MARTIN. Veterná smršť, ktorá sa začiatkom decembra minulého roka prehnala Národným cintorínom v Martine, chytila za srdce nejedného Turčana. Dve lipy a smrek, ktoré sa zvalili na hroby nielen Martinčanov, ale i národných dejateľov, tu urobili poriadnu spúšť. Zničených ostalo až okolo tridsať miest posledného odpočinku.
Viacerých nájomcov poškodených hrobov preto zaujíma, či im radnica ako správca cintorína preplatí škody, ktoré pre smršť vznikli na hrobových miestach ich príbuzných.
Z dôchodku ťažko zaplatí ďalšiu opravu
Vyvalené lipy boli totiž podľa neskorších zistení napadnuté drevokaznou hubou, ktorá oslabila ich pevnosť a pod vplyvom silného vetra a dažďa sa zrútili. Rovnaký škodca už stihol zaútočiť i na šesť líp pozdĺž plota na cintoríne od cesty v smere na Sklabiňu, a preto ich mesto plánuje spíliť, aby nedošlo k ďalšiemu nešťastiu. Tie by mali vyrúbať po ukončení správneho konania, ktoré ešte prebieha.
Jednou z poškodených nájomcov je i seniorka Viera z Martina, ktorá má na Národnom cintoríne pochovaných svojich súrodencov. Ako hovorí, dva a pol mesiaca pred pohromou nechala u kamenára spraviť úplne nový hrob pre brata a sestru, ktorí v 40-tych rokoch zomreli ako maličké deti za smutných okolností.
„Pred dvoma rokmi, keď zomrela maminka, som jej sľúbila, že dám toto miesto posledného odpočinku do poriadku a vidíte, ako to dopadlo. Dlho som sa z neho netešila, bol to krásny hrob z pekného kameňa,“ vykresľuje Martinčanka a dodáva, že zvalený strom poškodil obklad, platňu a kompletne zrútil celý pomník.
„Stálo to okolo tisíc eur a teraz sa pýtam, kto mi preplatí škody? Som na dôchodku, peňazí nemám nazvyš a svojich súrodencov chcem mať dôstojne pochovaných. Správcom cintorína je mesto a mali by zodpovedať za to, čo sa stalo. Veď tie stromy boli prehnité,“ nahnevane hovorí seniorka, ktorá má strach, aby sa pri silnejšom vetre celá katastrofa nezopakovala a nezvalili sa na zem ďalšie choré stromy pri plote.
„Chodníku, ktorý vedie popod napadnuté lipy, sa zďaleka vyhýbam, lebo sa bojím, že na mňa tie stromy spadnú. Radšej si to pekne obídem,“ opisuje pani Viera.

Vinníkom je vraj počasie
Podľa slov martinského viceprimátora Imricha Žiga sa však na tento druh nešťastia, akou je živelná pohroma, poistka nevzťahuje. Vysvetľuje to tým, že Mesto Martin má síce kompletne poistený majetok i určitú zodpovednosť za škody, ktoré spôsobí, no toto je iný prípad.
„Napríklad, keby sa hroby poškodili počas stavebných prác na cintoríne, alebo keby sme rúbali strom, a ten spadne na pomník, vtedy by sa náhrada škody uplatniť dala. Tu však išlo o prírodnú katastrofu a na to sa, žiaľ, poistka nevzťahuje,“ vysvetľuje viceprimátor.
Ako ďalej hovorí, Martinčania majú od mesta prenajaté iba hrobové miesto, stojace na pozemku Martina.
„Náhrobné kamene a pomníky sú však už majetkom nájomcu a ako vlastníci sa o ne starajú. Po správnosti by si ich mali poistiť sami. Iný prípad je zas Vajanského hrob, ktorý vlastní Slovenská národná knižnica a predpokladám, že ho majú poistený, a preto si pri jeho oprave skúsia uplatniť peniaze z poistného,“ ozrejmuje Imrich Žigo.
Viceprimátorove slová dokladuje i vyrozumenie z poisťovne Kooperativa, keď im v decembri radnica oznámila škodovú udalosť.
„V tomto prípade náhradu škody neposkytujeme, keďže máme za to, že za vzniknutú škodu nezodpovedáte. Z doložených dokladov a posudku Slovenského hydrometeorologického ústavu je zrejmé, že škodu spôsobila neodvrátiteľná udalosť a to víchrica,“ píše sa vo vyrozumení z Kooperativy.