Kedy vtáčia chrípka zasiahla územie Slovenska a ako sa k nám dostala?
- Takmer všetky európske štáty v poslednom období zaznamenávajú výskyt aviárnej influenzy (AIV), teda vtáčej chrípky u voľne žijúceho vtáctva a tiež u vtákov v zajatí. Toto závažné ochorenie neobišlo ani územie Slovenskej republiky, kedy 29. decembra minulého roku zaznamenali prvé ohnisko výskytu vtáčej chrípky subtyp AIV H5N8 u doma chovanej hydiny v bratislavskej časti Dúbravka. Potom sa tento vírus objavil u kačíc v košickej ZOO a následne sa potvrdilo ďalších 50 prípadov tohto ochorenia u voľne žijúcich vtákov.
Na akých miestach našli mŕtve vtáctvo?
- Vo väčšine prípadov došlo k hromadnému úhynu na vodných plochách a zimoviskách južného Slovenska. Labute z tejto oblasti ďalej neodlietajú a zdržiavajú sa v tamojších lokalitách počas dňa aj v noci, čím sa nákaza v ich populácii neustále šíri.
Kedy sa objavil prvý prípad vtáčej chrípky v turčianskom regióne?
- Dňa 8. februára tohto roku nám nahlásili nález uhynutej volavky popolavej v Turčianskej Štiavničke. Naši inšpektori odobrali uhynutú volavku a odoslali ju na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Veterinárnom ústave vo Zvolene. O dva dni na to, nám tento veterinárny ústav potvrdil prítomnosť vírusu vtáčej chrípky u vyšetrovanej uhynutej volavky.
Aké nariadenia a opatrenia vydala RVPS Martin pre dotknuté obce v Turci a ich obyvateľov?
- Vytýčili sme monitorovaciu oblasť o polomere troch kilometrov od miesta nálezu uhynutej volavky popolavej. Do tejto oblasti spadajú katastre obcí Turčianska Štiavnička, Podhradie, Sučany a kataster mesta Turany. Medzi nariadené opatrenia patrí napríklad podrobný súpis chovanej hydiny a záujmového vtáctva, ako napríklad holuby či papagáje a tiež zabezpečenie biologickej bezpečnosti vo všetkých chovoch. Ďalej treba zamedziť kontaktu chovanej hydiny s voľne žijúcim vtáctvom, zabrániť kŕmeniu a napájaniu hydiny vo vonkajších priestoroch a platí zákaz používania povrchovej vody na napájanie hydiny. Chovatelia majú denne sledovať zdravotný stav svojej hydiny, majú zákaz zhromažďovať hydinu na trhoch a výstavách a platí i zvýšený dohľad nad populáciou voľne žijúcich vtákov.
Podľa akých príznakov zistia chovatelia, že ich hydina je chorá? Ako sa u nich prejaví vtáčia chrípka?
- Budú o dvadsať percent menej prijímať krmivo a vodu, viac ako dva dni budú znášať o päť percent menej vajec, ich týždenná miera úhynu bude vyššia ako tri percentá alebo chov hromadne uhynie. Ďalšími príznakmi sú strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva, postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov. Ďalej sa vyskytujú i poruchy tráviaceho a nervového systému, hnačky, kŕče či poruchy pohybu.
Ak chovateľ spozoruje takéto prejavy čo má robiť?
- Všetky podozrenia o vtáčej chrípke treba nahlásiť na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Martin na telefónne číslo 043/422 1481 alebo na pohotovostné číslo 0905 837 607.
Kto je hlavným prenášačom vtáčej chrípky? Sú to práve voľne žijúce vtáky?
- Áno, práve u nich bolo zistených najviac prípadov súvisiacich s vtáčou chrípkou. Hlavným prenášačom vírusu je vodné vtáctvo, a to labute, kormorány, volavky, kačky či husi, ktoré na našom území hniezdia alebo zimujú. Dôsledná biologická ochrana doma chovanej hydiny a hydiny chovanej vo veľkochovoch zabráni ekonomickým škodám na hydine, zabráni prenášaniu vírusu vtáčej chrípky medzi chovanou hydinou.
Môže sa týmto vírusom nakaziť aj človek? Máme sa niečoho obávať?
- Podľa dostupných údajov nebol v Európskej únií, a teda ani na Slovensku doteraz potvrdený žiadny prípad prenosu vírusu vtáčej chrípky na človeka. Riziko nakazenia chovateľov a kontaktných osôb je nízke, ale aj tak treba k výskytu prítomnosti tohto vírusu pristupovať zodpovedne a s najväčšou vážnosťou. Ľuďom preto odporúčam, aby nemanipulovali s nájdenými uhynutými vtákmi, miesto nálezu označili a nahlásili to na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Martin.