MARTIN. Kultový román Oskara Wilda Portrét Doriana Graya odsúdili súčasníci autora ako vulgárny, nečistý, jedovaný, pochybný a falošný, lebo pomerne otvorene hovorí o homosexuálnej túžbe. Dramatizácia režiséra Mariána Amslera, ktorá vychádza z jeho necenzurovanej verzie a pred časom vyšla po prvý raz, uviedlo 24. marca Slovenské komorné divadlo v Štúdiu v celoslovenskej premiére pod názvom Portrét Doriana G.

Na príprave inscenácie sa zišiel realizačný tím Marián Amsler (dramatizácia, réžia), Monika Michnová (dramaturgia), Juraj Kuchárek (scéna), Martin Kotúček (kostýmy) a Ivan Acher (hudba). Titulnú postavu režisér zveril Danielovi Žulčákovi, ďalej hrali Tomáš Mischura, Marek Geišberg, Tomáš Grega, Jaroslav Kysel, Jana Kovalčíková, Zuzana Rohoňová a Eva Gašparová.
Tvorcovia predstavenia ponúkli divákom, na rozdiel od Wildeových „cenzúrovaných“ čias, súčasný pohľad na fascinujúci príbeh o mužovi, ktorý nikdy nestarne. Jeho portrét, ale časom stále viac a viac zrkadlí stav jeho duše, v ktorej niet miesta pre cit. Morálna spúšť, ktorú vytvára, ničí nielen ľudí okolo neho, ale aj jeho samého, kým nenastane vyprosený koniec. Napriek tomu, že román vyšiel pred takmer 120 rokmi (1890), vtedy očistený od kontroverzných prvkov spojených predovšetkým s témou homosexuality, je aj po takom dlhom čase aktuálny hľadaním odpovedí na otázky o láske, morálke, nadradenosti či bezcitnosti, ktoré modelujú a deštruujú vzťahy v priateľstve, partnerstve či umení.
V martinskom predstavení Dorian, ktorý žije v dnešnom Londýne, už nemusí riešiť konflikt dvojitého života (čo Oskar Wilde musel), no predsa sa nevyhne najmä konfrontácii s tvorcom svojho obrazu/fotografie – fotografom Basilom a obrazom/fotografiou samotnou. Kým Basil do portrétu vložil skutočný cit, preto ho vníma aj ako svoj, Dorian zaslepený vlastným obrazom o vlastnej dokonalosti, to nevidí. Túži zostať dokonalým navždy, čo ovplyvní každé jeho rozhodnutie, ktoré od tohto momentu urobí. Prostredníctvom jeho postojov a postojov ľudí okolo neho Oskar Wilde prichádza do dnešnej doby s prekvapujúco „súčasnou“ kritikou aj našej spoločnosti.
V marci je inscenácia Portrét Doriana G. v programe divadla ešte v dňoch 28. až 30. marca, na budúci mesiac 8., 27. a 28. apríla.