Nakazené mäso z Brazílie preniklo i na slovenský trh. Najčastejšie išlo o kuracinu a pečienky. Hygienici našli šesť kilogramov podozrivého mäsa aj v Turci.
Škandál s nebezpečným mäsom brazílskeho pôvodu, ktoré malo byť napchané chemikáliami, cielene nasolené a v niektorým prípadoch malo vykazovať príznaky salmonely, otriasol i Slovenskom. Martinskí hygienici preto preverili dvanásť spoločných stravovacích zariadení.
Odborní pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine skontrolovali dvanásť turčianskych kuchýň, v ktorých sa pripravuje jedlo pre spoločné stravovanie, ako napríklad reštaurácie, školské jedálne či firmy, kde môžu zamestnanci chodiť na závodné obedy.
V dvoch prevádzkach sa hygienikom podarilo nájsť práve mäso pôvodom z Brazílie, na ktoré upozorňovalo ministerstvo pôdohospodárstva.
Prvou bola jedáleň v Priekope, kde skladovali dve kilá mrazených kuracích solených rezňov bez kostí a kože. Druhým prípadom bola závodná kuchyňa jednej z firiem v sučianskej priemyselnej zóne.
„V čase kontroly tam mali štyri kilá kuracích hlbokozmrazených pečienok pôvodom z Brazílie od dvoch rôznych dodávateľov,“ povedala Tatiana Červeňová šéfka regionálnych hygienikov v Martine. Výsledky kontrol v Turci budú známe tento týždeň.

Zdravie máme len jedno
Kontroly po celom Slovensku nariadilo ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré preventívne stiahlo predaj brazílskeho mäsa. V niektorých prípadoch sa podozrenie na salmonelu v našej krajine potvrdilo. Pri žiadnej z testovaných vzoriek zatiaľ neobjavili chemické látky, ktorými sa v Brazílii malo upravovať pokazené mäso.
„Na Slovensko bolo cez Holandsko a Poľsko dovezených až 21 000 kilogramov nakazeného brazílskeho mäsa, bolo rozdistribuované až do 54 reštaurácií po krajine. Aj vzhľadom na závažnosť tejto situácie sme sa rozhodli s ministrom Tomášom Druckerom apelovať na slovenských spotrebiteľov. Zdravie máme len jedno, investujme doň a nepozerajme len na cenu,“ povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Cielene nasolené mäso
Matečná zároveň vyzvala všetkých zákazníkov reštaurácií, ale aj rodičov detí v školských zariadeniach, aby sa pýtali na pôvod mäsa, pretože do nich nesiaha kompetencia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS).
„Nedokážeme preto vylúčiť, že takéto mäso mohlo byť distribuované do spomínaných zariadení,“ upozornila.
Kuracie brazílske pečienky, ktoré kontrolovali kontrolóri ŠVPS, boli podľa šéfa ŠVPS Jozefa Bíreša "rozbredlé", so zmenou farby, obsahovali dokonca žlčové mechúriky.
„Jasný škandál je dať na trh mäso, ktoré je nasolené. Ak sa do mäsa niečo pridáva, je to už prípravok. To sme tiež zistili zatiaľ v piatich prípadoch na Slovensku, že mäso bolo cielene nasolené,“ dodal Bíreš.
Nedostatky veterinári podľa neho zistili na Slovensku najmä vo väčších obchodných reťazcoch a v skladoch, s ktorými sa začne správne konanie. Kontroly sa vykonávali aj vo výrobniach, či v malých dedinských obchodoch.
„Množstvové sumáre ešte len urobíme. Môžem však povedať, že na počet obyvateľov sme v Európskej únií krajinou, čo dováža z Brazílie veľa mäsa. Hovädzieho mäsa sa dováža 240 ton ročne a alarmujúce množstvo hydinového mäsa, ktorého sa dováža za rok okolo 9 000 ton,“ zosumarizoval Bíreš.
Polícia už skorumpovaným klepla po prstoch
Brazília je podľa ministerstva pôdohospodárstva najväčší svetový vývozca červeného mäsa a svoje mäsové výrobky, ako aj produkciu vyváža do 150 krajín sveta. Výsledkom dvojročnej akcie federálnej polície bolo obvinenie viac ako 100 ľudí z korupcie a brania úplatkov, pozastavenie prevádzky 21 mraziarenských závodov a obvinenie 33 skorumpovaných inšpektorov, ktorí povoľovali spracovanie mäsa po záruke a napadnuté salmonelózou. Domáci spracovatelia a vývozcovia roky predávali pokazené hovädzie a hydinové mäso, polícia okamžite uzavrela tri továrne.