Martinský návrat k Schillerovej dráme Úklady a láska

Repertoár martinského divadla na začiatku júna obohatila posledná novinka – inscenácia Úklady a láska z pera nemeckého dramatika Friedricha Schillera. Naposledy sa tento vyše 200 rokov starý titul hral v Martine pred štyridsiatimi rokmi.

Lukáš BrutovskýLukáš Brutovský (Zdroj: Braňo Konečný)

O tom, čím je Schiller aktuálny aj dnes, sme sa porozprávali s režisérom inscenácie a autorom nového prekladu Lukášom Brutovským.

Prečo si sa rozhodol do dramaturgického plánu SKD zaradiť Schillerovu drámu, starú viac ako 230 rokov? Čím ešte dnes môže prehovárať k divákom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Inscenácii som dal podtitul havária lásky vo svete politického cynizmu. Ten je nesmrteľný. A najmä Schillerove rané hry majú v sebe protestný náboj, neučesanú energiu, ktorá – dúfam – tiež pomáha ten časový rozdiel prekonať. Do textu sme výrazne zasahovali, ale práve preto, aby sme prebudili tú energiu, ktorá sa skrýva už v predlohe. Ide nám o živé divadlo. Ako šéf chcem v dramaturgickej línii inscenácií klasickej dramatiky trochu narušiť monopol ruských autorov a zároveň v Jane Kovalčikovej a Tomášovi Mischurovi máme Ferdinanda a Lujzu.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ sa s tvojím menom spája skôr práca s ruskou klasikou, aj keď jednu réžiu Schillera už máš za sebou. Čím je pre teba osobne tento autor z pomedzia klasicizmu a romantizmu zaujímavý, čím ťa oslovuje?

- Je to práve tá neučesanosť, nadšenie raného, neakademického Schillera – ešte študenta, ktorý horúčkovito, s pátosom obžalúva spoločnosť. To je vďačný materiál pre divadlo – so všetkým tragikomickým a trpkým, čo jeho idealizmus prináša – literárny, javiskový, životný.

Si podpísaný aj pod novým prekladom tejto hry. Prečo si sa rozhodol pracovať s vlastným prekladom a nespoľahol si sa na už hotové z dávnej minulosti?

- Myslím si, že by príbeh Ferdinanda a Lujzy mohol zaujímať mladých. Okrem iného ide aj o názorový konflikt dvoch generácií, o ideály, protest, konformitu, rezignáciu, politickú zodpovednosť staršej generácie za osud tej nastupujúcej... Mnohé situácie vo svojej podstate pôsobia veľmi súčasne – preto som chcel, aby Schiller prehováral čo najsúčasnejším jazykom. Pokiaľ ide o zásahy, dovolil som si pomerne dosť škrtať, aj v dialógoch milencov – som presvedčený, že to, čo sa kedysi na javisku vyjadrovalo vzletnými slovami, dnes musíme nahradiť skratkou, gestom – práve preto, aby ich vzťah mohol pôsobiť autenticky, čisto. Dnes sme totiž voči slovám omnoho podozrievavejší. Počas skúšania sme ešte niečo zjednodušili, niečo vyhodili. Všetko s ambíciou hľadať predovšetkým súčasný obsah, problém, situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

V Martine hru Úklady a láska inscenovali prvý raz v roku 1954 (M. Hollý) a presne pred 40 rokmi (1977, Ľ. Vajdička). Načrel si aj do archívov, aby si sa zoznámil s dávnymi interpretáciami tejto hry na domovskom javisku?

- Do archívov sme nazreli, ale v tomto prípade skôr pre informáciu – nie pre inšpiráciu.

V inscenácii má scénografiu na starosti Jozef Ciller, pre ktorého je to už piata práca na tejto Schillerovej tragédii. Aký bol proces vašej spolupráce, zhodli ste sa, alebo ste „tvorivo bojovali“ na kompromisnej predstave o zásadnom uchopení hry?

- Určite nejde o kompromis. Jozef nijako nepretláčal svoje videnie hry, naopak – práve kvôli tomu, že na Úkladoch pracuje už piaty raz, bol zvedavý na moju „verziu“.

