Po roku nútenej správy ešte stále nie je jasné, kedy sa skončí

​​​​​​​Už uplynul rok, čo má Martin zablokované účty. Nútená správa stopla dotácie, nové projekty a rieši sa len to najnevyhnutnejšie. Mnohí si bez mestských peňazí musia horko-ťažko pomôcť sami.

Martin je v nútenej správe už rok.Martin je v nútenej správe už rok. (Zdroj: ARCHÍV MY)

MARTIN. Tento štvrtok 23. marca to bol presne rok, čo sa mesto Martin ocitlo v nútenej správe. Má exekútorom zablokované účty a o tom, na čo môže alebo nemôže použiť svoje peniaze, rozhoduje správkyňa konkurznej podstaty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na ľudí už výrazne dopadajú dôsledky dlhoročného súdneho sporu v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole.

Paradoxná situácia

V súčasnosti môže mesto iba kúriť a svietiť.

Tento stav je však len prechodný a verím, že sa nám ho podarí čo najskôr ukončiť v záujme dobra všetkých obyvateľov Martina. Naša situácia je paradoxná, keďže väčšinou sa samosprávy dostávajú do nútenej správy kvôli zlému hospodáreniu, ale naša ekonomická situácia bola ešte pred týmito udalosťami viac než dobrá a stále patríme medzi najmenej zadĺžené samosprávy na Slovensku,“ zhodnotil aktuálny stav Andrej Hrnčiar primátor Martina.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho ďalších slov nútená správa výrazne zasiahla do plánovaných investičných projektov. Konkrétne išlo napríklad o výstavbu kabínkovej lanovky na Martinské hole, investíciu do urnového múru na mestskom cintoríne v Martine, rekonštrukciu krytu civilnej ochrany Alpia Ľadoveň, ako i množstvo parkovísk v jednotlivých mestských častiach. Mesto zároveň prišlo o niekoľko projektov, keďže nemalo peniaze na ich spolufinancovanie.

Dane trošku vzrástli

Niečo sa však v Martine i napriek tomu zrenovovať podarilo.

„Keďže na viacero investičných akcií už boli rozbehnuté projekty, na ktorých sa už začalo aj pracovať a takisto sme mali mimorozpočtové zdroje, podarilo sa nám ukončiť prvú etapu rekonštrukcie Kohútovej vily, nadstavbu Základnej školy s materskou školou na Hurbanovej ulici a prvú časť rekonštrukcie obnovy informačnej tabule na Národnom cintoríne,“ menuje Andrej Hrnčiar.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná nepriaznivá situácia v meste ovplyvnila i zvyšovanie miestnych daní a poplatkov, ide konkrétne o daň z nehnuteľnosti, ale aj poplatok za komunálne odpady na rok 2017. Ako povedal martinský primátor, mesto je povinné zvýšiť miestne dane, ak nútená správa trvá aj po 31. decembri rozpočtového roka, čo je i prípad Martina.

„Zvyšovali sme ich však iba minimálne. Išlo o niekoľko centov v prepočte na obyvateľa na nehnuteľnosť, aby sme príliš nezaťažili občanov, ale zároveň dodržali zákonné ustanovenia,“ zdôrazňuje Hrnčiar.

Bez dotácie sa funguje ťažšie

Nepriaznivý dopad mala nútená správa aj na prideľovanie dotácií rôznym športovým a kultúrnym zariadeniam a klubom či občianskym združeniam. Kým vlani ju ešte niektorí žiadatelia dostať stihli, tento rok je situácia iná. Podľa primátora je rozpočet roku 2016 uzavretý a dotácie z vlaňajšieho roku tak nemôžu byť spätne doplatené.

SkryťVypnúť reklamu

Dotácie v roku 2017 nie sú rozpočtované, ale v prípade, že by v meste skončila nútená správa, urobíme všetko preto, aby sme našli spôsob ako podporiť aktivity a podujatia, ktoré si to zaslúžia,“ prisľúbil Andrej Hrnčiar.

Ak sa situácia nezmení, kluby a združenia budú mať sťažené svoje fungovanie, pretože mnohé z nich sú na finančnú injekciu od mesta odkázané.

Priama dotácia mesta Martin je jedným zo základných pilierov fungovania vždy v úvode každého roka i pre futbalistov z MŠK Fomat Martin.

„Komplikácie nás priamo zasiahli už v minulom roku, a to práve v čase, kedy sa mala riešiť situácia ohľadom vlastníckych vzťahov na futbalovom štadióne v Martine, ako aj prípadný prechod týchto práv pod mesto Martin. A zrazu došlo na nútenú správu,“ opisuje Aurel Nauš športový a marketingový manažér Fomatu.

