GADERSKÁ DOLINA. Nedávne, v poradí už sedemnáste, sčítanie kamzíkov v Gaderskej doline ukázalo, že populácia tohto druhu zveri je v tejto lokalite stabilizovaná. Podarilo sa totiž zozbierať podobné čísla ako v minulých rokoch.
V Gaderi žije asi sedemdesiat kamzíkov
„Fyzicky sa nám tento rok podarilo vidieť 37 kamzíkov. Z dlhodobých odpočtov sa dá odhadnúť, že ich v Gaderi žije okolo sedemdesiat,“ povedal Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu v Martine, ktorého súčasťou je i pozemkový a lesný odbor.
Na sčítavaní sa okrem ľudí zo spomínaného úradu podieľali i pracovníci lesov a poľovníci. Rozdelili sa do niekoľkých hliadok a tie vyrazili na určené stanovištia. Populácii kamzíka vo Veľkej Fatre sa darí už niekoľko rokov i vďaka veľmi dobrej starostlivosti poľovníkov, ktorí jej spestrujú stravu pravidelným prikrmovaním. Kamzičia zver obzvlášť obľubuje kamennú soľ.
V Turci nežije kamzík tatranský, akého môžeme stretnúť v našich najvyšších horách. V rokoch 1956 – 1960 bola v Gaderskej doline vybudovaná obora, do ktorej vpustili asi dvadsať kamzíkov alpského pôvodu dovezených z Českej republiky. „Časom sa oplotenie obory rozpadlo a kamzíky sa rozšírili do Veľkej Fatry, pričom najväčší počet ich je práve v Gaderi.
Nájsť ich však môžeme aj v Belianskej doline a niektoré tiež prešli na druhú stranu do Ľubochnianskej doliny,“ vysvetlila Zuzana Badová, vedúca kancelárie Obvodnej poľovníckej komory (OPK) Martin.

Zver potrebuje pokoj
Kamzíky sú zákonom chránená zver a jej lov je zakázaný. Sú veľmi plaché, a tak sa zdržujú predovšetkým na miestach, kde majú pokoj a ktoré sú málo navštevované.
„Na ich život a rozmnožovanie má dosah narastajúci turizmus či stále väčšia obľuba zimných športov. Keď je, povedzme, v zimnom období kamzík vyrušený, musí unikať vo vysokom snehu, čím spotrebuje veľa energie,“ pokračuje Zuzana Badová.
Hlavným predátorom týchto vysokohorských zvierat sú vlky, rysy, ale aj orol skalný. Kamzičia zver žije v čriedach vo vysokohorskom prostredí nad hranicou lesa. Živí sa predovšetkým trávami, lišajníkmi, mladými výhonkami, púčikmi stromov a kríkmi. U oboch pohlaví sú základným poznávacím znakom rožky. Samce ich majú vyvinuté viac a hákovito zatočené až do uhla 180 stupňov.
„Môžeme byť veľmi radi, že už dlhší čas máme v Gaderi takúto silnú populáciu kamzíka. To však automaticky neznamená, že to takto zostane večne. Preto by malo byť v záujme všetkých, ktorí chodíme radi do prírody, aby sa táto krásna zver z našich končín nevytratila,“ vyzvala k ohľaduplnosti členka poľovníckej komory.