MARTIN. Niet Martinčana, ktorý by ju nepoznal a aspoň občas do nej nezamieril. Malá hora ale zarástla kriačinami, do cestičiek ešte donedávna trčali suché konáre, lavičky sú tu polámané, prameň vody zahádzaný odpadom.
A také pekné miesto by to mohlo byť... Stačilo by pár revitalizačných zásahov, preriedenie a vyčistenie húštin, úprava cestičiek, doplniť mobiliár, vyčistiť studničku, prekryť ju a dalo by sa tu piknikovať s rodinami či priateľmi, nenáročne športovať, či iba tak obyčajne využívať toto miesto ako príjemnú spojnicu medzi vysokoškolskými internátmi, posluchárňami a vedeckými ústavmi lekárskej fakulty.
Od tohto cieľa nie je ale teraz ďaleko.
Poslanci mestskej časti Stred považujú v týchto mesiacoch revitalizáciu časti Malej hory za jednu zo svojich priorít.

Mohlo by to byť pekné miesto pre ľudí
„Nechceme nič viac, ani nič menej, iba otvoriť tento priestor verejnosti. Áno, využíva sa aj teraz, ale mohlo by to byť aj krajšie miesto pre ľudí,“ hovorí poslanec mestského zastupiteľstva Bruno Horecký. „A práve k tomu smerujú naše aktivity. Požiadali sme o finančnú podporu z programu Zelené oázy a dostali sme sa do druhého kola, čo je dobré východisko k tomu, aby sme získali peniaze na financovanie úprav v tomto priestore,“ dodal a doplnil, že časť nákladov najmä na potrebný mobiliár pomôže financovať aj mesto. O tom, či bol projekt úspešný, by mala prísť správa každý deň.
Náklady na revitalizáciu časti Malej hory z tohto projektu sú vyčíslené na sumu približne 5 800 eur, do projektu Zelené oázy smerovala z Martina žiadosť na pokrytie prác a materiálu za 4 660 eur. Okrem toho sa o tisíc eur na dovybavenie priestoru o lavičky a koše hlasuje na www.gestopremesto.sk . Dá sa to ešte do konca marca. Ďalšie peniaze na Malú horu možno získať za nákup v Tescu, a to do 4. apríla.
„Dá sa to v obchodoch Tesco na Ľadovni, v Priekope i Obchodnom centre Turiec a v sučianskom Tescu jednoduchým vhodením žetónu do hlasovacieho zariadenia. Žetón vám dajú za nákup v pokladniach,“ upresňuje za organizátorov B. Horecký a dodáva, že hlasovať sa dá do konca marca. Zároveň ocenil aktivitu mesta, hlavne vedúcej oddelenia regionálneho rozvoja a cestového ruchu Ivany Bobrovskej, ktorá projektom spojeným s Malou horou venuje veľkú pozornosť. Aktuálne - projekt Malej hory vedie v Tescu približne o tisíc hlasov pred ostatnými projektami.
Vždy tu bol park, no treba sa o neho starať
Malá hora aj jedinečná. Nachádza sa na vyvýšenej východnej terase mesta a ide vlastne o náplavovú riečnu terasu, ktorá vznikla pred 320 000 rokmi, v období predposlednej ľadovej doby. Je bohatá najmä na výskyt vtákov, žije ich tu 77 druhov. Každý mestský architekt, ktorý mal vplyv na mesto za posledné desaťročia, rátal v tomto priestore s parkom a postupne sa tu aj formoval. Po úprave sa stane ešte viac atraktívny a bude voľne prístupný pre širokú verejnosť bez akýchkoľvek obmedzení.
Projekt revitalizácie Malej hory je výnimočný aj tým, že jeho iniciátori chcú do neho zapojiť ľudí viacerých kultúr – nielen Martinčanov, ale aj zahraničných študentov lekárskej fakulty, čím sa dosiahne ich začlenenie do života mesta, spoznávanie a stretávanie sa s miestnymi ľuďmi. Organizátori ale chcú začať s najmenšími.
Aj deti sa chytia do práce
„Len čo to počasie dovolí, chceme pripraviť pár brigád, na ktorých detí očistia studničku i jej širšie okolie. Postupne sa tu doplní mobiliár, najskôr lavičky, resp. miesta na sedenia, ktoré sa budú dať využiť aj na hru, potom šachovnica, informačná tabuľa o flóre a faune, búdky pre vtáčiky a skrinky na knihy, ktoré si tu ľudia budú môcť požičať,“ opisuje B. Horecký.
Pomoc prisľúbili zo Základnej školy na Ulici Pavla Mudroňa, Evanjelickej spojenej školy, Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha, mladí zo študentského parlamentu, ale aj komunita nórskych študentov-medikov a svoje skúsenosti odovzdajú aj z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS, ktorá má za sebou viacero projektov spojených nielen so Zelenými oázami. Gymnazisti napríklad pripravili aj zoznam „výbavy“ tohto územia.
Doteraz sa v tomto priestore urobil orez a výrub suchých a poškodených drevín. Štúdiu pripravila Lucia Gáborová z Útvaru hlavného architekta mesta, venuje sa v nej iba časti územia, toho, ktoré rieši aj projekt Zelené oázy. Do konca roka sa má dopracovať celé územie Malej hory a postupne renovovať. Pomôcť by mali aj hasiči z Priekopy, keďže majú skúsenosti s podobnými projektmi v iných častiach mesta.
Ak všetko pôjde, ako má, tak počas jari a leta by sa mala urobiť väčšina revitalizačných prác a obnova časti Malej hory by mohol byť hotový do septembra.