MARTIN. Snahy namontovať na zimnom štadióne kamerový systém boli aj v minulosti. V tom čase bol riaditeľom extraligového klubu Ján Ilgo. Debatu o tejto problematike otvorilo vyčíňanie futbalových fanúšikov.
„Zástupcov prvoligových futbalových aj hokejových klubov vtedy zvolali na stretnutie do Bratislavy s policajným viceprezidentom. Tam sa začalo hovoriť o tom, že na štadiónoch bude treba mať kamerové systémy,“ vracia sa o niekoľko rokov dozadu.
Spišiaci mali šťastie
Najväčším problém boli aj v tých časoch financie. Aj keď začali rokovania s dodávateľmi, do ktorých sa ako správca štadióna zapojila i radnica, ku konečnej dohode nedošlo.
„Všetky kluby s myšlienkou zavedenia kamerového systému súhlasili, ale z vlastných rozpočtov nedokázali túto investíciu pokryť. Hľadali sa rôzne cesty, skúšal sa spoločný postup s Pro-hokejom, žiaľ, riešenie sa nenašlo.“
Ján Ilgo si bol na vlastné oči pozrieť i kamerový systém, ktorý majú v Spišskej Novej Vsi. Na jeho zakúpenie získali východniari dotáciu zo štátnej kasy. Previedli ho po štadióne a ukázali mu, ako systém funguje. „Veľmi sa mi vtedy pozdával. Ale ak mám dobré informácie, čo všetko bolo treba zabezpečiť v stretnutí proti Žiline, tak ani tento systém by už nestačil,“ doplnil.
Drahá investícia
Správca martinského zimného štadióna v súčasnosti už má vypracovaný projekt káblových trás, v ktorom sa počíta aj s rozvodmi na kamerový systém a turnikety.
„Samotný kamerový systém tak nie je problém namontovať, ale ten si musia zabezpečiť organizátori akcií. V našom rozpočte v súčasnosti na takúto investíciu prostriedky nemáme,“ povedal Štefan Balošák, riaditeľ Správy športových zariadení mesta Martin.
Cena kamerového systému, ktorý by spĺňal všetko potrebné a monitoroval hľadisko v takom rozsahu, ako vyžaduje zákon, stojí približne 60-tisíc eur. Ak k tomu pripočítame i turnikety, cena narastie o ďalších 35-tisíc eur.
„Výberové konanie, prípadne iná súťaž o zákazku, ešte môže spomínanú sumu o niečo znížiť, ale orientačne je to tak,“ dodal.

Prioritou sú kamery pre rozhodcov
Kamerový systém, aký bolo treba v stretnutí Martin – Žilina je nevyhnutnosťou len pri rizikových zápasoch. Aj z tohto dôvodu nemá vedenie najvyššej slovenskej hokejovej súťaže medzi aktuálnymi prio-ritami zavádzanie spomínaných systémov na našich zimných štadiónoch.
„Zodpovednosť zabezpečiť takýto kamerový systém má vždy klub, ktorý rizikový zápas organizuje. Treba však povedať, že pri 99,9 percentách stretnutí takéto zabezpečenie nepotrebujeme. Preto je efektivita tejto investície veľmi otázna. Skôr sa v tomto smere budeme snažiť pracovať s fanúšikmi tak, aby neboli dôvody na vyhlasovanie rizikových zápasov,“ povedal nám Richard Lintner, generálny manažér spoločnosti Pro-hokej.
Ako ďalej pokračoval, v súčasnosti sa intenzívne pracuje na modernizácii kamerových systémov, ktoré slúžia na snímanie zápasov a využívajú ich napríklad videorozhodcovia pri riešení sporných situácií.