Sestra už v martinskej nemocnici nepracuje, ostatné sa budú učiť komunikovať

​​​​​​​Zdravotnú sestru, ktorá údajne strpčovala život pacientom na jednej klinike v martinskej nemocnici už prepustili. Obvinenia zo zanedbanie starostlivosti o pacientov však vedenie odmieta.

Martinská nemocnica je vo všeobecnosti u pacientov obľúbená.Martinská nemocnica je vo všeobecnosti u pacientov obľúbená. (Zdroj: ARCHÍV MY TN)

MARTIN. Múrmi Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) otriasa už pár týždňov škandál v súvislosti s medializovanými príbehmi umierajúcich pacientov na Klinike hematológie a transfuziológie. Viacero príbuzných sa sťažovalo na otrasné podmienky, špinavé izby a zlé zaobchádzanie personálu, ktoré vraj pravidelne museli znášať ich dnes už mŕtvi blízki.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako informoval denník Plus jeden deň a tiež ďalšie médiá, sériu obvinení odštartoval prípad 23-ročného Adama Sitára z Turčianskych Teplíc po tom, ako sa jeho matka sťažovala na arogantný prístup najmä jednej zdravotnej sestry Dany. Keď sa zúfalá matka Alica Sitárová v decembri otriasla zo smrti svojho jediného syna, rozhodla sa konať a o svojom príbehu porozprávala novinárom.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcel zomrieť sám

Adam bojoval s ťažkou formou leukémie dva roky a na oddelení hematológie v Martine si podľa nej zažil svoje. Ako povedala, najmä necitlivá sestra Dana často nereagovala na chlapcove zvonenia o pomoc a navyše musel znášať jej hrubé správanie hraničiace s urážkami.

Adamov stav sa ale i napriek dvom transplantáciám kostnej drene postupne zhoršoval a chemoterapia mu už nezaberala. Ako uvádza portál aktuality.sk, Adam sa bál, že umrie v nemocnici opustený, a preto primár výnimočne dovolil, aby jeho mama s ním mohla byť tri týždne na izbe, hoci sa tým narušil plán hospitalizácie ostatných pacientov, aj transplantačný program. Potom už syna mohla vídať len hodinu denne.

Zdravotná starostlivosť bola podľa Alice Sitárovej u jej syna nedostatočná.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto slová potvrdila i mama 25-ročnej Nikoly Mokošovej z Oravy, ktorá sa rovnako ako Adam liečila na martinskej hematológií. Aj tu sa vlna kritiky najviac zniesla na hlavu sestry Dany a jej údajného neľudského prístupu k zomierajúcim pacientom. Nikolina mama na nemocnicu podala sťažnosť i na Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Budú sa učiť komunikovať

Po sérií medializovaných informácií sa k prípadom napokon rozhodlo prehovoriť i vedenie

martinskej nemocnice a začalo podnikať dokonca rázne kroky. Podnety príbuzných týkajúce sa nevhodného správania spomínanej zdravotnej sestry už vedenie nemocnice prešetrilo. Prvým krokom bolo prepustenie problémovej zdravotníčky.

„Sestra pripustila, že nevhodne zvolila komunikáciu a vzhľadom na závažnosť vzniknutej situácie s ňou nemocnica rozviazala pracovný pomer. Keďže chceme eliminovať výskyt prípadov nevhodne zvolenej komunikácie tak s pacientmi, ako aj s ich príbuznými, pripravujeme pre zdravotníkov odborné komunikačné workshopy,“ vyslovila sa hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová a dodala, že pacientom a ich rodinám ponúkajú v prípade ich záujmu služby psychológa.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica má zároveň v pláne kapacitne posilniť stredný zdravotný personál na lôžkovom oddelení Kliniky hematológie a transfuziológie UNM, aby nedochádzalo k jeho preťaženiu.

Kapacity nestačia

Hovorkyňa nemocnice ďalej vysvetľuje, že táto klinika nemá nadštandardné izby, tak ako je to napríklad v novom chirurgickom pavilóne. Dlhodobejší pobyt rodinných príslušníkov spoločne s pacientom neumožňujú kapacity, ani veľkosti izieb. Na toto pracovisko denne prijímajú v priemere štyroch pacientov, pričom jeho kapacita je 18 lôžok.

„Pani Sitárovej udelil primár výnimku na pobyt spoločne so synom. Malo to však za následok posunutie hospitalizácie iných pacientov, ako aj narušenie transplantačného programu. Preto sa rozhodol ďalšie takéto výnimky neudeľovať,“ zdôvodňuje Kapustová a dopĺňa, že väčšina pacientov, ktorí sa tu liečia, trpí závažným nádorovým ochorením krvotvorby a pre agresívnu chemoterapiu majú výrazne zníženú imunitu.

„Preto môžu príbuzní navštevovať pacientov každý deň len v určitý čas. Dôvodom tohto obmedzenia je prísny hygienicko-epidemiologický režim zavedený kvôli zníženiu rizika prenosu bežných infekcií na hospitalizovaných pacientov,“ vykresľuje hovorkyňa.

Hľadajú ďalšie riešenia

Kapustová však ďalej povedala, že vedenie nemocnice striktne odmieta obvinenia zo zanedbávania zdravotnej starostlivosti. „ Občan má podľa zákona právo podať podnet na prešetrenie poskytnutej zdravotnej starostlivosti na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten rozhoduje, či zdravotná starostlivosť bola alebo nebola poskytnutá správne,“ uviedla hovorkyňa UNM.

Čo sa týka zlého stavu izieb pre pacientov, na ktorý sa sťažovali obe matky, nemocnica priznala, že lôžková časť hematologickej kliniky nemá také podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ako ich novozrekonštruovaná chirurgická JISka. Ako v svojom stanovisku nemocnica vysvetľuje, v roku 2013 kompletne zrekonštruovali denný stacionár za 150 tisíc eur, kde sa podáva hematologickým pacientom ambulantná onkologická liečba. V tomto roku majú naplánovanú rekonštrukciu ambulantnej časti kliniky hematológie a transfuziológie za približne 450 tisíc eur. Stavebné úpravy lôžkovej časti sú ale limitované priestorom.

„Na základe sťažností pani Sitárovej a pani Mokošovej, vedenie preverilo situáciu na hematologickej klinike a hľadá riešenia. Už teraz môžeme povedať, že zásadnejšia rekonštrukcia lôžkovej časti na tejto klinike s využitím druhého nadzemného podlažia si bude vyžadovať väčšiu kapitálovú investíciu. Tú zahrnieme v investičnom pláne nemocnice na rok 2018. Čiastkové zlepšenia stavu, ktoré vieme zrealizovať v dohľadnom čase, aktuálne riešime,“ ubezpečila Katarína Kapustová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 641
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 162
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 162
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 913
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 746
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 497
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


V čase, keď záujem mladých ľudí o odborné školstvo na Slovensku klesá, sme sa v Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Martine rozhodli ísť inou cestou.


Vychádzajúca atletická hviezda Laura Frličková niesla počas otvorenia hier pochodeň.

Turčianske hry mládeže sú už v plnom prúde.


Pred obchodným centrom v Martine vystavujú sanitku zničenú ruským dronom.

Rusi ju zničili na ukrajinskom fronte.


16

Už ste čítali?