MARTIN. Tento štvrtok 23. marca to bol presne rok, čo sa mesto Martin ocitlo v nútenej správe. Má exekútorom zablokované účty a o tom, na čo môže alebo nemôže použiť svoje peniaze, rozhoduje správkyňa konkurznej podstaty.
Na ľudí už výrazne dopadajú dôsledky dlhoročného súdneho sporu v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole.
Paradoxná situácia
V súčasnosti môže mesto iba kúriť a svietiť.
„Tento stav je však len prechodný a verím, že sa nám ho podarí čo najskôr ukončiť v záujme dobra všetkých obyvateľov Martina. Naša situácia je paradoxná, keďže väčšinou sa samosprávy dostávajú do nútenej správy kvôli zlému hospodáreniu, ale naša ekonomická situácia bola ešte pred týmito udalosťami viac než dobrá a stále patríme medzi najmenej zadĺžené samosprávy na Slovensku,“ zhodnotil aktuálny stav Andrej Hrnčiar primátor Martina.
Podľa jeho ďalších slov nútená správa výrazne zasiahla do plánovaných investičných projektov. Konkrétne išlo napríklad o výstavbu kabínkovej lanovky na Martinské hole, investíciu do urnového múru na mestskom cintoríne v Martine, rekonštrukciu krytu civilnej ochrany Alpia Ľadoveň, ako i množstvo parkovísk v jednotlivých mestských častiach. Mesto zároveň prišlo o niekoľko projektov, keďže nemalo peniaze na ich spolufinancovanie.
Dane trošku vzrástli
Niečo sa však v Martine i napriek tomu zrenovovať podarilo.
„Keďže na viacero investičných akcií už boli rozbehnuté projekty, na ktorých sa už začalo aj pracovať a takisto sme mali mimorozpočtové zdroje, podarilo sa nám ukončiť prvú etapu rekonštrukcie Kohútovej vily, nadstavbu Základnej školy s materskou školou na Hurbanovej ulici a prvú časť rekonštrukcie obnovy informačnej tabule na Národnom cintoríne,“ menuje Andrej Hrnčiar.
Súčasná nepriaznivá situácia v meste ovplyvnila i zvyšovanie miestnych daní a poplatkov, ide konkrétne o daň z nehnuteľnosti, ale aj poplatok za komunálne odpady na rok 2017. Ako povedal martinský primátor, mesto je povinné zvýšiť miestne dane, ak nútená správa trvá aj po 31. decembri rozpočtového roka, čo je i prípad Martina.
„Zvyšovali sme ich však iba minimálne. Išlo o niekoľko centov v prepočte na obyvateľa na nehnuteľnosť, aby sme príliš nezaťažili občanov, ale zároveň dodržali zákonné ustanovenia,“ zdôrazňuje Hrnčiar.

Bez dotácie sa funguje ťažšie
Nepriaznivý dopad mala nútená správa aj na prideľovanie dotácií rôznym športovým a kultúrnym zariadeniam a klubom či občianskym združeniam. Kým vlani ju ešte niektorí žiadatelia dostať stihli, tento rok je situácia iná. Podľa primátora je rozpočet roku 2016 uzavretý a dotácie z vlaňajšieho roku tak nemôžu byť spätne doplatené.
„Dotácie v roku 2017 nie sú rozpočtované, ale v prípade, že by v meste skončila nútená správa, urobíme všetko preto, aby sme našli spôsob ako podporiť aktivity a podujatia, ktoré si to zaslúžia,“ prisľúbil Andrej Hrnčiar.
Ak sa situácia nezmení, kluby a združenia budú mať sťažené svoje fungovanie, pretože mnohé z nich sú na finančnú injekciu od mesta odkázané.
Priama dotácia mesta Martin je jedným zo základných pilierov fungovania vždy v úvode každého roka i pre futbalistov z MŠK Fomat Martin.
„Komplikácie nás priamo zasiahli už v minulom roku, a to práve v čase, kedy sa mala riešiť situácia ohľadom vlastníckych vzťahov na futbalovom štadióne v Martine, ako aj prípadný prechod týchto práv pod mesto Martin. A zrazu došlo na nútenú správu,“ opisuje Aurel Nauš športový a marketingový manažér Fomatu.