Nepopulárne opatrenia

Nauš ďalej hovorí, že minulé leto, keď ich prvé mužstvo historicky postúpilo do II. najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, mali za tento veľký úspech pre Martin sľúbenú mimoriadnu dotáciu.

„Tú nám však nevyplatili, čo okrem iného výrazne ovplyvnilo aj naše účinkovanie v tejto súťaži. Koniec roka sme zvládli len vďaka obetavým hráčom, funkcionárom a trénerom klubu, ktorí v závere roka pracovali aj za znížené či žiadne platy,“ hodnotí Aurel Nauš.

Keďže ani začiatkom roka 2017 nedostal Fomat očakávanú dotáciu, komplikácie pokračujú.

„Je len otázkou krátkeho času, kedy dôjde k nepopulárnym rozhodnutiam, ktoré môžu našu doterajšiu 23-ročnú prácu hodiť do koša. Fomat Martin si vždy dokázal plniť svoje záväzky i vďaka pomoci od mesta či reklamných partnerov. Avšak situácia s našim mestom nám už teraz tento cieľ komplikuje,“ začína si zúfať A. Nauš.

Zišli by sa nové kostýmy

Uskromniť sa musel i Spevácky komorný zmiešaný zbor z Martina Cantica collegium musicum. Ako povedal Stanislav Škorňa, vedúci 30-členného zboru, vlaňajšiu sľúbenú dotáciu vo výške 2,5 tisíc eur mali použiť na ich výročný koncert so zaujímavými hosťami.

„Museli sme sa obmedziť na minimum, nejaké vecí z koncertu vypustiť a pozháňať si sponzorov. Vieme fungovať síce aj bez dotácie od mesta, no s ňou by sa nám oveľa ľahšie dýchalo. Ale, chápeme, aká je momentálna situácia,“ skonštatoval Stanislav Škorňa a dodal, že peniaze od mesta by určite použili na kúpu nových kostýmov.

„Teraz si ich nemôžeme dovoliť, pretože cena jedného kostýmu je minimálne 150 eur. Nejaké peniaze na fungovanie sa snažíme zohnať i cez dve percentá z daní, od sponzorov alebo zarobiť ich na koncertoch,“ referuje vedúci zboru.

Kedy sa to skončí?

Nútená správa zmarila tiež nové projekty v jednotlivých mestských častiach. Všade sa môžu riešiť iba havarijné opravy.

Ako priblížila Zita Sekerková, poslankyňa zo Severu, upravovať môžu akurát zeleň, látať kritické diery na cestách či chodníkoch, alebo opravovať lavičky a pieskoviská.

„Nemôžeme začať žiadne nové projekty. Mali sme napríklad v pláne rozšíriť parkovacie miesta a tiež aj vybudovať nové. Pretože kedysi sa vyrábali menšie autá, tak na sídliskách stavali tomu adekvátne parkovacie plochy, ktoré sú dnes malé. Preto ich treba prestavať, ale v súčasnosti nie je za čo,“ povzdychla si a dodala, že ich mestská časť má pozastavené aj peniaze, ktoré nestihli v minulom roku vyčerpať.

„Chceli by sme sa tiež komplexnejšie zaoberať problémom s cestou plnou jám medzi garážami na Severe. Útvar hlavného architekta chceme požiadať o vypracovanie štúdie, ktorá by to vyriešila. Neustále látanie dier k ničomu nevedie,“ vyslovila sa Z. Sekerková.

Martinský primátor ale hovorí, že akékoľvek prognózovanie konca nútenej správy je predčasné.

„Na jej začiatku sme si všetci mysleli, že ide o záležitosť iba niekoľkých mesiacov. Teraz je našou prioritou čakať na písomné rozhodnutie Ústavného súdu a potom zvoliť ten najvhodnejší spôsob, ktorý ochráni čo najviac peňazí, ktoré patria obyvateľom nášho mesta,“ približuje Hrnčiar a zároveň dodáva, že termín pojednávania na Najvyššom súde ešte vytýčený nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 751
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 856
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 378
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 300
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 821
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 741
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 442
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 904
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 179
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 901
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 495
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 941
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 530
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 290
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Niektoré príbehy sa začínajú potichu – v malej izbe, s vôňou prvej vlastnoručne napraženej kávy. Taký bol aj začiatok cesty Petra Szaba, dnes už známeho mena vo svete výberovej kávy.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Posledný marcový deň sme u nás, na základnej škole v Beniciach, privítali žiakov z Estónska a Nórska.


Nasvietená budova Mestského úradu v Turčianskych Tepliciach.

Deň 17. apríl je každoročné špecifický.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 904
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 179
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 901
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 495
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 941
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 530
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 290
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?