TURANY, MOŠOVCE, KOŠŤANY NAD TURCOM. Problém s nedostatkom všeobecných lekárov, pediatrov a zubárov sa stupňuje a najmä na vidieku je situácia varujúca. V obciach, v ktorých sa v minulosti vybudovali zdravotné strediská, sa síce snažia pre svojich obyvateľov zabezpečiť základnú zdravotnú starostlivosť, a niekde sa im to stále ešte darí, ale je to čoraz ťažšie.
V ordináciách slúžia prevažne starší lekári, mnohí už v dôchodkovom veku a nie je za nich náhrada. Majú toho dosť, potrebovali by si už aj oni oddýchnuť, no v práci ich drží stavovská česť a zodpovednosť za svojich pacientov.
Mladých lekárov zatiaľ jednoducho niet
Lenže život prináša aj nečakané udalosti. Ako napríklad v Turanoch, kde na sklonku minulého roku náhle zomrel vychýrený miestny pediater a obvod s približne 850 deťmi ostal bez lekára.
„Museli sme ísť do Sučian, kde bolo vybavené zastupovanie. Avšak smola bola v tom, že akurát kulminovala chrípka a čakáreň bola doslova natrieskaná. Pani doktorka toho mala strašne veľa, okrem svojich pacientov dostala na starosť aj tých z Turian. Chvíľu sa to asi dá vydržať, ale dlhodobo je to zrejme neudržateľné riešenie,“ povedala matka dvoch detí.
Mesto v spolupráci s úradníkmi so Žilinského samosprávneho kraja, ale aj s rôznymi odborníkmi v oblasti pediatrie, hľadalo náhradu, no ani po dvoch mesiacoch k uspokojivému výsledku nedospelo.
„Už sme viedli rozhovory s dvomi lekárkami, žiaľ, k dohode nedošlo. Kraj nám napokon oznámil, že až do vyriešenia personálneho obsadenia ambulancií v Turanoch a Krpeľanoch bude zdravotná starostlivosť zabezpečená v Martinskej poliklinike vo Vrútkach,“ povedal primátor Turian Miroslav Blahušiak. Zároveň ľudí ubezpečil, že dotknuté samosprávy boj o nového lekára nevzdávajú.
Samospráva však objektívne veľa možností na zabezpečenie odborníkov nemá. Môže však aspoň ponúknuť zaujímavé podmienky v podobe rekonštrukcie zdravotných stredísk, symbolického nájmu a v nevyhnutných prípadoch aj riešenia bytovej otázky.
„Ak chceme v dedine lekárov, tak bez toho to nejde, musíme im na ich prácu zabezpečiť adekvátne podmienky. My by sme momentálne potrebovali v zdravotnom stredisku vymeniť kúrenie, okná a celkovo zatepliť budovu.
Je to finančne náročné a s poslancami budem musieť o tom viesť diskusiu,“ podotkol Peter Košík, starosta Mošoviec.
V Košťanoch sa dočasne museli zmieriť, že im do Martina odišla zubárka, no všeobecného lekára a pediatra stále v dedine majú.
„A dúfam, že to tak aj zostane. Aj my investujeme do zdravotného strediska, máme symbolické prenájmy. Ľudia lekárov potrebujú. Aj detských, aj všeobecných. Dobre im, najmä tým starším, padne, keď nemusia cestovať a kúsok od domu všetko nevyhnutné pre svoje zdravie vybavia. A verím, že aj stomatológa časom ešte zoženieme,“ myslí si starosta Marián Bunganič.
Veľa si sľubujú od rezidentského programu
Do riešenia problému s nedostatkom lekárov a aj ich vysokým vekom sa zapája aj Žilinský samosprávny kraj.
„Dlhodobo spolupracujeme s ministerstvom zdravotníctva na rezidentskom programe, ktorý postupne prinesie zvýšenie počtu mladých všeobecných lekárov a zníženie ich vekového priemeru. Prví absolventi skončia už v tomto roku,“ uviedla Lenka Záteková, hovorkyňa kraja, podľa ktorej je jednou z príčin ich nezáujmu o obvody na dedinách alebo v menších mestách nízky počet pacientov, a tým nedostatočne motivujúci finančný objem, ktorý je hradený zo strany zdravotných poisťovní. Tie však majú možnosť tvoriť pri zazmluvňovaní a financovaní zdravotnej starostlivosti motivačné balíčky.