MARTIN. Textílie patria k najstarším výtvorom ľudskej civilizácie. Pri výrobe látok bola dôležitým pracovným úkonom ich úprava, najmä farbenie a vzorovanie, ktoré sa docieľovalo maľovaním a potláčaním. Modrotlač bola v mnohých regiónoch Slovenska integrovanou súčasťou miestnej ľudovej kultúry, Turiec nevynímajúc.
Turčianske kultúrne stredisko (TKS) v tomto roku pripravilo projekt venovaný modrotlači. "Jeho cieľom je prezentovať históriu a súčasnú podobu modrého remesla, ktoré má i v regióne Turiec dlhú tradíciu a vo svojom umeleckom stvárnení je výnimočnou a špecifickou súčasťou našej kultúry," ozrejmuje manažérka pre záujmovú a umeleckú činnosti strediska Eva Palovčíková Záturecká a pozýva na jednotlivé programy.
V priestoroch Turčianskej knižnice v Martine sa 10. februára 2017 uskutočnia workshopy a tvorivé dielne pre študentov a záujemcov o toto remeslo, ktorých obsahom bude všeobecná prednáška o histórii a technológii modrotlače a jej tradícii v Turci. Lektormi na podujatí budú Matej Rabada – modrotlačiar z Párnice, Daša Ferklová a Eva Dudková – etnologičky zo SNM v Martine. Workshopy budú prístupné len pre prihlásených účastníkov, keďže kapacita tvorivých dielní je obmedzená.
Súčasťou projektu bude výstava modrotlačových drevených foriem, vzorkovníkova krojových súčastí z rôznych regiónov Slovenska so zameraním na ornamentálnosť modrotlače, ktorú pripravila Eva Dudková.
Výstava bude sprístupnená v klubových priestoroch TKS od 7. do 16. februára 2017. Pre deti sa v sobotu 11. februára 2017 uskutoční o 10.30 a 13.30 h besiedka o vystavených exponátoch a tvorivé dielne s témou modrotlače. Deťom sa budú venovať lektorky Milada Špalková, vedúca Požičovne krojov a kostýmov v Martine a Eva Palovčíková Záthurecká, metodička TKS.
„Dúfame, že týmto malým exkurzom do sveta modrotlačiarskeho remesla rozšírime vedomosti a záujem o túto textíliu, ktorá ponúka stále nové možnosti aj v modernom dizajne,“ uzatvára Eva Palovčíková Záthurecká.