PODHRADIE. Do preventívnych opatrení, ktoré majú eliminovať šírenie vtáčej chrípky, boli zapojené aj samosprávy v Turčianskej Štiavničke, Turanoch, Sučanoch a v Podhradí.
„Našou povinnosťou bolo v prvom rade informovať ľudí o vzniknutom probléme a nariadených pokynoch a úlohách. Využili sme na to miestny rozhlas, internetovú stránku obce, ale aj informačné tabule,“ povedal starosta Podhradia Bohuslav Bella, ktorý spolu so svojimi dvoma kolegyňami z úradu zabezpečoval aj súpis hydiny a domáceho vtáctva.
„Prešli sme 210 domov v Podhradí a ďalších tridsať v Konskom, ktoré je súčasťou našej obce. Dalo to zabrať, ale zvládli sme to k spokojnosti a všetky zistené poznatky sme už poskytli veterinárom,“ podotkol v stredu poobede starosta.
Panika nikoho nechytá
Jeho kolegyňa Petra Vojtová prezradila, že ľudia bez zbytočných okolkov spolupracovali, mali pochopenie pre vzniknutú situáciu.
„Každý si uvedomoval závažnosť problému, nikto sa nerozčuľoval, všetci nám vychádzali v ústrety. Kto ešte o vtáčej chrípke nevedel, tomu sme vysvetlili všetky okolnosti a priblížili aj opatrenia, ktoré treba vykonať. U nikoho som nebadala žiadne obavy a paniku už vonkoncom nie. Napokon, nie je na ňu ani dôvod.“
Očakávaná návšteva
Návštevu z úradu očakával aj Vladimír Húšťa. Do formulára uviedol osemnásť sliepok a jedného kohúta.
„Hydinu som začal chovať až na dôchodku. Inšpiroval som sa na jarmoku v Mošovciach, kde býva aj výstava drobnochovateľov. Ujde mi čas a aj vajíčka sa tiež zídu. Domáce sú domáce... Vtáčej chrípky sa nebojím, veď čo má prísť, to príde. Opatrenia poznám, viem, čo treba robiť. Mnohé z nich som nakoniec už dávnejšie aj sám urobil. Krmivo dostávajú sliepky v samostatnom kuríne, aj vodu im naberáme z domu. Vyriešiť ešte musím dezinfekciu pri vstupe a výstupe do kurína,“ vysvetľoval dôchodca, ktorý sa vraj snaží tiež o to, aby sa jeho hydina nedostala do kontaktu s voľne žijúcimi vtákmi.
Plašia divé vtáctvo
„Ale úplne sa tomu nevyhnete. Záhradu obletujú drozdy, vrabce, strnádky či sýkorky. Plašíme ich, odháňame, ale vracajú sa.
Ak bude treba, tak aj nejakú sieť či pletivo zabezpečím, aby nenalietavali do kurína zo vzduchu,“ uvažoval Vladimír Húšťa, ktorý by bol nerád, keby sa vírus začal v krajnom prípade šíriť a chov musel zlikvidovať.
„Bolo by mi to ľúto, ale ako som už povedal, nič by sme s tým neurobili. Verím však, že sa to nestane. Aj preto mám pochopenie pre všetky opatrenia, ktoré veterinári robia.“
A presne s takým postojom sa stretával aj starosta Bohuslav Bella. „Ľudia sledujú správy, všimli si, že sa v Česku vo veľkom likvidovali chovy. Nechcú, aby sa aj u nás niečo podobné stalo.“