MARTIN. Jozef Vrtiak sa narodil v Ďanovej 4. augusta 1920 do obchodníckej rodiny, ktorej predkovia začínali s podnikaním ako turčianski olejkári.
"Jozefove výtvarné sklony a príklon k antickej filozofii sa sformovali už počas gymnaziálneho štúdia vďaka českým profesorom, ktorí tu pôsobili. Sám vo viacerých rozhovoroch spomínal najmä na profesora kreslenia Jaroslava Vodrážku, pod vplyvom ktorého vytvoril svoje prvé kresby a maľby a aj vďaka nemu sa rozhodol stať maliarom," uvádza kurátorka aktuálnej výstavy v Turčianskej galérii Kristína Zvedelová.
Jozef Vrtiak sa tak v roku 1950 definitívne presťahoval do Bratislavy, kde pôsobil ako umelec v slobodnom povolaní. "Krátko po príchode do centra spoločenského a umeleckého diania nadviazal spoluprácu s viacerými knižnými vydavateľstvami (Mladé letá, Slovenské nakladateľstvo detskej knihy, Smena a iné), pre ktoré ilustroval a graficky upravil viac ako 40 kníh a maľovaniek a vytvoril viac ako 400 ilustrácií," pokračuje kurátorka a dopĺňa, že počas návštev slovenského vidieka v kresbách a náčrtoch sa snažil zachytiť vidiecku i mestskú krajinu v povojnovom období, posledné zvyšky ľudových krojov, drevených stavieb, prácu na poliach či pri tradičných remeslách.
Presne 20 rokov pôsobil Jozef Vrtiak na výtvarnej scéne výhradne ako grafik a ilustrátor, s ktorými bola prepojená aj jeho prezentácia na skupinových výstavách. Výrazný zlom v tvorbe Jozefa Vrtiaka nastal v roku 1968, kedy vstúpil na výtvarnú scénu ako maliar figuralista a monumentalista.
Kristína Zvedelová sa vyjadrila aj k neskoršej stagnácii Vrtiakovho diela. "Začala sa krátko po zmene politického režimu v roku 1989. Keďže v období reálneho socializmu mohol tvoriť a vystavovať a nedostal sa do ostrého konfliktu s vtedajšou politickou garnitúrou, bol po roku 1989 zaradený do skupiny umelcov tzv. socialistického realizmu, čo ho zároveň diskvalifikovalo zo záujmu súčasných historikov umenia. Do istej miery tento „nános doby” znemožňuje nazeranie na tvorbu Jozefa Vrtiaka bez politického podtextu obdobia, v ktorom vzniklo."
Jozef Vrtiak zomrel 10. apríla 1993, pred 24 rokmi v Bratislave, kde je aj pochovaný. Aj keď sa do svojho rodného Turca sporadicky vracal a často ho spomínal pri rozhovoroch, nikdy nemal príležitosť vystavovať vo svojom rodisku.
Práve preto rodina Vrtiakovcov, ako uvádza kurátorka, iniciovala v spolupráci s obcou Ďanová a Turčianskou galériou v Martine vydanie monografie o živote a diele Jozefa Vrtiaka a prípravu súbornej výstavy, ktoré konečne predstavujú život a dielo tohoto osobitného a všestranného maliara, grafika a ilustrátora v jeho rodnom Turci. Jeho výstava v Turčianskej galérii potrvá do 18. júna.