MARTIN. Upozornenie SMHÚ na zvýšenú koncentráciu prachových častí PM10, ktoré boli namerané na automatických meracích staniciach Košice, Ružomberok, Martin a Žilina v pondelok minulého týždňa, platili aj nasledujúci deň s varovaním, že situácia sa bude zhoršovať. Bol vyhlásený 1. stupeň smogovej situácie.

Na smog upozorňovali viac dní
Ako vtedy tlačovú agentúru SITA informoval hovorca SHMÚ Ivan Garčár, Slovensko bolo pod vplyvom rozsiahlej tlakovej výše a podľa meteorologickej prognózy nebol predpoklad výraznejšieho zlepšenia rozptylových podmienok ani na nasledujúce dni. Situácia sa zlepšila, lebo v Turci už v utorok večer začalo snežiť, čo je vždy v zime základný predpoklad toho, aby sa znížila koncentrácia prachových častí v ovzduší.
Na Slovensku meria prítomnosť prachových častíc v ovzduší 38 staníc. Limit na prítomnosť častíc je 50 mikrogramov na kubický meter. Táto hranica nesmie byť prekročená viac ako 35-krát ročne. Najšpinavšími lokalitami u nás, podľa Ministerstva životného prostredia SR, sú Veľká Ida, Trenčín, Banská Bystrica, Ružomberok, Krompachy, Jelšava, Bratislava, Košice, Trnava, Žilina a Prešov. Martin medzi nimi síce nie je, ale meracia stanica na Jesenského ulici opakovane signalizuje v niektorých dňoch výskyt prachových častíc v násobkoch hodnôt nad spomínaným limitom.

Martin je v strednej časti tabuľky staníc
Blanka Fogelová z SHMÚ hovorí, že Martin sa počtom prekročení PM10, ročným priemerom PM10 a PM2,5, NO2 umiestňuje približne v strednej časti tabuľky monitorovacích staníc. Ale priemer Turčanov nedusí. Dusia ich niektoré inverzné dni a tie treba poznať, a potom sa ľudia môžu zariadiť. Lebo iba niektorí môžu byť na Martinských holiach, odkiaľ hádam najlepšie vidieť, do akej sivohnedej kaše sa metropola Turca občas ponára.
„Odporúčam ľuďom, aby počas inverzných dní sledovali spracované a zverejnené dáta SHMÚ na adrese: http://www.shmu.sk/sk/?page=996. Tam nájdu všetko – aj upozornenia, aj výstrahy, aj pokyny, ako sa treba počas nadlimitných hodnôt v dotknutých lokalitách správať,“ dopĺňa Fogelová.
Údaje sme si vyhľadali a naozaj obsahujú vyčerpávajúce informácie napríklad aj o dennom priemere koncentrácie PM10 v ovzduší, smogových varovných systémoch i aktuálne informácie o kvalite ovzdušia, ktoré pracovníci SHMÚ každé ráno počas pracovných dní aktualizujú.
Koncentrácie prevyšujú limit niekedy aj viacnásobne
Z nich vyplýva, že napríklad v pondelok, kedy bolo aj pre Martin vyhlásené upozornenie pre namerané vyššie hodnoty, monitorovacia stanica na Jesenského ulici namerala v priemere 135 mikrogramov prachových častíc na meter kubicky, v jednom momente dňa to ale bolo až 215 mikrogramov. V utorok sa už situácia upokojila a hodnoty klesli na podlimitnú úroveň, ale v sobotu a nedeľu (28. - 29.januára) boli namerané priemerné hodnoty 145 a 193 mikrogramov, v nedeľu dokonca stanica vykázala v jednom z meraní až 246 mikrogramov.
„Medzi najväčších znečisťovateľov patria výstavba, doprava, ktorá využíva klasické spaľovacie motory a priemysel,“ povedala pre SME hovorkyňa ministerstva životného prostredia Petra Stano Maťašovská.
Človek sa týmto fenoménom viac-menej nemôže brániť. Môže ale zmeniť svoje správanie v čase, keď inverzné počasie naznačuje možné zdravotné problémy.
Čo robiť, keď nefúka, nesneží a je chladno
Meteorológovia všeobecne tvrdia, že sa inverzné počasie dá rozpoznať. Nefúka vtedy vietor, je chladno, nesneží, na údolia padnú hmly. Spozornieť by mali predovšetkým obyvatelia miest či obcí v dolinách, kotlinách, ktoré vtedy nemá čo „prefúkať“ a ľudia sú nútení dýchať všetko, čo v takýchto lokalitách „stojí“, teda aj prachové častice vo vzduchu. Prach sa drží pri zemi a nerozptyľuje sa.
V médiách odznela informácia, že ministerstvo životného prostredia pripravuje stratégiu zlepšenia ovzdušia. Prísnejšie predpisy sa pripravujú aj pre domáce kúrenie. No nebude to zajtra.
Keď idem po starej Ľadovni, vykrúca mi nos
„Ľudia hádžu teraz do kotlov všetko, čo doma nájdu,“ uvádza náš čitateľ Roman Sýkora. „Neviete si ani predstaviť, čo cítiť vo vzduchu, keď prechádzam z práce okolo niektorých domov na martinskej starej Ľadovni. Naozaj s tým treba niečo robiť a nastaviť takú situáciu, aby sa ľuďom vyplatilo používať na vykurovanie kvalitné palivo,“ doplnil. Pripomenul tiež, že sa čuduje majiteľom domov, že si ničia kotly kadejakým „sajrajtom“. A neplatí to iba pre mesto, ale aj mnohé obce v Turci.
Pece rodinných domov sú značným znečisťovateľov ovzdušia. Dokladajú to aj merania SHMÚ. V noci, ráno, dopoludnia sa obyčajne namerajú nižšie hodnoty, lebo sa kúri menej, popoludní a večer hodnoty stúpajú, najhoršia situácia je počas víkendov, rodiny sú doma a chcú byť v teple. Priemysel k tomuto druhu znečistenia síce prispieva, ale možno menej, ako by sme sa domnievali.
„Priemyselné komíny, ktoré majú viac ako sto metrov, by k smogovej situácii nemali výrazne prispievať, pretože výška stabilnej atmosféry sa v takýchto podmienkach pohybuje od niekoľkých desiatok až do sto metrov,“ vysvetlila pre MY Liptovské noviny Jana Krajčovičová zo SHMÚ. Komín Martinskej teplárenskej má 165 metrov.
FAKTY
K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Akútne účinky možno pozorovať u citlivých ľudí, môže nastať dráždenie očí, nosa a hrdla, pocity tlaku na prsiach, kašeľ a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest. Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.
SHMÚ odporúča obmedziť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, obmedziť fyzickú námahu vonku a nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia.