MARTIN. First Lego League je súťaž, ktorá vznikla v USA a rozšírila sa do celého sveta. Každý rok je vyhlásená nová téma, mladí ľudia vo svojich tímoch stavajú a programujú roboty zo stavebníc Lego a vypracovávajú výskumný projekt, ktorý potom prezentujú na regionálnych kolách.

Dôležitá je robotika, ale aj tímové myslenie
Celá myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou. „My v Anasofte si uvedomujeme, že ak chceme mať zo Slovenska inovatívnu krajinu so zručnými mladými ľuďmi, potrebujeme podporovať vzdelávanie, najlepšie skúsenosťou a hravou formou. Liga naviac prináša príležitosť pre najlepších cestovať do vyšších kôl súťaže a porovnať sa so svetovou špičkou, čo je pre deti veľkou motiváciou,“ povedal Michal Hrabovec, prezident spoločnosti Anasoft APR a zástupca jedného z hlavných partnerov aktivity FLL na Slovensku.
Naši medzi reprezentantmi Slovenska v Debrecíne
Na Slovensku sa súťaž konala prvýkrát v roku 2008, vtedy sa v jednom regionálnom turnaji stretlo 10 tímov. Tento rok sa žiaci stretli na siedmich regionálnych turnajoch. Z 86 súťažiacich tímov postúpilo 10 do semifinálového kola a svojimi vedomosťami sa počas prvého februárového víkendu prezentovali v Debrecíne, kde sa stretli súťažiaci z Česka, Poľska, Slovenska a domáce súťažné tímy. K našim južným susedom cestovali aj študenti z Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine, ktorí zvíťazili na žilinskom regionálnom kole v decembri minulého roka. Tému Animal Allies – Zvieratá a ľudia pochopili po svojom a vymysleli špeciálny prepravný box na akváriové rybičky FishBox.
FishBox medzinárodnú porotu zaujal
Inteligentná preprava rýb – takéto si dali zadanie. Prečo? „Študenti zistili, že doteraz zaužívaný spôsob prepravy rybičiek nie je vždy vyhovujúci. Navrhli niekoľko prototypov prepravného boxu, ktorý by poskytoval komfort rybám počas prepravy na dlhé vzdialenosti. Svoj projekt konzultovali s odborníkmi akvaristami, prepravcami a chovateľmi rýb,“ informovala nás riaditeľka Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha Darina Suderová.
Medzinárodnej porote v Maďarsku predviedli prepravné, vodou naplnené akvárium riadené počítačom, automatický systém jeho okysličovania, mechanizmus vypúšťania kyslíkových tabliet, ktoré zabezpečuje cirkuláciu kyslíka na pomerne dlhý čas a za veľmi nízke náklady, a ktorá sa môže prepojiť so smartfónom. FishBox s rozmermi 30x30x50 cm vybavili multifunkčným adaptérom, ktorý možno pripevniť prakticky k čomukoľvek a využívať tak riadené dávkovanie prakticky čohokoľvek na diaľku.
Mladí riešitelia mysleli aj na komfort prepravy rybičiek a akvárium „vyrobili“ z plexiskla, obalili ho polystyrénom kvôli uchovávaniu stálej teploty, dokázali do doplna naplniť vodou, čím minimalizovali otrasy a vybavili ho tiež ventilom, ktorý odvádza splodiny a plyny z boxu von, pričom ventil je navrhnutý tak, aby voda z FishBoxu neunikala.
Ich riešenie môžu akvaristi aj využívať
„Dôležité je, že študenti svoju súťažnú úlohu neriešili iba sami pre seba,“ pripomína D. Suderová. „Využiť ho môžu akvaristi, chovatelia rýb ale aj prepravcovia. Po malých úpravách môže FishBox fungovať aj ako chovná stanica na ryby.“
K svojmu produktu vytvorili aj webovú stránku fishbox2.webnode.sk, kde záujemcovia môžu nájsť všetky informácie a videá prezentujúce jeho funkčnosť.
Tím bol zložený zo žiakov GVPT a ZŠ Dubčeka (žiaci navštevujú krúžok robotiky na gymnáziu). Tvorili ho Jakub Sokolík (II.D), Michaela Mrníková (II.D), J. Kašjak (ZŠ A. Dubčeka), Terezka Rafajová (I.D), Marek Bátory (I.A), Michal Miškolci (I.A), Lorna Krivušová (I.A), Tomáš Štefanov (I.B), M. Adamko (ZŠ A. Dubčeka) a M. Doskočil (ZŠ A. Dubčeka). Pripravovala ich Alica Karkušová. Podľa riaditeľky žiakom a študentom venovala neskutočne veľa času a bola hnacím motorom a motivátorom celého tímu.
Bilancia umiestnení v jednotlivých kategóriách povzbudzuje
A teraz k výsledkom. Súťaž mala niekoľko kategórií. V jednej z nich – teamwork – získali Martinčania prvé miesto. V kategórii výskumný projekt skončili siedmi z 27 tímov a zároveň druhí spomedzi slovenských tímov. V úhrne výsledkov obsadili na semifinálovom kole v Debrecín celkovo trináste miesto, v rámci slovenských tímov boli štvrtí.
Liga pokračuje aj v ďalšom roku – už desiatom. Jeho témou je Hydro Dynamics. Registrácia na jubilejný ročník súťaže bude na Slovensku bude spustená v priebehu apríla 2017.