Schiller ako autor nesie síce v sebe výrazné stopy romantizmu, ale jeho osobný príbeh sa skrížil aj s revoltou voči spoločensko-politickým konvenciám. Odráža sa to aj v martinskej inscenácii Úkladov a lásky?

SkryťVypnúť reklamu

- Dúfam, že áno – už som o tom hovoril vyššie. Chcel by som, aby apelatívne momenty hry nadobudli súčasný obsah.

Čo ťa ako režiséra predovšetkým na Schillerovej hre nadchlo, čím by si sa chcel dotknúť dnešného diváka?

- Práve náraz idealizmu na politickú skutočnosť. Je to predsa už v samotnom názve hry. Hra a inscenácia sa chcú pýtať po zmysle idealizmu, revolty, možnostiach meniť spoločnosť. Snažíme sa tak trochu pýtať aj na zmysel divadla, divadelnej zaangažovanosti. Zároveň hra hovorí aj o tom, aké následky môže mať hra s horúcimi hlavami ako je Ferdinand – o spoluzodpovednosti (nielen) politikov za ich konanie.

Do postáv mladých zaľúbencov si obsadil Tomáša Mischuru (Ferdinand) a Janku Kovalčikovú (Lujza Millerová). Prečo práve táto voľba?

- Bez Jany a Tomáša by som po Úkladoch nesiahol. Takže výber titulu je bezprostredne spätý s nimi. Mám pocit, že v sebe obsahujú tú mieru uvoľnenosti, ktorú si u Lujzy a Ferdinanda želám, že disponujú veľmi priamou energiou, vedia pôsobiť v dobrom slova zmysle mladistvo až detsky – verím, že aj vďaka tomu môže ich vzťah, ich ambície a následné vytriezvenie pôsobiť autenticky.

V inscenácii budú účinkovať aj členovia martinského speváckeho zboru Cantica Collegium musicum. Prečo? Máme v tom hľadať odkaz na fakt, že Schiller je de facto autorom hymny Európskej únie, teda Ódy na radosť, ktorú zhudobnil Ludwig van Beethoven?

- Nie, s tým to nesúvisí. Zbor je v našej inscenácii v podstate súčasťou základného interpretačného kľúča. Vychádzame z toho, že Miller (Lujzin otec) je u nás dirigentom zboru, dvanásťčlenného telesa, ktorým herci-politici manipulujú podľa svojich potrieb – je to hudba síce emotívna, ale bez názoru – pre milencov aj pre straníckych kolegov, na svadby – aj na pohreby. Mám radosť z toho, že Cantica prijala našu ponuku na spoluprácu a myslím, že jej prítomnosť formuje inscenáciu zásadným spôsobom.

Vizitka

Lukáš Brutovský (r. 1988) vyštudoval divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia zarezonovali jeho inscenácie ruskej klasiky Smrť Tarelkina, Výnosné miesto a Letní hostia, ktoré hosťovali na niekoľkých medzinárodných divadelných festivaloch (Bratislava, Praha, Brno, Moskva) a získali viacero ocenení. Slovenská kritika nominovala v roku 2012 jeho inscenáciu Výnosné miesto na divadelné ocenenie DOSKY v kategórii Najlepšia réžia sezóny a Objav sezóny. Spolupracuje s viacerými slovenskými a českými divadlami (Bratislava, Nitra, Martin, Brno, Kladno, Praha). V roku 2014 sa stal laureátom ceny českých Divadelních novin za najlepšiu réžiu sezóny za inscenáciu Maryša v brnianskom HaDivadle. Od roku 2015 je umeleckým šéfom a interným režisérom v Slovenskom komornom divadle v Martine. Okrem režijnej tvorby sa venuje aj prekladu textov z nemeckého jazyka (Parazit, Opica a ženích, Úklady a láska) a sám je autorom niekoľkých rozhlasových a divadelných hier či dramatizácií (Talenty, Na obed, Trnavská skupina).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 086
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 880
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 439
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 455
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 021
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 625
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 819
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková 1
Výstava Hin amen muzeum!/Máme múzeum! mapuje dve desaťročia činnosti Múzea kultúry Rómov na Slovensku.

Podujatie je pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


Adriana Daneková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?