KATARÍNA ADAMICOVÁ, patologička, vysokoškolská pedagogička
- Neviem, kde minister žije a na čo je skutočne odborník, ale v problematike zdravotníctva je úplne vedľa. Situácia v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) je kritická. Podľa medializovaných faktov najväčšia zdravotná poisťovňa s 3,2 mil. poistencami sa prepadla takmer o 300 miliónov eur. Minister verí ubezpečeniu šéfa VšZP, že platby na ošetrenia pacientov budú. Zdravý rozum nahovára, že pri takom „kelčiku“ to tak nebude. Veď poisťovňa vyhlásila, že plánuje šetriť na liekoch, CT či MR vyšetreniach! Odborníkom je jasné, že obmedzenie diagnostických možností a ordinovaných liečebných postupov bezprostredne negatívne ovplyvňuje zdravotný stav pacientov a núti vykonávateľov zdravotníckej starostlivosti, predovšetkým lekárov, balansovať na hranici zákona a svedomia. Dôležité je uvedomovať si, že vedenie VšZP sa „nehrá“ so svojimi financiami, ale s peniazmi nás všetkých poistencov. V dávnych dobách, keď ešte vládol rozum a česť, si riaditelia inštitúcií spravujúcimi klientske financie po takom katastrofálnom krachu vpálili strelu do hlavy. Dnes to nie je nutné. Naopak, krachujúci vedúci dostávajú dokonca kompenzácie, posilňujú si svoje postavenia a voliči -pacienti mlčia. Vlastne nemlčia. Svoju bezmocnosť si vylievajú na zdravotníckom personáli, ktorý trpí rovnako ako oni, ak nie viac.
MILAN GONDA, knihovník
- Ach, to naše zdravotníctvo i jeho poisťovne! Deficit finančných prostriedkov sa musí niekde odraziť – to dá rozum. Neverím, že by sme to my, poistenci, pri korigovaní dlhu nijako nepocítili. Až by som iniciatívne navrhol, aby sme my pacienti VZP, ktorí máme zdravotné ťažkosti pod 30 %, pomohli našej poisťovni a nepožadovali nadbytočnú zdravotnú starostlivosť. Ide jar a leto, treba si nazbierať a nasušiť podbeľ, harmanček, lipový kvet atď. Ráno si treba dať rozcvičku a popoludní dlhú prechádzku v prírode. Čo si má však dať VZP na svoje neduhy, neviem poradiť. Na to som malý doktor.
PETR MILAN, personálny riaditeľ Ecco Slovakia
- V tomto by som pánovi ministrovi naozaj veril. Voľby sa blížia a nikto si nemôže dovoliť nahnevať svojich voličov. Navyše, kvalita zdravotníctva a služby s tým spojené sa dotýkajú každého, a preto je to citlivá, a tak veľmi sledovaná téma. Som človek veriaci, ale aj cítiaci. Problémom zdravotníctva nie je nedostatok financií, ale ich distribúcia a bočné odtekanie peňazí rôznym spriateleným skupinám a firmám. Odstrihnutie od nich by výrazne pomohlo k tomu, aby sa dlh darilo postupne znižovať.
MILAN MURČEK, riaditeľ MHA Martin
- Obávam sa, že je to len zbožné želanie. Vždy je to tak, že na takéto sekery štátnych alebo verejnoprávnych inštitúcii sa poskladajú občania. Záleží len na forme, akú úradníci zvolia.
PETER VANTARA, riaditeľ Správy NP Veľká Fatra
- Najprv by som rád vedel, ako tento dosť veľký dlh vznikol. A to určite nielen ja, ale každý, kto do tejto zdravotnej poisťovne odvádza nemalé peniaze. Veď predsa, ak chceme riešiť problém, musíme zistiť jeho príčinu. Následne vyvodiť dôsledky a urobiť opatrenia. Až potom uverím, že sa to našej zdravotnej starostlivosti nedotkne.
JÁN ŽIRKO, dôchodca, exstarosta Mošoviec
- Neverím, je to len ďalší bluf. Miliónová strata sa nedá len tak zamiesť pod koberec, tie peniaze musia v zdravotníctve chýbať a určite to vie aj krízový manažér na čele ministerstva. A keď chýbajú, tak sa šetrí a často aj na pacientoch, len to nikto nechce priznať. Najhoršie na tom je, že ľudia, ktorí túto stratu spôsobili, si užívajú pekný život a s vysokou pravdepodobnosťou sa im nič za ich pochybenia nestane. Naopak, chudák občan to všetko zaplatí zo svojich daní.