MARTIN. Zo šlágra 50. kola Tipsport ligy medzi Martinom a Žilinou nebolo nič. Zápas bol políciou označený za rizikový, a keďže martinský klub v zmysle zákona o organizovaní verejných športových podujatí nezabezpečil požadovaný kamerový systém, mesto – ako dozorný orgán podujatia, ho necelé dve hodiny pred začiatkom zrušilo.
„Polícia nám písomne dala na vedomie, že kamerový systém – kamery, softver, záznam a zobrazovacie zariadenie, ani minimálne nespĺňa technické požiadavky, a tak sme inú zákonnú možnosť ani nemali,“ povedal Vladimír Jamriška, zástupca radnice, ktorý upozornil na to, že zápas bol za rizikový označený políciou už 3. januára z dôvodu hrozby narušenia verejného poriadku a ohrozenia bezpečnosti.
„Viedli nás k tomu viaceré okolnosti. Napríklad 26. decembra minulého roka došlo pri zápase v Martine i k útoku na verejného činiteľa a musel byť vydaný pokyn na zásah poriadkovej jednotky KR PZ v Žiline,“ podotkol Peter Sivoň, zástupca okresného riaditeľa Policajného zboru v Martine.
Časté neprístojnosti
Mužov zákona o správnosti postupu utvrdil aj januárový zápas v Žiline, kde došlo k stretom medzi tábormi fanúšikov, ktoré vyprovokovala radikálnejšia časť domáceho fanklubu. Výsledkom neprístojností bolo aj zranenie mladého muža z Turca. Okrem toho sa v hľadisku pálili šále a na konci derby zapaľovali aj fakle.
Incidenty riešila i zväzová disciplinárka a žilinské mužstvo musí dva zápasy odohrať pred prázdnym hľadiskom, pričom klub dostal aj mastnú pokutu vo výške 6 750 eur.
„I z tohto sa dá usúdiť, kto robil problémy a nielen pri stretnutiach s Martinom. O obavách z radikálnych Žilinčanov by vedeli rozprávať aj iné kluby. Lenže my sme za chuligánstvo iných najviac doplatili,“ myslí si Michal Taliga, prezident MHC Martin, podľa ktorého v piatok prehral predovšetkým šport.
„My sme v rámci možnosti spravili všetko potrebné k tomu, aby sa hralo, no na povolenie zápasu to nestačilo,“ doplnil funkcionár.
Nie všetko bolo košér
O tom by sa však dalo podľa vyjadrení zástupcov príslušných orgánov polemizovať.„Mesto aj po upozornení od polície na nedostatočnú prípravu zápasu klub listom z 22. februára informovalo, že ak nebudú splnené niektoré zo stanovených zákonných podmienok, dozorný orgán rozhodne o zákaze rizikového podujatia,“ poznamenal Vladimír Jamriška.
Okrem povinnosti zabezpečiť kamerový systém bol nariadený aj zákaz predaja alkoholických nápojov na štadióne, predaj vstupeniek na meno a posilnená mala byť usporiadateľská i bezpečnostná služba. S týmito požiadavkami problémy neboli.
„Uskutočnila sa aj porady, na ktorých sa preberali jednotlivé úlohy. Klub na nich informoval, že na zápas zabezpečí mobilný kamerový systém. Žiaľ, v deň zápasu sa ukázalo, že ten nie je v poriadku,“ opätovne zdôraznil zástupca dozorného orgánu.
Bezpečnostný manažér MHC Martin Vladimír Škokor pre média vyhlásil, že si je vedomý toho, že predpísaný kamerový systém k dispozícii nemali a zároveň naznačil, že jeho zaobstaranie by bolo aj pre iné kluby, nielen ten martinský, finančne náročné a mohli by ich zruinovať. Michala Taliga doplnil, že vyhovujúce kamerové systémy majú v Bratislave a v Košiciach, každý iný odlišný od týchto by bol zrejme nevyhovujúci.
Muselo to takto dopadnúť?
Po oznámení, že sa zápas ruší, sa v útrobách štadióna diskutovalo aj o tom, či bolo nutné ísť až do takejto krajnosti. Vraj sa zvažovala aj možnosť, aby sa zápas odohral bez divákov. Kedysi zákon túto možnosť pripúšťal, ale od minulého roka to už neplatí.
Zápas bez kamerového systému by sa mohol uskutočniť len vtedy, keby bola odvolaná jeho rizikovosť. Máme informácie, že delegát SZĽH Marek Bednárik túto možnosť aj na predzápasovej porade nadniesol, ale nebolo jej vyhovené.
Smutnou iróniou osudu bolo to, že napokon tí, ktorí pri derby zápasoch robili najväčšiu garazdu, napokon ani do Martina na hokej nedorazili.
To, že sa tak stane bolo viac-menej zrejmé už dva dni pred zápasom, keďže žilinský klub v lehote 48 hodín pred derby nepožiadal o výdaj vstupeniek. A keby aj prišli, tak by ich už usporiadatelia nemuseli vpustiť na štadión. Vtedy možno mohla byť otázka opodstatnenosti rizikovosti zápasu nastolená. Ale to by sa podľa kompetentných muselo zodpovednejšie komunikovať.
Michal Taliga s takouto interpretáciou nesúhlasí. „V histórii extraligy to bolo po prvý raz, čo bol zápas označený za rizikový a nikto s tým nemal žiadne skúsenosti. Pri troche vôli sa podľa môjho názoru mohlo hrať. Áno, normy sa natvrdo dodržali, ale citlivosť pri nich chýbala. Zákon je veľmi prísny a nemôžem sa zbaviť dojmu, že športu ako takému vôbec nepomáha.“
Právom nahnevaní diváci
A čo bežní diváci – skutoční fanúšikovia hokeja. Tí spolu s hráčmi schytali facku, ktorú si nezaslúžili. Nečudo, že boli sklamaní a aj právom nahnevaní.
„Prišli sme až z Briešťa, tešili sa na zápas a takto to dopadlo. Mrzí ma to, zbytočne sme merali 25 kilometrovú cestu. Je smutné, že bežný hokejový fanúšik dopláca na chuligánstvo nejakej pomätenej skupiny ľudí, ktorá si hovorí fanúšikovia. Lebo keby oni nevyvádzali, tak by zápas nebol rizikový a normálne by sa hralo,“ trafil klinec po hlavičke Rado, jeden z priaznivcov martinského hokeja.