MARTIN. Vo vysokých polohách Vysokých Tatier (nad 1500 metrov nad morom) je mierne, vo Fatrách a Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo. Informoval o tom Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.
Za predchádzajúcu periódu sneženia napadlo do 30 centimetrov nového snehu, a to len v najvyšších polohách Tatier. Vietor o sile víchrice sneh premiestnil na záveterné svahy a žľaby prevažne južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie, kde sa vyskytujú menej stabilné dosky a vankúše. Tieto nebezpečné útvary sú uložené na tvrdom podklade a vplyvom ochladenia sú krehké, uviedol Biskupič.
Zvlášť opatrný treba podľa neho byť pri prechode zo starého snehu do vetrom vytvorených náfukov. Takéto miesta predstavujú zvýšené riziko uvoľnenia lavín, najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení a na strmých svahoch. V polohách nad 1500 metrov nad morom očakávame menšie prachové lavíny a splazy. V nižších polohách je sneh po ochladení tvrdý až kôrovitý, doplnil Biskupič.
Ako dodal, v teréne je sneh vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nerovnomerne a je rôznorodý. V miestach, kde pršalo, je zmrznutý, v stredných a vyšších polohách je prachový sneh na tvrdom podklade. Nebezpečné sú najmä miesta na záveterných stranách hrebeňov a žľabov. Na hrebeňoch je sneh väčšinou sfúkaný až na podkladovú vrstvu.