MARTIN. Správa Národného parku Malá Fatra síce manuálne spočítava turistov od roku 1976, no v súčasnosti už má v troch lokalitách automatické sčítače, ktoré funguje cez deň i v noci. Dokážu však zaznamenať i porušovanie návštevného poriadku výstupmi v nočných hodinách.
V noci sa do hôr nesmie chodiť
Návštevný poriadok v národnom parku zakazuje turistom vstup do hôr v termíne od 16. apríla do 31. októbra medzi dvadsiatou prvou hodinou a šiestou ráno. Od 1. novembra do 15. apríla je pohyb turistov obmedzený medzi osemnástou hodinou a siedmou ráno. Ochranári zo Správy NP Malá Fatra upozorňujú, že stále populárnejšie nočné túry a cesty za východmi slnka návštevný poriadok hôr zakazuje. Zároveň pripomínajú, že veľa turistických chodníkov vedie cez rezervácie s najvyšším stupňom ochrany.
„Nie úchvatné nočné fotografie hôr, nočné prechody, prípadne nedotknutý prašan, ale práve to živé v národnom parku je najcennejšie, čo tu máme. Aj zviera potrebuje pokoj, zvlášť v blížiacom sa jarnom období rozmnožovania a vyvádzania mláďat. My sme v ich prostredí na návšteve a ony sú tam doma. Podľa toho sa treba správať,“ apelujú Tomáš Flajs a Gabriela Kalašová zo Správy Národného parku Malá Fatra.
Problém medzi Chlebom a Veľkým Kriváňom
Vlaňajší monitoring ukázal len v lokalite Veľkého Rozsutca 101 porušení zákazu pohybu po dvadsiatej prvej hodine. Správa Národného parku Malá Fatra vo Varíne sa však obáva najmä o lokality na hlavnom hrebeni.
Na úseku Chleb – Veľký Kriváň vnímajú postup erózie spôsobený návštevnosťou ako dosť výrazný problém. Veľmi by pomohlo, keby návštevníci rešpektovali návštevný poriadok. Podľa neho napríklad nesmú vybočovať z chodníkov, používať bicykle tam, kde to nie je povolené, púšťať si hudbu, nechávať po sebe odpadky a majú dodržiavať pravidlá pre pohyb na lyžiach či nočný zákaz pohybu.
„Ak budú ľudia venovať viac času spoznaniu hodnôt územia, v ktorom sa nachádzajú, pochopia, prečo je dodržiavanie týchto pravidiel potrebné,“ myslí si krajinárka Lucia Sibilová, ktorá mala monitoring na starosti.
Aj keď sa to zatiaľ na Slovensku nestalo, legislatíva umožňuje v najohrozenejších lokalitách národného parku obmedziť počet návštevníkov. Ďalšou možnosťou je dočasné uzavretie chodníka dovtedy, kým sa lokalita zrevitalizuje. Toto opatrenie sa v našich horách už využíva.
„Ja verím, že my takéto radikálne riešenia nebudeme musieť použiť. Ale ako som už naznačila, nie je to len o nás,“ doplnila Sibilová.