Slováci si už na Troch kráľov, Veľkú noc či výročie SNP nenakúpia. Od začiatku júna sa rozšíri zákaz maloobchodného predaja na všetky sviatky. V utorok to odsúhlasili poslanci v parlamente. Obchody tak ostanú zatvorené spolu pätnásť a pol dňa v roku. Doteraz to bolo len tri a pol dňa – na Štedrý deň popoludní, v Prvý sviatok vianočný, na Nový rok a počas Veľkonočnej nedele.
Novela umožní predavačom viac oddychu
Ôsmi poslanci zo Smeru, ktorí návrh predložili, chceli dosiahnuť, aby si zamestnanci oddýchli aj počas ďalších dní a aby sa rodičia mohli viac venovať svojim deťom.
V novele sa píše, že počas spomínaných sviatkov „nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi“.
To znamená, že zatvorené musia byť všetky obchody s maloobchodným predajom, ako sú potraviny, drogérie, predajne s textilom, obuvou či akýmkoľvek iným tovarom, ktorý sa predáva konečnému zákazníkovi. Tieto obchody môžu byť otvorené len vtedy, ak v nich majiteľ bude predávať sám, zamestnanci vtedy predávať nesmú.
Ako to vnímajú v obchodoch?
V martinskej predajni Coop Jednota v centre mesta so zatvorením nemali problém. „Sme zvyknutí pracovať aj počas sviatkov, ale voľno samozrejme s radosťou uvítame. Oddych každému dobre padne,“ skonštatoval vedúci predajne Igor Mikula.
Plánovanú zmenu ocenila i ďalšia zamestnankyňa z Jednoty. „Konečne sa niečo urobilo aj pre nás, bežných ľudí. Dlho sme na to čakali. Cez sviatky môžem konečne doma v pokoji relaxovať s rodinou a napríklad cez Vianoce bude tiež menej zhonu, lebo toho viac stihneme v domácnosti porobiť či upiecť,“ tešila sa Katarína Kleskeňová.
TRI OTÁZKY
Počas ktorých dní budú obchody zatvorené?
Zákaz predaja sa týka všetkých štátnych sviatkov, čiže 1. januára, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra.
Zamestnanci ostanú doma aj počas dní pracovného pokoja, teda 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 15. septembra, 1. novembra, 24. decembra popoludní, 25. decembra a 26. decembra.
Existujú aj nejaké ďalšie výnimky?
Zákaz predaja počas sviatkov sa netýka čerpacích staníc, lekární, predaja na letiskách, v prístavoch, vo verejnej doprave, v nemocniciach, predaja cestovných lístkov a suvenírov. V týchto prevádzkach môžu zamestnanci predávať ako v akýkoľvek iný deň.
Okrem toho, určité výnimky majú aj kvetinárstva. Môžu byť otvorené 8. mája, keďže druhá májová nedeľa sa slávi ako Deň matiek a ľudia vtedy zvyknú kupovať kvety. Ďalej 1. septembra, keďže žiaci dávajú v úvode školského roka kvety učiteľkám, a 1. novembra na Sviatok všetkých svätých.
Dotkne sa zákaz aj služieb?
Služby sa poskytovať môžu aj počas sviatkov.
Doterajší pracovný režim cez sviatočné dni neprekážal Jaroslave Piovarčiovej, predavačke z vrútockých potravín Astória. „Nemala som s tým problém, už nemám malé deti, takže som sa prispôsobila. Vždy mi však bolo ľúto zamestnancov veľkých obchodných reťazcov, ktorí tam boli celé dni doslova od rána do večera a pritom ľudia, čo rozhodli, že to takto má byť, doteraz sedeli doma s rodinami,“ nechala sa počuť J. Piovarčiová.
Na tržnici počas sviatkov iba rezané kvety
Novela neovplyvňuje prevádzku tržníc. „Závisí to od toho, kto bude predávať,“ upozorňuje Radovan Pala, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing.
„Dôležité je iba to, či je predávajúci podnikateľ, alebo zamestnanec. Podnikateľ predávať môže, zamestnanec nie,“ hovorí Pala. Rovnaké je to aj s predajom z dvora.
Na tržnici už teraz bývajú stánky so zeleninou a ovocím počas sviatkov zatvorené, takže pre trhovníkov sa prakticky nič nezmení. V Martine, na centrálnej tržnici pri univerzitnej nemocnici, nám viacerí stankári povedali, že otvárať sa im vôbec neoplatilo, ľudia chodili riedko, nič sa nezarobilo.
„Skúšal som predávať počas 1. mája alebo 29. augusta, ale žiadny efekt z toho nebol. Ľudia skôr vtedy chodia do obchodných centier, ale na tržnicu veľmi nie. Hádam iba keď sviatok vyšiel na piatok, tak to bolo o kúsok lepšie. Ale v porovnaní s bežným dňom to vyšlo horšie,“ podotkol trhovník Ján Valach.
