MARTIN. Absolútny vrchol neúcty. Martinčan Pavol, ktorý sa so svojim psom vybral na prechádzku smerom na martinské Bukoviny neveril vlastným očiam, keď v tesnej blízkosti pamätníka našiel porozhadzovaný stavebný odpad.
Do očí bijúci neporiadok
Na Bukovinách sa 3. októbra 1944 odohrala tragédia. Fašisti tu zavraždili 48 ľudí z Martina, Sklabine, Vrútok, Sučian, Valče a Turian. Každý, kto k pamätníku zavíta, by sa mal zamyslieť nad hrôzou, ktorá sa tu udiala počas druhej svetovej vojny.
Niektorým Turčanom však zrejme už nič nie je sväté.
„Ten príšerný neporiadok sa nedal prehliadnuť. Akému človeku vôbec napadne vyhodiť svoje smeti na takomto pietnom mieste? Veď práve tu nemeckí vojaci zavraždili skoro päťdesiat Turčanov. Je to úplný vrchol neslušnosti a opovrhovanie našimi dejinami,“ rozhorčene nám opísal čitateľ Pavol.
Pri pohľade na nahromadený odpad to vyzerá, že niekto si na Bukoviny prišiel vyviezť zvyšky stavebného materiálu, ktoré mu ostali po rekonštrukcií obývačky či nejakej kaviarne. Medzi hromadou smetia nájdete rôzne škatule od televízora, kávovaru, všakovakého nábytku vrátane barových stoličiek. Nechýbajú ani polámané dlaždičky, kusy polystyrénu či kýbeľ so zatvrdnutou omietkou.

Mimoriadna situácia
Takéto zneváženie histórie nahnevalo i Radomíra Žingora predsedu Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Martin.
„Je hanba, že si niekto dovolí na takéto pamätné miesto vyviezť odpad a urobiť tam čiernu skládku. S takýmto niečím som sa ešte nestretol,“ vyslovil sa R. Žingor a dodal, že v čase spomienkových akcií pri pamätníkoch padlých si s členmi zväzu vždy zájdu skontrolovať okolie týchto miest a skultúrniť ich.
„Ak je tam náhodou neporiadok, tak priestor pozametáme a upraceme, ale toto je naozaj mimoriadna situácia. Správanie človeka, ktorý to spravil, je viac ako odsúdeniahodné,“ krúti hlavou Žingor.

Polícia na stope
O čiernej skládke na Bukovinách už vedela aj martinská mestská polícia. Jej hliadka nelegálne smetisko objavila pred asi dvoma týždňami počas pravidelných kontrol. Polícia dokonca tuší, kto stojí za týmto neporiadkom.
„Už máme podozrivého, ktorého sme si predvolali a mohli si tak preveriť získané informácie. Ak sa nám to podarí objasniť, prípad pôjde na správne konanie,“ povedal náčelník mestskej polície Igor Húska.
Stavebný odpad by sa mal po správnosti zavážať do zberného dvora. V Martine to má na starosti spoločnosť Brantner.
„Zlikvidovanie stavebného odpadu stojí 27 eur za tonu pre fyzické osoby. Tieto peniaze ale idú mestu Martin a nie našej firme. Občania môžu do nášho zberného dvora však bezplatne vyvážať ostané druhy odpadu vrátane starého nábytku, a to päťsto kilogramov na jednu domácnosť počas roka,“ ozrejmuje Peter Kašuba obchodný riaditeľ Brantneru.
Na ľudskú ľahostajnosť a nelegálne vyvážanie odpadu do prírody opäť doplatí samotné mesto. Smetisko na Bukovinách pri pamätníku nechá odstrániť radnica.
„Ďakujeme za upozornenie. Nelegálnu skládku odstráni spoločnosť Brantner Fatra, s ktorou má mesto uzatvorenú zmluvu o poskytovaní komunálnych služieb,“ povedala Zuzana Kalmanová hovorkyňa mesta.