MARTIN. V iránskom meste Ramsar podpísali 2. februára 1971 dohovor o mokradiach, známu Ramsarskú konvenciu. Podľa nej sa ochrana mokradí stala predmetom medzinárodnej spolupráce najmä preto, že veľký úbytok a nerozumné využívanie mokradí spôsobili na celom svete vážne ohrozenie mokraďových ekosystémov, ako aj druhov, ktoré sú na ne existenčne viazané. Vieme to aj v Turci.

Regiónom preteká nádherne meandrujúca rieka Turiec, ktorá patrí k posledným prirodzeným riekam nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Je to ekosystém podhorskej rieky s brehovými porastmi a priľahlými mokraďami, stromovou a krovinovou vegetáciou v zátopovom území, podmáčanými lúkami, slatinami, močiarmi a rybníkmi. Národná prírodná rezervácia Turiec, Národná prírodná rezervácia Kláštorské lúky, Národná prírodná rezervácia Rakšianske rašelinisko, Chránený areál Jazierko pri Jazernici, Chránený areál Žarnovica, Chránený areál Ivančinské močiare a lokalita potoka Blatničianka boli v roku 1998 zapísané do Zoznamu mokradí medzinárodného významu podľa Ramsarskej konvencie.
Mokrade Turca majú medzinárodný význam vďaka mimoriadnej rozmanitosti bentosu - drobných organizmov žijúcich na dne vôd, výskytu vzácnych a ohrozených mokraďových rastlinných a živočíšnych druhov a spoločenstiev, jedinečných ekosystémov, vedeckému a hydrologickému významu. Okrem toho, že mokrade vytvárajú nevyhnutné životné podmienky pre rastliny a živočíchy, sú veľmi dôležité aj pre ľudí. Zabezpečujú zásoby pitnej vody, prispievajú k udržaniu jej kvality, obmedzujú negatívne účinky záplav, zabezpečujú čistú vodu, úrodné pôdy pre poľnohospodárske využitie, možnosti pre rybolov a poľovníctvo, ponúkajú miesto pre vychádzky v krásnom tichom prostredí prírody, v horúcich letných mesiacoch ovlažujú a ochladzujú ovzdušie.

Toto všetko a ešte aj mnoho ďalšieho sa dozvedeli žiaci Základnej školy na Hurbanovej ulici v Martine, ktorí sa 2. februára stretli na podujatí venovanom práve Svetovému dňu mokradí. Akciu pripravila škola v spolupráci so Správou Národného parku Veľká Fatra a Nadáciou Turčianskej vodárenskej spoločnosti. V jej úvode Juraj Žiak premietol zaujímavé fotografie a porozprával o význame a zaujímavostiach mokradí. Potom si v predpremiére deti pozreli dokumentárny film Voda je život, chráňme si ju.
Jeho premiéra bude v sobotu 8.apríla v OC Tulip Center Martin a bude tvoriť súčasť podujatí ku Dňu Zeme. Film vyrobila nadácia v spolupráci so Správou NP Veľká Fatra a turčianskym ekológom Jánom Topercerom. Scenárista a režisér Ján Farský dokumentom poukazuje na to, aké máme šťastie, že aj vďaka mokradiam v našom regióne máme bohaté zásoby veľmi kvalitnej pitnej vody. Varuje však pred intenzívnymi negatívnymi zásahmi človeka do týchto ekosystémov, ktoré kvalitu vôd znehodnocujú a v konečnom dôsledku môžu viesť až k tomu, že o zásoby vôd prídeme.
Záverečná časť podujatia minikvízu z práve odprezentovanej témy. Organizátori kládli žiakom otázky a ukázalo sa, že deti veľmi pozorne vnímali a tí najlepší dostali drobné vecné ceny.
Autor: Ján Farský