MARTIN. Tri dôvody viedli minulý pondelok poslancov mestského zastupiteľstva k zmene krízového rozpočtu. Prvým bola potreba podporiť jeden z hlavných pilierov výučby v martinských základných školách, ktorým je environmentálna výchova. Poslanci na ňu odhlasovali 30-tisíc eur, ktoré deväť martinských základných škôl využije na výchovno-vzdelávacie aktivity spojené s exkurziami, starostlivosťou o zvieratá a nákup pomôcok na environmentálne činnosti. Bude sa týkať takmer dvoch tisícok detí, čo je o takmer 800 viac, ktorých sa dotkli environmentálne aktivity martinských škôl v druhom polroku minulého roku. Výška dotácie na jedného žiaka je 15,08 eura.
Vymenia iba sklo, ostatné počká
Poslanci vyčlenili z rozpočtu aj 40-tisíc eur na opravu požiarom poškodeného objektu Millenia na martinskej pešej zóne.
„Stav objektu sa po požiari považuje za havarijný, sklá na prízemí sú rozbité a popraskané. Teraz je objekt provizórne uzavretý doskami a kaviareň sa neprevádzkuje,“ zdôvodňovala na rokovaní mestského zastupiteľstva návrh vedúca ekonomického odbou Vlasta Grajciarová.
Peniaze pochádzajú zo zálohy, ktorý mestu poskytla poisťovňa Kooperatíva a vlani sa nepreinvestovali, sú teda v prebytku hospodárenia z minulého roku. Použijú na výlučne na demontáž poškodenej fasády, výrobu, dodávku a montáž nových segmentov fasády a súvisiace stavebné práce, pričom montáž bude realizovaná v pôvodnom systéme s bodovým uchytením a štrukturálnym spojom.
Komplexné riešenie ostatných požiarom poškodených častí budovy Millenia, vrátane interiéru, vzduchotechniky a podobne, bude podľa odborných posudkov predmetom ďalšej opravy.
Dajú tam dlažbu ako v centre
Havarijná časť pešej zóny v priestore od pošty po divadlo na Ulici A. Kmeťa bola tretím bodom, ktorým sa v súvislosti s otvorením krízového rozpočtu poslanci zaoberali. Devastácia povrchu následkom jeho kombinovaného využívania na dopravu, vzhľadom na potrebný servis v tejto oblasti, a aj na využívanie chodcami je taká rozsiala, že hrozí poškodzovanie majetku a zdravia ľudí.
Projekt na výmenu pojazdnej časti ulice bol pripravený na realizáciu už v minulom roku, no jeho finále zastavila nútená správa. Poslanci teraz vyčlenili 160-tisíc eur na výmenu štrbinového žľabu v dĺžke 112,4 metra a položenie betónovej dlažby do štrkového lôžka na ploche 1 344 metrov štvorcových a ďalšie potrebné stavebné práce.
„Na tento úsek použijeme ten istý typ ako pri rekonštrukcii dlažby na Divadelnom námestí. Má hrúbku až osem centimetrov a osvedčila sa,“ komentoval rozhodnutie radnice, ktoré podporili svojím stanoviskom hlavný kontrolór a aj nútená správkyňa, primátor Andrej Hrnčiar.