IV. LIGA - SEVER

Derby pod Lyscom bolo v réžii domáceho celku

Futbalisti Belej v derby proti Štiavničke potvrdili úlohu favorita. Diviaky obrali o body silný Tvrdošín.

Futbalisti Štiavničky síce bojovali, no na Belú nestačili. (Zdroj: ĽUDO LETTRICH)

Na jeseň porazila Turčianska Štiavnička na domácom ihrisku Belú 2:1, a tak je futbalisti spod Lysca mali čo oplácať.
V prvom polčase jarnej odvety boli zverenci Ladislava Faziku oveľa aktívnejší a svojho rivala zatlačili na jeho polovicu. Postupne však výborne chytajúceho brankára Trnovského z veľkých šancí neprekonali Saniga, Ľ. Brzák či Kucej, a tak sa hostia držali v zápase. Výraznému tlaku domácich však predsa neodolali. V 40. min z priameho kopu nádherne odstrelil múr M. Kováčik a jeho pokus sa od brvna odrazil za bránkovú čiaru.
V úvode druhého dejstva Štiavnička využila nedorozumenie v obrane protivníka, vybojovala si penaltu, ktorú premenil Špirko a vyrovnal. V 59. min však M. Vojt zatiahol za záchrannú brzdu, fauloval unikajúceho protihráča a uvidel červenú kartu. Presilovku využila Belá po ôsmich minútach, keď sa ujala krížna strela Ľ. Brzáka. Potom rozbehol rýchlu akciu L. Mravec, do brejku poslal rýchlonohého Debnára a ten zvýšil na 3:1. Domáci mohli ešte svoj náskok viackrát poistiť, ale na výborne chytajúceho Trnovského už recept nenašli.
„Chalani na ihrisku dominovali, za prístup a nasadenie ich musím pochváliť. Škoda len nepremenených šancí, naše víťazstvo mohlo byť oveľa výraznejšie. Dnes musím spomenúť aj všetkých ľudí, ktorí dokázali na tento derby zápas pripraviť ihrisko, ktoré bolo ešte v piatok celé pod vodou,“ nezabudol sa poďakovať kormidelník Ladislav Fazika.
Gól na 2:1, ktorý sa nakoniec ukázal ako víťazný, strelil Ľ. Brzák. Ten ešte donedávna hrával záložníka, ale po odchode Vajagiča s Gáborom ho tréner posunul na hrot útoku.
„Chvíľu som si zvykal, no s pribúdajúcimi stretnutiami je to stále lepšie. Už si viem lepšie vybrať miesto, ale veľká vďaka patrí aj spoluhráčom, ktorí mi to vedia dobre posunúť. To bol aj prípad dnešného gólu,“ pochválil kamarátov Ľuboš Brzák.
Podľa jeho ďalších slov bolo víťazstvo Belej zaslúžene. Až na jedno zaváhanie na začiatku druhého polčasu totiž jeho tím na ploche dominoval.
„Mohol som pridať ešte nejaký gólik, šance na to boli. Výborne im však zachytal brankár Trnovský,“ doplnil.
Tréner Turčianskej Štiavničky mal problémy so zostavou a na hrot útoku musel postaviť dvoch šestnásťročných futbalistov. Po stretnutí však výhovorky nehľadal a priznal, že súper vyhral zaslúžene.
„V prvom polčase bola Belá lepšia a mohla rozhodnúť o víťazstve. Škoda, že po našom vyrovnaní na začiatku druhého dejstva sme dostali červenú kartu. Keby mužstvo dohrávalo v plnom počte, zrejme by sa duel vyvíjal inak. Ale na keby sa vo futbale nehrá,“ pripomenul starú pravdu Tibor Rataj.
Diviaky mali minulý týždeň odohrať dve stretnutia. V stredu cestovali do Tvrdošína bez piatich hráčov svojho kádra, no napriek tomu na horúcej oravskej pôde uhrali remízu 0:0.
„Chalani predviedli výborný taktický výkon a zaslúžia si pochvalu. Súpera ašpirujúceho na prvenstvo v súťaži takmer do ničoho nepustili a po-pritom si dokázali vypracovať dve tutovky. Vzhľadom na priebeh sa nám bod možno trochu málil, ale i tak je pre nás veľmi cenný,“ povedal kormidelník Richard Lukášik.
Keďže v Stráňavách mali po vytrvalých dažďoch podmočené ihrisko, tak ich sobotný súboj s Dynamom museli odložiť. Zatiaľ ešte nie je jasné, kedy sa bude dohrávať. V hre sú dva termíny – 10. a 17. máj.

1. Tréner Brezna: Je smutné, že Martin musí hrať druhú ligu 912