Na tejto tržnici sa však predávajú aj rezané kvety, predajcovia majú prakticky otvorené celý rok a nič sa na tom nezmení ani do budúcnosti.
„Zatvorené mám len tri dni v roku, na Nový rok, počas Veľkonočnej nedele a ešte aj 25. decembra – v prvý sviatok vianočný. Zvykol som si na to, vôbec mi to neprekáža, rád robím túto robotu. Ľudia k nám prídu aj počas sviatkov, hoci menej ako v bežných dňoch. Snáď len sviatok Všetkých svätých je výnimkou,“ povedal predajca Martin Vidra.

Čo to znamená pre obchodné centrá
V obchodných centrách sa nachádzajú prevádzky, ktoré ponúkajú maloobchodný predaj, ale aj také, čo ponúkajú služby. Preto sa centrá budú musieť rozhodnúť, či ostanú počas sviatkov úplne zatvorené, alebo niektoré prevádzky otvoria.
Napríklad kiná, reštaurácie, kaviarne, čistiarne odevov, opravovne kľúčov, čiže všetky služby by otvorené mohli byť. Je však kľúčové, ako sa k tomu postaví samotné centrum.
„Budeme zvažovať otvorenie reštauračných a kaviarenských služieb a, samozrejme, aj multikina,“ hovorí Ivan Solenský, manažér obchodného centra Mirage v Žiline, kde nakupuje aj veľa Turčanov.
V podobnom duchu odpovedali aj v martinskom Tulipe. „Musíme sa stretnúť s nájomcami a rozdiskutovať si to. Domnievam, že budú za to, aby svoje služby sprístupnili. Veď už kedy by si ľudia mali sadnúť na kávu, keď nie počas voľna?“ odpovedá a zároveň kladie otázku manažérka Obchodného centra Tulip Katarína Duchovná.
Nie každý novelizáciu víta
„Mnohí nie sú z novelizácie nadšení. Nielen majitelia prevádzok, ale i zamestnanci, lebo mali lepšie nastavené odmeňovanie a sú na to naučení. A vôbec, centrá by mali ostať otvorené, pretože práve počas dní voľna majú najvyššie tržby. Neviem, či náš malý trh zákaz predaja v schválenom rozsahu znesie. V Maďarsku sa tiež pokúsili o to isté čo my teraz a po roku sa vrátili späť k predaju počas sviatkov,“ vysvetľuje manažérka.
Dodáva, že dnes sú obchodné centrá aj spoločenskými priestormi s kultúrnym programom či kinami. „Ľudia by si mali túto ponuku užiť práve vtedy, keď majú voľno,“ myslí si a poukáže aj na finančnú stránku veci. „Áno, kino môže byť otvorené, ale kúriť, strážiť, upratovať budeme musieť, či máme otvorenú jednu alebo všetky prevádzky,“ uzatvára Duchovná.
Ján Koza, predseda predstavenstva spotrebného družstva Coop Jednota v Turčianskych Tepliciach, ktoré má v regióne iba obchody s potravinami a doplnkovým tovarom, nám povedal, že sviatky rešpektovať budú, predajne v celom regióne, vrátane obchodného domu v Turčianskych Tepliciach nechajú zatvorené.
„Žijeme v civilizovanej Európe, treba sa prispôsobiť trendom, ktoré sa v nej uznávajú. Predávanie potravín počas sviatkov išlo nad rámec štandardu poskytovania služieb a aj voči zamestnancom, u nás najmä ženám, to nebolo spravodlivé,“ vyjadril sa.
Pokladne neutrpia
Ministerstvo financií tvrdí, že rozšírenie zákazu predaja „...nebude mať vplyv na ekonomiku Slovenska“. Bližšie vysvetlenie ale neposkytlo.
Obchody, ako aj štát zrejme očakávajú, že sa ľudia predzásobia a na tržbách ani daniach sa to výraznejšie neprejaví.
Potvrdil nám to aj J. Koza. Svoje obchody dokážu v Jednote predzásobiť pred sviatkami a organizačne zvládnuť vyšší nápor kupujúcich. „Nepredpokladám nižšie tržby. Koľko majú ľudia vyčlenené na potraviny, toľko minú, či je počas sviatkov otvorené, alebo nie,“ zakončil.
Zamestnanci to ale na príjmoch pocítia. Podľa Zákonníka práce majú tí, ktorí pracujú počas sviatkov, nárok na päťdesiatpercentný príplatok. O túto možnosť teraz prídu.
Pokuta pre majiteľa prevádzky za otvorenie počas sviatkov sa môže vyšplhať až do stotisíc eur.