MARTIN. Hoci presný termín župných volieb ešte nie je známy, očakáva sa, že budú na konci jesene, v niektorých krajoch, najmä v Banskobystrickom, pribúdajú kandidáti ako huby po daždi. V našom je zatiaľ relatívny pokoj, o adeptoch na predsedu sa v politických kuloároch väčšinou iba špekuluje.
Blanárovo áno
Isté však už je, že o post župana sa po štvrtý raz bude uchádzať súčasný predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Jeho predveľkonočné „áno“ prišlo po tom, čo začali presakovať na verejnosť informácie, že sa už do volebného boja v kraji nezapojí a o dôveru voličov sa tak na miesto neho bude uchádzať poslanec parlamentu a zároveň i starosta Starej Bystrice Ján Podmanický, ktorý práve po Blanárovi (ten už je od decembrového snemu podpredsedom Smeru a členom najužšieho vedenia sociálnych demokratov) prevzal vedenie krajskej organizácie Smeru.
„Už dlhšie sledujem komunikačný šum okolo mojej kandidatúry, a preto by som chcel všetkých ubezpečiť, že si vážim ich doterajšiu dôveru a podporu a zároveň tak aj oznámiť, že v nadchádzajúcich župných voľbách budem kandidovať,“ oznámil pred časom Juraj Blanár na sociálnej sieti. Očakáva sa, že súčasný župan pôjde do volieb v pozícií favorita. Veľmi dobre pozná pomery v regiónoch, navštívil všetky mestá v kraji, rovnako tak aj drvivú väčšinu obcí. Ľudia ho poznajú, výhodou je vraj aj jeho vystupovanie a pokojná argumentácia. Aj takéto slová odznievajú na margo Blanára, a to aj z opozičného tábora.
O kom sa hovorí

A kto súčasného župana vyzve na súboj? To je ešte otvorené. Svojho kandidáta na predsedu s určitosťou nominuje SNS. Ako vládna strana si chce pravdepodobne aj takto otestovať svoju silu v regiónoch, pričom samostatne postaví aj kandidátku na poslancov.
Spočiatku sa medzi národniarmi ako o vhodnom kandidátovi na predsedu kraja hovorilo o poslancovi Dušanovi Tittelovi, ale ten podľa našich informácií ponuku pre pracovnú vyťaženosť neprijal. Okrem povinností v parlamente zastáva bývalý slovenský futbalový reprezentant aj funkciu športového a marketingového riaditeľa v MFK Ružomberok.
Medzi možnými kandidátmi, resp. kandidátkami na pozíciu župana sa skloňuje aj meno rodáčky z Nižnej nad Oravou Eriky Jurínovej. V minulom volebnom období poslankyňa Matovičovho hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností zastávala funkciu podpredsedníčky parlamentu. Na sklonku minulého roku a aj v začiatkoch nového sa ako o kandidátovi na župana hovorilo o jej kolegovi Richardovi Vašečkovi, ktorý v parlamente z opozičných lavíc vedie poslanecký klub OĽaNO. A práve to vraj malo rozhodnúť, že sa o pozíciu predsedu kraja nebude napokon uchádzať, že sa chce naplno venovať súčasnej práci.
Najsilnejšia opozičná strana SaS o konkrétnom postupe v Žilinskom kraji ešte nerozhodla, a tak zatiaľ nie je jasné, či príde s vlastným kandidátom, alebo podporí nejakého iného. Isté však je, že Sulíkovi liberáli odmietajú akúkoľvek spoluprácu so Smerom a Kotlebovou extrémistickou ĽS NS.
V zákulisí sa ako o možnom kandidátovi na predsedu hovorí aj o Igorovi Janckulíkovi z oravskej Krušetnice, ktorý je poslancom NR SR, ale aj Žilinského kraja. Zároveň je i splnomocnencom vlády pre rýchlostné komunikácie. Ak bude kandidovať, tak vraj ako nezávislý.

Jedno kolo a päť rokov
Prvý raz ľudia na Slovensku volili zástupcov krajskej samosprávy v roku 2001. Prvým predsedom vyššieho územného celku – Žilinského samosprávneho kraja, tak to znie oficiálne, sa stal Jozef Tarčák z vtedajšieho Mečiarovho HZDS, po štyroch rokoch ho na poste župana (ľudový názov) vystriedal Juraj Blanár, ktorý už vyhral troje voľby. Jesenné voľby županov budú po prvý raz jednokolové a spolu s poslancami ich budeme jednorazovo voliť na päť rokov.V roku 2022 sa krajské voľby uskutočnia v rovnakom termíne ako komunálne, v ktorých sa rozhoduje o primátoroch miest, starostov obcí a poslancov mestských či obecných zastupiteľstiev.
Politici si od toho sľubujú predovšetkým vyššiu volebnú účasť, pretože doteraz ľudia o krajské voľby veľký záujem neprejavovali.