MARTIN. Hádky v rodine, susedské spory, rôzne schválnosti, ale aj rušenie nočného pokoja či neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa sa veľakrát dostane až na riešenie pred okresný úrad.
V minulom roku zamestnanci priestupkového úseku zaznamenali a posudzovali 828 priestupkov.
Čísla sa oproti minulosti zásadne nemenia, výnimkou bol azda len rok 2005, keď sa priestupky šplhali k tisícke.
„Najčastejšie riešime priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, majetku a verejnému poriadku,“ povedal Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu v Martine.
Žabomyšie vojny
Pritom často ide aj o záležitosti, nad ktorými sa rozum zastavuje. Najmä susedia si niekedy vedia poriadne zabrnkať na nervy.
Hlasná hudba púšťaná v noci či zámerné búchanie po zábradlí a radiátoroch kovovými predmetmi, vyzváňanie či kosenie trávnika a pílenia dreva na cirkulárke, keď máte na záhrade akurát hostí, dokážu zdvihnúť mandle aj pokojným dušiam.
Obranou sa potom často stáva útok, nové schválnosti a takto to ide neustále dookola.
„Nie je žiadnou výnimkou, že z oznamovateľa sa neskôr stane aj obvinený. Jednoducho, akcia vyprovokuje reakciu a je zle. Pamätáme si na prípad, že jedna rodina zatrúbila na ústup až presťahovaním sa, lebo iné riešenie sa nenašlo. Každopádne, úmysel sa pri takomto konaní veľmi ťažko dokazuje,“ podotkla Viera Toporová, vedúca odboru všeobecnej vnútornej správy.
Niekedy sa ide až hranu
V súčasnosti však už pribúdajú aj priestupky spáchané medzi blízkymi osobami. V menej závažných prípadoch ide o hádky, nebezpečnejšie však už je vyhrážanie sa a, žiaľ, nie raz dôjde aj k fyzickému napadnutiu.
„Ale riešili sme už aj obťažovanie esemeskami, prenasledovanie, dokonca aj zverejnenie súkromných fotiek, trebárs intímneho charakteru, na sociálnych sieťach,“ priblížila ďalšie priestupky Viera Toporová.
Pozor na internetové predaje
V priestupkoch proti majetku sa najčastejšie objavujú drobné krádeže v obchodoch, sprenevera a aj podvody.
„Pribúdajú oznámenia poškodených, ktorí reagujú na rôzne inzeráty zverejnené na internete, dohodnú sa s predávajúcim na kúpe takto ponúkaného tovaru – ide najmä o použité mobilné telefóny, zaplatia zaň prevodom na účet v banke a predávajúci im pošle iný či poškodený alebo aj žiadny tovar. Samozrejme, potom sa mu už poškodený nedovolá“, vysvetľuje Viera Toporová.
Do tejto kategórie možno zahrnúť aj vandalizmus. Riešia sa úmyselné poškodenia áut, rozbitie výkladov či autobusových zastávok.
K priestupkom proti verejnému poriadku zas patrí rušenie nočného pokoja, neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa, napríklad aj tým, keď sa človek odmietne preukázať občianskym preukazom. Ale problémy môžete mať aj za odhodenie ohorka z cigarety, žuvačky, močenie na verejných priestranstvách, lepenie plagátov či premiestnenie alebo zničenie turistickej značky.
„A stretli sme sa aj s prípadom, keď sa pod vplyvom alkoholu jeden človek ukazoval na verejnosti s dýkou. Ľudia sa ho báli a mali strach, že dýku použije,“ uviedla ďalší z atypických priestupkov Viera Toporová.
Sankcie sa rôznia
A aké nám hrozia za tieto priestupky sankcie? Je to rôzne a nedá sa to zovšeobecniť. Za mierny priestupok dostanete pokarhanie, za opakujúci sa alebo vážnejší aj pokutu. A tu je sadzobník rôzny.
„Za priestupky proti verejnému poriadku je možné uložiť pokutu do 500 eur, za priestupky proti občianskemu spolunažívaniu a proti majetku do 331 eur,“ uviedol Marcel Maťovčík.