MARTIN. Minulú stredu ráno sme vstali aj v Turci do zimy. V regióne sme nielen na tele, ale aj teplomeroch zaznamenali prízemné mrazy. Záhradkári a pestovatelia večer predtým pozakrývali niektoré stromčeky či nasadenú úrodu, aby im ju nízke teploty nezničili.
Veď napríklad v úvaline Sklabinského potoka neďaleko sídliska Košúty 1, dosahoval mráz o pol šiestej ráno tesne nad zemou až -10,2 stupňov Celzia. Vo výške dvoch metrov nad zemou to bolo na tomto istom mieste -4,5 stupňa Celzia a na sídlisku Sever medzi panelákmi teplomer ukazoval -2 stupne. Tieto nízke teploty sa podarilo zaznamenať amatérskemu meteorológovi Róbertovi Tomčíkovi z Martina, ktorý si už dlhé roky vedie pravidelné záznamy o teplotách v Turci.
„Lúka s porastmi lopúchov pri potoku bola celá pokrytá srieňom. Mráz poškodil i niektoré ovocné stromy. Objavil som čerešne s omrznutými plodmi, ktoré po pár hodinách zhnedli a časom odpadnú,“ opisuje škody Róbert Tomčík a dodáva, že podľa jeho meraní zamrzla i pôda do hĺbky jeden a pol centimetra. Zima bola v stredu ráno veru poriadna, keďže ešte o desiatej hodine dopoludnia bolo na tienistých miestach lúk i polí stále badať námrazu na listoch i tráve.
Podľa Tomčíkových údajov bola doposiaľ za ostatné roky najnižšia teplota v Martine v roku 2007, kedy medzi bytovkami boli -4 stupne, na úvaline na Bukovinách pod strelnicou -6,5 stupňa a prízemný mráz na spomínanom mieste dosahoval až -12,5 stupňa Celzia.
„Tieto májové mrazy sú v posledných rokoch čoraz častejšie, čo môže mať vplyv i na slabšiu úrodu,“ dodáva Martinčan.
