MARTIN. Veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling navštívil minulú stredu Martin a zavítal na niektoré miestne inštitúcie. Okrem martinskej radnice si obzrel i Slovenskú národnú knižnicu (SNK) a tiež jej vrútocké digitalizačné centrum.
„Fascinoval ma celý proces prenášania dokumentu do digitálnej podoby. Veľa som už o tom počul, ale nikdy som to nemal možnosť vidieť naživo. Snažím sa cestovať po celom Slovensku a spoznávať slovenské národné inštitúcie. Poznám aj históriu Martina, je to pre mňa zaujímavé stretnutie,“ vyjadril sa americký veľvyslanec, ktorý sám vyrastal v prostredí knižníc, mal ich odmala veľmi rád a tak ho procesy špecializovaného pracoviska SNK zaujali.
Miestnosť na ambasáde
V budove SNK si prezrel Univerzálnu študovňu a významné dokumenty, ktoré súvisia s najstaršími dejinami Slovákov, alebo dokumentujú vzťahy Slovákov a Američanov. Pristavil sa napríklad pri Pittsburgskej dohode z roku 1918, liste amerického prezidenta E. Hoovera A. Masarykovej z roku 1928, zaujal ho i rodokmeň francúzskeho vojaka slovenského pôvodu a účastníka americkej vojny za nezávislosť J. L. Polareckého, ktorý hovorí o jeho šľachtickom pôvode.
Veľvyslanca Sterlinga zaujala i korešpondencia demokratického senátora Claiborna Pella s Jozefom Lettrichom a Jozefom A. Mikušom z rokov 1949 - 1979. Senátor Pell bol človek, ktorý sa najviac zaslúžil o vytvorenie americkej ambasády v Československu a bol aj prvým veľvyslancom USA v Československu. Dokonca má na ambasáde v Bratislave sieň, ktorú mu venovali.

Najilustrovanejšia kniha
„Zaujali ma predovšetkým dokumenty, ktoré poukazujú na vzťahy medzi USA a Slovenskom, ale mimoriadne sú i ostatné historické zbierky. Veľmi sa mi páčila aj krásne maľovaná Schedelova kronika z 15. storočia a konkrétne obrázok, kde démoni unášajú do pekla reformátorov. Jedným z nich by mal byť Ján Hus,“ vyslovil sa Adam Sterling.
Ako dodala Jana Cabadajová zo správy historických knižných dokumentov, Schedelova kronika je veľmi vzácna a končí práve ilustráciou o únose reformačných kazateľov. Sú to dejiny sveta od počiatku jeho biblického stvorenia.
„V 15. storočí nastala prvá kríza cirkvi, kedy sa narušili jej základné dogmy a začali voči nej vystupovať prví otvorené kritici. Ide teda o logické vyústenie tejto knihy,“ zhodnotila Cabadajová.
