MARTIN. Prvých takmer šesť mesiacov vyučovania majú za sebou. Aj na turčianskych školách sa minulý utorok rozdávali výpisy polročných vysvedčení.
Za odmenu do hračkárstva
Hodnotenia svojej práce si z rúk učiteľov prevzalo i dvadsať žiakov zo 4. A v ZŠ Ul. Pavla Mudroňa v Martine. Šiestim z nich sa na vysvedčení dokonca zaskveli samé jednotky. Najlepšou žiačkou je podľa ich triednej učiteľky Moniky Vonderčíkovej školáčka Terezka Pálffyová.
„Nemám najobľúbenejší predmet, bavia ma úplne všetky. Rada si však počítam príklady z matematiky,“ povedala nám šikovná Terezka.
Ako nám deti svorne tvrdili, každé z nich má za vysvedčenie už od rodičov prisľúbenú malú odmenu.
„S rodičmi zájdeme do čokoládovne a potom do hračkárstva, kde si do desiatich eur môžem vybrať, čo sa mi bude páčiť. Potom pôjdem k babke do Kláštora pod Znievom na prázdniny. Už sa neviem dočkať,“ tešila sa tiež čistá jednotkárka Alexandra Buociková z Trnova. Jej spolužiak Riško Doležal z Martina si vypýtal za polročné vysvedčenie malé autíčko z hračkárstva.
„Dedo ma najskôr zoberie na detské ihrisko Detský sen a stará mama potom doma uvarí nejaké dobré jedlo,“ opísal školák.

Snaživá trieda
Do ich triedy chodí aj Marián Holub z martinského detského domova a ako nám povedal, aj pre nich si vychovávateľky pripravili malé prekvapenia k polročnému vysvedčeniu.
„Mal som síce dvojky a trojky, ale s kamošmi i tak máme ísť na ihrisko Detský sen a sľúbili nám tiež, že pôjdeme na pizzu,“ vyslovil sa Marián.
Triedna učiteľka M. Vonderčíková bola s vedomosťami jej žiakov veľmi spokojná.
„Som rada, že si známky oproti koncoročným vysvedčeniam nikto nepohoršil a buď ich mali rovnaké, alebo si ich dokonca viacerí polepšili. Je to šikovná trieda a snažia sa po celý rok. Ale vždy keď sa začne blížiť vysvedčenie, tak mesiac predtým zaberú ešte viac, pretože známky si chcú poopravovať,“ vykreslila Vonderčíková.
Oba polroky sú dôležité
Mnohí žiaci, ako aj rodičia však nepovažujú polročné vysvedčenie za až také dôležité a najväčšiu váhu má podľa viacerých práve to koncoročné. Hodnotenia za oba polroky sú však podľa riaditeľa ZŠ Ul. Pavla Mudroňa Jozefa Kríža rovnako podstatné.
„Napríklad polročné vysvedčenie z deviateho ročníka sa posiela spolu s prihláškou na stredné školy a v ôsmom ročníku ho zas žiaci uvádzajú, ak sa hlásia na bilingválne gymnázia. Rovnako piataci posielajú svoje polročné vysvedčenia, ak chcú ísť študovať na osemročné gymnáziá. Prioritné sú samozrejme výsledky prijímacích skúšok, ale aj tieto vysvedčenia majú tiež svoju váhu,“ vysvetľuje Jozef Krížo a ďalej dodáva, že polročné hodnotenia sú vo všeobecnosti výbornou spätnou väzbou pre žiakov i rodičov.
„Mnoho žiakov si uvedomí, že v nejakom predmete poľavili, alebo sa málo snažili, a preto v štúdiu potom viac zaberú, aby na konci školského roka mali lepšie známky,“ dodáva riaditeľ Mudroňky.
Nespokojnosť s hodnotením
Zaujímavosťou je, že podľa školského zákona môžu rodičia, ktorí sú nespokojní s oprávnenosťou známok svojho dieťaťa na polročnom či koncoročnom vysvedčení, tento doklad doslova akoby reklamovať.
„Zákon hovorí, že ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch pracovných dní od klasifikačnej porady, odo dňa získania výpisu alebo vydania vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky,“ ozrejmuje Jozef Krížo, ktorý sa počas svojej praxe stretol aj s takýmto prípadom.
„Päť alebo sedem rokov dozadu nebol jeden rodič spokojný, tak sme žiaka preskúšali komisionálne. Takéto prípady sú ale veľmi ojedinelé,“ zhodnotil na záver riaditeľ základnej školy.