Nepopulárne opatrenia
Nauš ďalej hovorí, že minulé leto, keď ich prvé mužstvo historicky postúpilo do II. najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, mali za tento veľký úspech pre Martin sľúbenú mimoriadnu dotáciu.
„Tú nám však nevyplatili, čo okrem iného výrazne ovplyvnilo aj naše účinkovanie v tejto súťaži. Koniec roka sme zvládli len vďaka obetavým hráčom, funkcionárom a trénerom klubu, ktorí v závere roka pracovali aj za znížené či žiadne platy,“ hodnotí Aurel Nauš.
Keďže ani začiatkom roka 2017 nedostal Fomat očakávanú dotáciu, komplikácie pokračujú.
„Je len otázkou krátkeho času, kedy dôjde k nepopulárnym rozhodnutiam, ktoré môžu našu doterajšiu 23-ročnú prácu hodiť do koša. Fomat Martin si vždy dokázal plniť svoje záväzky i vďaka pomoci od mesta či reklamných partnerov. Avšak situácia s našim mestom nám už teraz tento cieľ komplikuje,“ začína si zúfať A. Nauš.

Zišli by sa nové kostýmy
Uskromniť sa musel i Spevácky komorný zmiešaný zbor z Martina Cantica collegium musicum. Ako povedal Stanislav Škorňa, vedúci 30-členného zboru, vlaňajšiu sľúbenú dotáciu vo výške 2,5 tisíc eur mali použiť na ich výročný koncert so zaujímavými hosťami.
„Museli sme sa obmedziť na minimum, nejaké vecí z koncertu vypustiť a pozháňať si sponzorov. Vieme fungovať síce aj bez dotácie od mesta, no s ňou by sa nám oveľa ľahšie dýchalo. Ale, chápeme, aká je momentálna situácia,“ skonštatoval Stanislav Škorňa a dodal, že peniaze od mesta by určite použili na kúpu nových kostýmov.
„Teraz si ich nemôžeme dovoliť, pretože cena jedného kostýmu je minimálne 150 eur. Nejaké peniaze na fungovanie sa snažíme zohnať i cez dve percentá z daní, od sponzorov alebo zarobiť ich na koncertoch,“ referuje vedúci zboru.
Kedy sa to skončí?
Nútená správa zmarila tiež nové projekty v jednotlivých mestských častiach. Všade sa môžu riešiť iba havarijné opravy.
Ako priblížila Zita Sekerková, poslankyňa zo Severu, upravovať môžu akurát zeleň, látať kritické diery na cestách či chodníkoch, alebo opravovať lavičky a pieskoviská.
„Nemôžeme začať žiadne nové projekty. Mali sme napríklad v pláne rozšíriť parkovacie miesta a tiež aj vybudovať nové. Pretože kedysi sa vyrábali menšie autá, tak na sídliskách stavali tomu adekvátne parkovacie plochy, ktoré sú dnes malé. Preto ich treba prestavať, ale v súčasnosti nie je za čo,“ povzdychla si a dodala, že ich mestská časť má pozastavené aj peniaze, ktoré nestihli v minulom roku vyčerpať.
„Chceli by sme sa tiež komplexnejšie zaoberať problémom s cestou plnou jám medzi garážami na Severe. Útvar hlavného architekta chceme požiadať o vypracovanie štúdie, ktorá by to vyriešila. Neustále látanie dier k ničomu nevedie,“ vyslovila sa Z. Sekerková.
Martinský primátor ale hovorí, že akékoľvek prognózovanie konca nútenej správy je predčasné.
„Na jej začiatku sme si všetci mysleli, že ide o záležitosť iba niekoľkých mesiacov. Teraz je našou prioritou čakať na písomné rozhodnutie Ústavného súdu a potom zvoliť ten najvhodnejší spôsob, ktorý ochráni čo najviac peňazí, ktoré patria obyvateľom nášho mesta,“ približuje Hrnčiar a zároveň dodáva, že termín pojednávania na Najvyššom súde ešte vytýčený nebol.