o ambícii výstavby aspoň štyridsiatky nových hál.
V projekte je ihrisko s celoročnou prevádzkou a rozmermi 20 x 40 metrov, ktoré je menšie ako klasická hokejová plocha, aby sa nezneužívalo na súťaže. Nachystané sú dve alternatívy, jedna bez tribúny a komerčného využitia a druhá s pridaním konštrukčného modulu pre umiestnenie tribúny. Stavba je navrhnutá pre osadenie na zelenej lúke, v areáloch základných škôl, s možnosťou pristavenia k školskému zariadeniu. V zime bude slúžiť na korčuľovanie a hokej, v lete sa jednoduchým rozpustením ľadovej plochy premení na ihrisko pre tenis, hádzanú, pozemný hokej, basketbal, úpolové či ďalšie športy. V blízkosti haly sa ráta aj s atletickým oválom, bike parkom, lezeckou stenou, detským ihriskom či priestorom pre street workout aktivity.
„Bude záležať na miestnych podmienkach, ale boli by sme radi, keby mali centrá čo najpodobnejší vzhľad. Vznikol by priestor na podchytenie talentov s možnosťou ich ďalšieho nasmerovania na športovú dráhu,“ pokračuje prezident.
Samospráva má pripraviť pozemky
Hokejový zväz chce od samospráv, ktoré prejavia záujem o spoluprácu, aby sa zaviazali k príprave pozemku či zabezpečeniu všetkých potrebných prípojok na jeho hranicu.
„Chceme, aby samosprávy zaplatili denne minimálne dve hodiny ľadu pre potreby verejného korčuľovania a iné športové aktivity svojich obyvateľov. Za ďalšiu prevádzku a zabezpečenie výchovy v priestoroch centra sme pripravení prevziať zodpovednosť,“ vyhlásil Martin Kohút.
Športové centrá s ľadovou plochou nemajú byť konkurenciou pre klasické zimné štadióny ani podobné súkromné projekty. V roku 2017 plánujú hokejisti začať s výstavbou približne desiatich štadiónikov. Náklady na výstavbu jedného centra by nemali presiahnuť milión eur, pričom zväz ako investor počíta s financovaním z vlastných, ale tiež súkromných zdrojov.
Ponuka mestá oslovila
V Martine by mohlo centrum vyrásť v blízkosti ZŠ s MŠ Ul. Gorkého. Majú tam športové triedy, ktoré navštevujú hokejisti, hokejistky či krasokorčuliari.
„Malo by to logiku a určite by sme to privítali. Zlepšilo by to dostupnosť ľadu najmä pre hokejovú prípravku i športové triedy. Tiež vieme v spolupráci so zriaďovateľom poskytnúť vhodný priestor na výstavbu haly. Žiaľ, mesto Martin je stále v nútenej správe a to môže byť prekážka,“ povedal riaditeľ školy Ján Šamaj.
Ako už naznačil riaditeľ, pre nútenú správu sú možnosti martinskej radnice v oblasti akýchkoľvek investícií veľmi obmedzené. Potvrdili to i slová hovorkyne mesta.
„Všetci veríme, že po priaznivom rozhodnutí Ústavného súdu sa postupne otvorí aj otázka nútenej správy a umožní nám podporiť všetky dobré projekty, ktorým budovanie haly určite je,“ vyjadrila sa Zuzana Kalmanová.
Primátor Turčianskych Teplíc Igor Hus komunikuje s hokejovým zväzom už dlhší čas. V poslednom období to bolo predovšetkým o alternatívach, ako prestrešiť existujúcu ľadovú plochu. Určite sa však na hornom Turci budú zaoberať i novou možnosťou.
„Je to výborná príležitosť ponúknuť deťom atraktívny priestor na aktívne trávenie času. Preto sa budeme snažiť nájsť také riešenie, aby sme na ponuku zväzu mohli reagovať pozitívne,“ informoval šéf turčianskoteplickej radnice.