MARTIN. TURČIANSKE TEPLICE. Do polovice minulého týždňa skontrolovali martinskí hygienici až 110 zariadení spoločného stravovania v Turci, a to na základe pokynov hlavného hygienika Slovenska. Zamerať sa mali na zverejnený zoznam s označeniami brazílskeho mäsa s podozrením na výskyt salmonely.
Podľa slov regionálneho hygienika v Martine Tatiany Červeňovej však žiadne mäso so šaržami, v ktorých sa mala nachádzať salmonela, počas kontrol v turčianskom regióne nezistili.
„Pozastavili sme približne 530 kilogramov mäsa pôvodom z Brazílie, a to kuracie mäso a pečienky, pretože sme v tom čase ešte nemali výsledky z laboratórnych rozborov, ktoré vykonávala Štátna veterinárna a potravinová správa. Keďže analýzy nepotvrdili závadnosť u takto pozastaveného mäsa pôvodom z Brazílie, mäso bolo uvoľnené na ďalšie spracovanie,“ priblížila Tatiana Červeňová. Ako ďalej hovorí, oveľa väčším problémom z hľadiska možného ohrozenia zdravia konzumentov je možná chemická, prípadne iná kontaminácia mäsa, ktorá sa ale nedá odstrániť tepelnou úpravou, tak ako v prípade salmonely.
Podozrivé šarže ovzorkovali
Na mäso pôvodom z Brazílie sa zamerala i Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Martin. Od 21. marca skontrolovali všetky sklady a obchodné reťazce v regióne Martin a Turčianske Teplice.
„Spolu sme vykonali 30 kontrol a odobrali 14 vzoriek hlbokozmrazených hydinových pečienok a hlbokozmrazených solených kuracích pŕs. Hovädzie mäso z Brazílie sme v regionálnych skladoch ani v obchodnej sieti nenašli,“ opísal Jozef Felcan riaditeľ RVPS Martin.
Každú podozrivú šaržu hlbokozmrazených kuracích pečienok a hlbokozmrazených kuracích pŕs veterinári ovzorkovali a až kým laboratóriá nepotvrdili ich nezávadnosť, mäso ostalo v sklade, aby sa nedostalo k spotrebiteľovi.
Ako ďalej Jozef Felcan dodáva, všetky odobraté vzorky boli zamerané na senzorické vyšetrenie, vyšetrenie na salmonelu a tiež posudzovali správne označenie výrobkov.
Kontroly ešte neskončili
Výsledky testov v laboratóriách napokon ukázali, že žiadna vzorka z pozastaveného brazílskeho mäsa nebola nebezpečná alebo nevhodná na ďalšiu konzumáciu.
Jedna šarža hlbokozmrazených kuracích pŕs z Brazílie o hmotnosti 286 kg však mala podľa Felcana nesprávne označenie.
„Toto hydinové mäso obsahovalo soľ v koncentrácii 1,2 až -1,6 percent, kedy už nemožno hovoriť o hydinovom mäse, ale v názve musí byť označené ako hydinový mäsový prípravok,“ vysvetľuje riaditeľ RVPS Martin. Túto šaržu podľa Felcanových slov pozastavili a vydali opatrenia buď na vrátenie celej šarže dodávateľovi alebo na preznačenie spomínaného kuracieho mäsa ako Hydinový mäsový prípravok, hlbokozmrazený.
„Kuracie mäso a kuracie pečienky, ktoré spĺňali požiadavky na bezpečnosť, neobsahovali salmonelu a vyhovovali požiadavkám na označovanie potravín, sme po doručení negatívneho výsledku z akreditovaného laboratória uvoľnili do obehu,“ hovorí Jozef Felcan a dopĺňa, že v kontrolách brazílskeho mäsa budú veterinári pokračovať aj naďalej a zamerajú sa tiež na výskyt zakázaných látok.
Salmonela na Slovensku
Rozsah škandálu s brazílskym mäsom je podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej obrovský. Ako tvrdí, Slovensko okamžite po jeho prevalení začalo konať.
„Pozastavili sme predaje a začali robiť testy ako vôbec prvá krajina v Európskej únii,“ uviedla ministerka.
Na Slovensko bolo podľa Matečnej cez Holandsko a Poľsko dovezených až 21 000 kg nakazeného brazílskeho mäsa.
„Naši veterinárni inšpektori okamžite nariadili jeho sťahovanie, bolo totiž rozdistribuované až do 54 reštaurácií po krajine,“ podotkla. Testy na konzervačné látky aj na prítomnosť salmonely stále pokračujú. Brazílske mäso nakazené salmonelózou našli veterinárni inšpektori napríklad v Bratislave. Pri žiadnej z testovaných vzoriek zatiaľ neboli objavené chemické látky, ktorými sa v Brazílii malo upravovať pokazené mäso.