MARTIN. Umenie pre seniorov je špeciálny cyklus tvorivých dielní pre seniorov, ktorému vystavili rodný list v martinskej Turčianskej galérii.
„Chceli sme vytvoriť niečo pre seniorov, aby si našli cestu do galérie a strávili v Župnom dome, v ktorom galéria sídli, svoj voľný čas,“ hovorí o podnetoch zrodu tvorivých dielní riaditeľka Turčianskej galérie Alexandra Rybárová.
Spolu s Ninou Haverl, galerijnou pedagogičkou, im vymysleli náplň, ktorá má vzbudiť nielen záujem o výtvarné umenie, tvorbu turčianskych umelcov, ale naučiť záujemcov zaujímavé výtvarné techniky a motivovať príslušníkov striebornej generácie k pokusom o vlastnú tvorbu a rozvíjať tak ich kreativitu a fantáziu.
Galéria je pre takéto podujatia priam stvorená a stála expozícia – Slovenská výtvarná moderna v Turci 20. storočia je studnicou inšpirácie pre každého človeka, ktorý chce výtvarné umenie spoznať viac a bližšie. Obyčajné prehliadky výstav takémuto záujmu už nestačia.
„Kultúrne inštitúcie musia ponúkať zážitkové tvorivé aktivity, pokúšať sa nielen prednáškami, ale aj inými formami o podporu vzťahu verejnosti k výtvarnému umeniu. Rozbor výtvarných diel zo zbierok Turčianskej galérie sa svojim širokým záberom tém, techník a prezentácie tvorivých postojov známych umelcov priam núka využiť ich aj inak ako iba vo výstavnej sieni,“ opisuje N. Haverl, ktorá so seniormi pracuje.
Projekt sa začal v januári, seniori sa stretávajú raz za mesiac. V januári sa zaoberali maľbou figúry akrylom, inšpirovala ich Galandova Matka s dieťaťom. Vo februári sa venovali kombinovanej technike kresba/akryl, rozobrali si pritom Paštékovu Zimu. Bazovského Jarné zátišie sa im stalo inšpiráciou v marci. Mali tému kresba zátišia, tvorili ceruzou a uhlíkom. V apríli prišla na rad krajinomaľba pastelom, pričom im „pomáhal“ obraz Pri potoku Revúcej od Martina Benku. Koncom mája príde na rad linoryt, rydlá, lino, ofsetová farba, tlačiarenský rys a tvorba Milana Laluhu, najmä jeho Domy.
„Projekt sa skončí v septembri. V júni sa budeme venovať soche, v júli abstraktnej tvorbe, v auguste kombinovaným technikám a v septembri si „žiaci“ vytvoria autoportrét podľa vlastného výberu,“ otvára triednu knihu tvorivých dielní N. Haverl. Dodáva, že pritom sa budú venovať obrazom Vladimíra Kompáneka, Ľudovíta Fullu a Andreja Barčíka.
Do projektu sa zapojila asi pätnástka seniorov. Galéria robila jeho propagáciu najmä v dôchodcovských domovoch, ale niektorí si do galérie sami našli cestu, keď o projekte čítali v tlači či na internete.
„Nemusia mať žiadne výtvarné vzdelanie, sme radi, keď prídu s dobrou náladou a chuťou užiť si spoločne strávený čas pri umení a rozhovoroch o ňom,“ pripája sa A. Rybárová, ktorá zároveň dopĺňa, že hodiny so seniormi sú v galérii naplánované vždy na posledný pondelok v mesiaci.
Začnú tým, že im pedagogička odprezentuje autora, vysvetlí techniky, opíše dielo. „Potom účastníci tvorivých dielní si v náznakoch načrtnú rozoberané dielo a spoločne ho s pomocou zvolenej techniky posúvame do inej sféry, ako je originál,“ opisuje dianie v seniorskej tvorivej dielni N. Haverl.
„Nakoniec sme všetci spoločne veľmi príjemne prekvapení, čo sa podarilo vytvoriť. Po ukončení projektu uvažujeme, že seniorske práce v Turčianskej galérii vystavíme,“ uzatvára s poznámkou, že september nemusí byť bodkou za projektom. V galérii sú odhodlaní pokračovať v ňom aj v budúcnosti a ponúknuť skúsenosti z neho aj iným inštitúciám, pokiaľ bude záujem.