MARTIN. Poslanec za mestskú časť Záturčie Martin Makovník počas diskusie na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Martine koncom februára okrem iného uviedol, že odporučil svojmu otcovi, aby podal na poslankyňu Tatianu Červeňovú trestné oznámenie. Podľa neho v jednom svojom diskusnom príspevku ešte v decembri klamala a osočila jeho otca. O čo išlo?
Trhací kalendár v rámci zamestnanosti mesta?
Stalo sa tak počas diskusie, ktorá predchádzala schvaľovaniu zástupcu mesta za konateľa Martinsko-flámskeho podnikateľského a inkubátorového centra (MFPIC). Peter Kašuba navrhol, aby po vzdaní sa tejto funkcie Jánom Zubercom, ktorého mesiac predtým zvolili za hlavného kontrolóra mesta, zastupitelia na tento post schválili Martina Makovníka. Ten už v MFPIC pôsobil ako správca nehnuteľností.
„Teraz ideme Zubercovho budúceho zaťa za konateľa dávať namiesto neho,“ povedala v diskusii poslankyňa Tatiana Červeňová. „Pokiaľ mám informácie, okrem pána Makovníka aj jeho otec je tam. To už naozaj ideme robiť z mesta v rámci zamestnanosti trhací kalendár?“ pýtala sa.
Poslanci vzápätí pomerom hlasov sedemnásť za, traja proti a štyria sa zdržali hlasovania, M. Makovníka do funkcie konateľa schválili.
Informácie o mojom otcovi sa nezakladajú na pravde
Svoj postoj k vystúpeniu T. Červeňovej vyslovil M. Makovník na nedávnom februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Podľa jeho slov tak robí kvôli tomu, že verejnosti (rokovania mestského zastupiteľstva naživo prenáša TV Turiec, jeho zvukové záznamy sú archivované na stránkach mestskej televízie i mesta Martin) boli predložené informácie o ňom a jeho otcovi, ktoré sa nezakladajú na pravde a vyplývajú zo zlej informovanosti a diskreditujú jeho rodinu.
„V MFPIC pôsobím od roku 2013 prostredníctvom mojej firmy MS Couple. Pracujem tam ako správca nehnuteľnosti a jeden môj zamestnanec, ktorý upratuje – obidvaja za 300 eur hrubého mesačne,“ pripomenul. „Obsadenosť budovy bola vtedy na 30 percent, keďže dvaja najväčší nájomcovia odchádzali pre avizovaný predaj budovy. Dnes sú kancelárske priestory v AB budove obsadené na sto percent a skladová hala, ktorú máme v správe od januára minulého roku, tiež bude od 1. apríla obsadená nájomcami na sto percent,“ obhajuje svoje pôsobenie v inkubátorovom centre.
Odporučil svojej poslaneckej kolegyni, aby si lepšie zisťovala fakty, kým verejne vystupuje. „Môj otec v MFPIC nikdy nebol a kým budem konateľom, ani nebude zamestnaný. Ako živnostník nevystavil inkubátorovému centru jedinú faktúru,“ pripomenul a objasnil, že jeho otec dokonca na vlastné náklady v MFPIC pripravoval priestor, ktorý bude za odplatu prenajatý lyžiarskemu klubu Ski Team Martinské hole ako servisný a skladový priestor.
„Odporučil som mu preto podanie trestného oznámenia na pani Červeňovú za poškodenie dobrého mena,“ informoval na rokovaní poslancov Makovník.
Poznamenal ďalej, že inkubátorové centrum je mestská spoločnosť a ktokoľvek z vedenia mesta či poslancov do neho má otvorené dvere a môže sa zaujímať o to, ako to tam funguje.
To by už bol vrchol, keby si poslanec nemohol povedať svoj názor
T. Červeňová, ktorú vzápätí podporil aj Jozef Bernát, reagovala slovami: „Za tým, čo som povedala na decembrovom rokovaní, si stojím, moja reakcia bola smerovaná na voľbu hlavného kontrolóra a kandidáta pána Zuberca, ten je vo vzťahu, pracovali i pracujú spolu s pánom Makovníkom. A čo sa týka overenia či neoverenia, to by bol už vrchol, keby si poslanec nemohol povedať svoj názor na spoločnosti, ktorých je mesto spoluvlastníkom alebo podielnikom a ide o poslancov mesta, ktorí v týchto spoločnostiach pôsobia.“
Poslanec MsZ by mal zvažovať svoje výroky prednesené počas rokovania MsZ rovnako dôkladne, ako ich musí zvažovať každý občan. „V prípade ohovárania sa totiž môže poškodená osoba brániť trestnoprávnou formou,“ hovorí sa v stanovisku Transparency International Slovensku (TIS), ktoré sme požiadali o odpoveď na otázku, či môže za výroky prednesené na tomto fóre hroziť trestnoprávna zodpovednosť.
„Na druhej strane, existuje aj množstvo judikátov, podľa ktorých musia politici strpieť aj väčšiu mieru verejnej kritiky. Či nejaké vyjadrenia prekročili únosnú mieru, by musel rozhodnúť súd,“ informoval za TIS jej programový koordinátor Michal Piško.
Priestupková imunita platí iba pre poslancov Národnej rady
„Priestupková imunita na výroky vyslovené v pléne parlamentu platí podľa našich zákonov len pre poslancov NR SR a na poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev sa preto nevzťahuje,“ doplnil.
Podľa neho z etického hľadiska nemožno súhlasiť s prístupom, ak poslanec preukázateľne klame alebo zavádza a namiesto uvedenia veci na pravú mieru svoje pochybenie ospravedlňuje tým, že išlo o výrok vyslovený v rámci rokovania MsZ, a preto ho teda uviesť na pravú mieru netreba.
„Mnohé samosprávy sa akceptovateľné mantinely správania a vystupovania volených predstaviteľov snažia upraviť aj formou etických kódexov, ktorých cieľom je definovať základné etické princípy a štandardy správania, ktorých dodržiavanie sa vyžaduje od volených funkcionárov a ktoré občania od voleného predstaviteľa očakávajú,“ uzavrel Piško.
Martin takýto etický kódex má, do platnosti vstúpil v roku 2009. V článku 15 sa okrem iného uvádza, že poslanci vystupujú v MsZ kultivovane a so znalosťou veci a na zasadnutie prichádzajú pripravení. Faktom je, že T. Červeňová nehovorila o otcovi Martina Makovníka v súvislosti s MFPIC pravdu.