MARTIN. Časy sa zmenili. Kým v minulosti sa deti hrali vonku a boli stále v pohybe, dnes nad loptou či pukom alebo lezením po stromoch vyhrávajú počítače a mobily. Samozrejme, že sa to odrazilo aj na pohybovej zdatnosti. Dnes už je pre niektorých žiačikov problém urobiť nielen kotúľ vzad, ale aj vpred, šplhať sa po tyči a zabehnúť dvanásťminútovku. Avšak rozdiely sa prejavujú i medzi začínajúcimi športovcami.
Impulz z hádzanej
Nedávno hrali česko-slovensko-poľskú ligu aj mladí hádzanári a hoci nedosiahli zlé výsledky, predsa len v niektorých činnostiach za súpermi zaostávali. Dobrým pohybom, orientáciou v priestore, ale aj v zručnosti a predovšetkým v obratnosti vynikali najmä Bojničania.
„Nedalo nám to, tak sme sa ich pýtali, čo robia iné ako my. Našťastie, kolegovia nič netajili a prezradili nám svoje tajomstvá. Tie spočívajú v hodinách pohybovej výchovy, ktorú za pomoci pedagógov zaviedli do posledného ročníka v škôlkach a v rámci krúžkov aj do prvých a druhých ročníkov v základných školách,“ povedal Ladislav Bíro, prezident MHaK Martin.
Martinčanom sa idea tak zapáčila, že sa jej chytili a hneď začali konať.
Oslovili viceprimátora, ktorý má pod svojou gesciou školstvo, rovnako tak príslušný odbor a postupne aj škôlky a školy, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Martin. Všade našli podanú ruku, pričom pomoc poskytli aj podnikatelia, ktorí pomáhajú celý projekt financovať.
„Myšlienka sa ujala, všade sme našli pochopenie a výsledkom je skutočnosť, že v škôlkach už cvičí alebo čoskoro začne okolo 370 detí. Úprimne, to sme vôbec nečakali, je to super. Naším cieľom je, aby si aj takýmto spôsobom naši najmenší našli vzťah k pohybu a robili ho s radosťou. Až po troch rokoch, ak by mali záujem, mohli by si vybrať konkrétny šport, ktorému by sa chceli venovať. Ale nič sa nestane, keď nebudú a pohyb im prirodzene zostane,“ podotkol Ladislav Bíro.
Od jesene sa pridajú i školy
V školách sa má projekt spustiť od septembra. A nielen v Martine a aj vo Vrútkach. „Do celého projektu sa zapoja aj Centrá voľného času Kamarát a Domino. Samozrejme, hodiny pohybovej prípravy nie sú samoúčelné, majú predpísanú metodiku. Aj preto sme pred pár dňami zorganizovali pre pedagógov seminár, na ktorom sa odprezentovali nielen odborné poznatky, ale aj ukážky práce s deťmi. Každý si zároveň domov odniesol manuál s popismi cvičení. Učitelia sú pre nás kľúčoví, bez ich ochoty by sme neurobili nič,“ zdôraznil Ladislav Bíro.

V škôlkach a v školách by však nemalo ostať len pri hodinách pohybovej výchovy, ale počíta sa aj s rôznymi súťažami a turnajmi.
„Je to pre spestrenie, ale dôležitá je aj motivácia. Deti sa rady zabávajú, súťažia, veríme, že ich to bude baviť,“ vyjadril presvedčenie Ladislav Bíro.
Krúžok pohybovej prípravy otvoria aj v Materskej škôlke Jána Nálepku v Martine. „Kolegyne už boli na seminári, niečo sme si vyskúšali a oficiálne sme začali po Veľkej noci. O pohybové aktivity majú deti záujem, bude ich to baviť. U nás sa do cvičení zapojí 47 predškolákov. Projekt podporili aj rodičia, pozdáva sa im. Všetci sa no to tešíme,“ povedala Jana Martinská, riaditeľka škôlky.
Podpora od olympionika
Projekt okrem iných športovcov zaujal aj atléta a bývalého reprezentanta Štefana Balošáka, ktorý každú takúto aktivitu víta.
„Šport mladých ľudí vedie nielen k budovaniu si vlastného sebavedomia, skutočných kamarátstiev či fyzických daností, ale je i dôležitou súčasťou rozvoja celej spoločnosti. Dnes existuje mnoho rôznych možností, ktoré deti lákajú (internet, televízia, počítače) a, žiaľ, zároveň i odrádzajú od aktívneho pohybu, čo za mojich mladých čias neexistovalo. To má za následok nárast problémov vo vývoji detí pokiaľ ide o ich motoriku, ale tiež zníženú imunitu. Stále viac sa potom hovorí aj o zvyšujúcej sa chorobnosti populácie,“ povedal účastník olympijských hier v Atlante a Sydney, podľa ktorého treba takéto projekty nielen naštartovať, ale urobiť i maximum preto, aby dlhodobo pokračovali.
„Výsledky sa zrejme prejavia aj v neskoršom čase a ocenia ich najmä tie deti, ktoré pri športe zotrvajú. A vôbec to nemusí byť len šport súťažný či vrcholový, ale možno len každodenný pohyb. Držím tomuto projektu palce, je to dobrá myšlienka,“ myslí si Štefan Balošák.