Týrané matky s deťmi nájdu útočisko už v zrekonštruovanom Bezpečnom ženskom dome, ktorý sa nachádza na utajenom mieste v martinskom okrese. Občianskemu združeniu Brieždenie ako prevádzkovateľovi tohto zariadenia - jediného svojho druhu v Žilinskom kraji - sa podarilo zohnať grant z Nórskeho kráľovstva vo výške 930 574 eur. Vďaka týmto peniazom mohli kompletne zrenovovať celú budovu.
Zdvojnásobili svoju kapacitu
Aby mohli robotníci začať s prácami, museli sa obyvateľky aj spolu s deťmi na čas presťahovať do internátu. V polovici mája sa už ale všetci vrátia do krásnych moderných priestorov.
„Samotná rekonštrukcia stála 600-tisíc eur, zvyšné peniaze išli na nákup vybavenia, nábytku a prevádzku zariadenia. Teší ma, že sme mohli nadstaviť jedno celé poschodie so sociálnymi bytmi. Svoju kapacitu sme tak zvýšili z 33 miest až na 60, čo teda predstavuje 24 rodinných miest,“ opísala Magdaléna Fillová riaditeľka združenia Brieždenie.
Práce mali stavbári neúrekom. Veď okrem nadstavby menili v celej budove plastové okná, strechu aj podlahy, vynovili kúpeľne i toalety a izby zariadili novým nábytkom a počítačmi.
Z úspešného ukončenia projektu sa tešila i Eva Gašperanová zástupkyňa z nórskej ambasády.
„Projekt podporila nórska vláda zo svojich grantov, pretože jej záleží na riešení domáceho a rodovo podmieneného násilia, ako aj na práve ľudí na dôstojný a plnohodnotný život,“ vyslovila sa Gašperanová. Ako ďalej povedala, radosť majú tiež zo zvýšenia kapacity domu a kvality služieb.
„Vážime si, že riaditeľka zriaďuje i sociálne byty, pretože doposiaľ, keď sa tieto ženy dali psychicky dohromady a zamestnali sa, ich príjmy neboli dostatočne vysoké na to, aby si mohli dovoliť platiť prenájom. Tieto sociálne byty tak budú pre nich výborným štartom do ďalšieho života,“ zhodnotila Eva Gašperanová.

Ťažké osudy
Magdaléna Fillová by ešte rada skultúrnila aj veľkú záhradu Bezpečného ženského domu, na čo však musí zohnať ďalšie peniaze.
„Chcem ju premeniť na relaxačný park a úžitkovú záhradu, aby naše ženy v rámci pracovných terapií mohli napríklad zavárať či variť lekvár. Zveľadenie by potrebovala tiež priľahlá budova s výrobnými dielňami,“ vykresľuje Fillová, ktorá sa počas svoje praxe už stretla s rôznymi ťažkými osudmi týraných žien. Do ich centra prichádzajú z celého Slovenska.
Väčšina žien k nim utiekla od drogovo závislého partnera či alkoholika alebo sa ich muž spojil so svojou matkou a spoločne ženu manipulovali či psychicky alebo fyzicky týrali.
Magdalénu Fillovú najviac chytil za srdce príbeh jednej matky, ktorá mala päť detí, ale každé s iným mužom.
„Keď som sa jej spýtala, prečo má každé dieťa iného otca, tak mi odpovedala, že ona len hľadala lásku a vždy verila, že si ju ten muž zoberie, ale zakaždým ostala oklamaná. Bola veľmi dobrý človek a až príliš mäkká na svoje deti, ktoré ju však vôbec nerešpektovali,“ spomína si riaditeľka Brieždenia a dodáva, že problém tu spôsobil fakt, že súrodencov namiesto matky vychovávala stará mama. Keď už bola situácia natoľko nezvládnuteľná, zavolali do utajeného centra na pomoc starkú a deti sa odrazu úplne zmenili a fungovali ako hodinky. Nešťastnej rodine potom pomáhali psychológovia i sociálni pracovníci a snažili sa obnoviť naštrbené vzťahy medzi nimi.
Nepoučiteľné ženy
Ako Fillová ďalej vraví, mnohé ženy sa i napriek početným ranám osudu nepoučia a hoci s partnerom prežili ťažké chvíle, vrátia sa k nemu.
„Mali sme jednu klientku z Kysúc a ona udala svojho muža, že bije a týra ju a rovnako ich päť detí. On bol potom vo väzení, ale mesiac pred jeho návratom sa žena pobalila, vzala deti a bez slova od nás odišla. Verila totiž, že sa jej partner za mrežami napraví,“ pokračuje Fillová.
Ich život však nemal šťastné pokračovanie, keďže Kysučanka sa skrývala pred úradmi, ktoré nevedeli, čo je s deťmi, museli ich nechať vypátrať políciou. Tí zistili, že žena sa vrátila k svojmu partnerovi, no ten ich aj naďalej týral a museli preto znova ujsť.
„Návrat k takémuto partnerovi určite ženám neradím, pretože ak je muž raz tyran, veľmi ťažko sa mení. Musel by na sebe veľa pracovať, a to aj s pomocou psychológa,“ varuje riaditeľka OZ Brieždenie.
