Hlboký sneh uberá zveri na kondícií a robí z nej ľahkú korisť

Lesná zver si síce už v jeseni nachystala zásoby na zimu, no prikrmovanie jej padne viac ako vhod najmä počas extrémnych mrazov. Stáda sa vtedy zväčšujú a schádzajú z hôr nižšie. Nízkym teplotám skôr podľahnú slabšie jedince.

Raticová zver sa počas mrazov drží vo väčších stádach.

Raticová zver sa počas mrazov drží vo väčších stádach. (Zdroj: ARCHÍV OPK MARTIN)

Prirodzenej potravy má lesná zver počas zimných mesiacov oveľa menej a aby dokázala prežiť i tieto ukrutné mrazy, treba ju prikrmovať.

V týchto dňoch tak nerobia iba lesníci a poľovníci, ale tiež bežní Turčania, ktorým na prírode záleží. Jednou takou je i Veronika Šnorchlová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„S rodinou pravidelne prikrmujeme najmä srnky. Z polí im zvážame seno a dávame veľkú soľnú kocku. Okrem toho aj veveričkám sem-tam nasypeme oriešky. Je to ale veľa roboty a najviac ráno pred odchodom do práce sa s tým všetkým ťahať, ale pre ťažký zvierací osud to vždy rada spravím,“ s nadšením priznala Veronika.

SkryťVypnúť reklamu

Nízkym teplotám sa prispôsobia

Ako hovorí Zuzana Badová, vedúca Obvodnej poľovníckej komory (OPK) Martin, zimné mesiace spájajú poľovníkov a voľne žijúcu zver o čosi pevnejšie ako je tomu v iných obdobiach roka. Ich starostlivosť o zvieratá je síce celoročná, ale v zime väčšinu času venujú poľovníci prikrmovaniu.

Vždy 1. novembra začína tzv. obdobie núdze, ktoré trvá 120 dní.

„Vtedy začína mať zver nedostatok potravy a je nevyhnutné ju prikrmovať a zásobovať živinami. Zver si už počas jesene vytvára dostatočné zásoby, aby prežila zimu, preto ju poľovníci v priebehu zimy nekŕmia, ale prikrmujú,“ vysvetľuje Zuzana Badová.

Ako ďalej dopĺňa, zvieratá v zime znižujú svoju aktivitu, vydávajú menej energie. Preto je ich organizmus prispôsobený prijímať potravu s nižšími energetickými hodnotami, napríklad seno.

SkryťVypnúť reklamu

„Voľne žijúca zver je prirodzene prispôsobená aj na veľmi nízke teploty, jej zimná srsť je oveľa hrubšia ako letná. Zver inštinktívne vie, kde sa má počas mrazov zdržiavať, hľadá si lokality so závetrím a čas odpočinku trávia v húštinách. Zároveň znižujú svoj energetický výdaj a minimalizujú pohyb,“ opisuje Z. Badová aktuálne správanie zvierat.

Z hory schádzajú nižšie

Podľa jej slov však prikrmovanie nie je len otázkou zimy, ale začína sa už v lete. Vtedy poľovníci chystajú zásoby objemového krmiva v podobe sena alebo letniny, no a v jesennom období zas dužinaté krmivo, ako je siláž alebo repa. Takto pripravené krmivo sa musí správne uskladniť až do začiatku zimy, aby sa neznehodnotilo. Okrem toho ešte zver dostáva celoročne soľ, ktorá je obohatená o stopové prvky a pomáha zlepšovať jej kondíciu. Množstvo krmiva, ktoré poľovníci pravidelne privážajú do jednotlivých revírov, závisí od počtu zvierat, ktoré tam žijú. Vždy ide teda o rozličné objemy. Podľa zákona musí byť na každých pätnásť kusov raticovej zveri zriadené jedno krmidlo na jadrové a objemové kŕmenie. A na každých 70 hektárov plochy jedno solisko.

SkryťVypnúť reklamu

„V súčasnom extrémne mrazivom počasí trpia samozrejme aj zvieratá. Vytvárajú si väčšie stáda, schádzajú z horských oblastí nižšie a združujú sa v blízkosti ľudských obydlí častejšie ako po iné mesiace. To je signál pre poľovníkov, že zver treba prikŕmiť vo väčšej miere,“ ozrejmuje ďalej vedúca OPK Martin.

Zo svojich skúseností tiež dodáva, že príliš hlboký sneh uberá zveri na kondícií. Nemôže sa pohybovať tak rýchlo, ako je zvyknutá a stáva sa preto ľahšou korisťou pre predátorov, ako sú vlk, rys a medveď.

„Je úplne prirodzené, že na jar nachádzame množstvo uhynutých zvierat. Sú to najmä slabšie jedince raticovej zveri, vtáctva a drobných hlodavcov. Tie sa potom stávajú potravou pre rôznych predátorov alebo pre líšky,“ uzatvára Badová.

Zaujímavý pohľad sa už dlhšie naskytuje obyvateľom Valče. Priamo k miestnym bytovkám si v nočných hodinách zvyklo chodiť veľké stádo srniek.

„Môže ich byť asi vyše osemdesiat a vídavať ich tak okolo jednej ráno. Láka ich sem zrejme priľahlé pole, odkiaľ si vyhrabávajú potravu a aj Valčania im pri plotoch svojich záhrad nechávajú zrno či kukuricu,“ opísal Jaromír Meriač z Valče.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 610
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 111
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 256
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 885
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 711
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Vychádzajúca atletická hviezda Laura Frličková niesla počas otvorenia hier pochodeň.

Turčianske hry mládeže sú už v plnom prúde.


Pred obchodným centrom v Martine vystavujú sanitku zničenú ruským dronom.

Rusi ju zničili na ukrajinskom fronte.


16

Už ste čítali?