MARTIN. V Martine čoskoro pribudne nová univerzitná nemocnica, ktorá bude patriť pod Jesseniovu lekársku fakultu (JLF) v Martine. Tá dala nedávno vypísať anonymnú urbanistickú-architektonickú súťaž návrhov na nemocnicu budúcnosti. Spomedzi trinástich projektov zvíťazila koncepcia od breznianskych autorov Tomáša Auxta a Petra Kožuška, za ktorú dostali 18 tisíc eur.
Nová budova vyrastie na Malej hore v Martine, neďaleko sídla lekárskej fakulty a jej výstavba bude aj s technologickým vybavením stáť okolo 300 miliónov eur.
„Súčasná stará nemocnica je už neopraviteľná, a preto sme sa rozhodli pre takéto riešenie. Postavíme nadnárodnú nemocnicu so špičkovým zariadením a vysokou úrovňou, akú nájdete málokde vo svete. Pacient nebude na nič čakať. Ak sa náhodou pokazí nejaký prístroj, v zálohe bude ďalší,“ vysvetľuje zámer dekan JLF Ján Danko a dodáva, že starý nemocničný komplex by sa veľmi ťažko rekonštruoval, pretože by taký rozsiahly stavebný ruch narúšal liečbu pacientov i prácu lekárov.
Všetky cesty vedú do srdca nemocnice
Zámerom autorov víťazného návrhu bola nemocnica, ktorá sa nestráca v neprehľadných pavilónoch a tmavých chodbách.
„Lebo, keď sme chorí alebo máme chorých blízkych, to posledné, čo potrebujeme, je orientačný beh po neznámej budove. Chceli sme vytvoriť priestor tak, aby medzi funkčnými celkami vytváral najkratšie väzby a zároveň, aby bol prestúpený denným svetlom a zeleňou aj zvnútra,“ opisujú architekti vo svojom projekte.
Budova má štyri nadzemné a jedno podzemné podlažie. V spojení s trvácimi materiálmi ako je céder vytvorili autori Auxt a Kožuško odolnú a zároveň prívetivú tvár novej nemocnice. Všade je veľa svetla a zelene, ktorá prerastá z parku do átrií. Prístup do nemocnie bude z rôznych strán, ale vždy vás to dovedie srdca nemocnice a to centrálnej haly s kruhovým átriom plným rastlín, drevín a svetla.
Vidíte, čo sa deje za dverami
Ak prídete iba na vyšetrenie, je tu čakáreň s digitálnou signalizáciou vášho poradového čísla.
„Lekár je vám celý čas na očiach. V prípade prebiehajúceho vyšetrenia má okrem závesu možnosť vytvoriť intimitu prostredia cez inteligentné sklo, ktoré sa v okamihu zmení z priehľadného na nepriehľadné,“ píšu vo svojom víťaznom návrhu autori.
V lôžkovej časti je každá izba vybavená samostatným hygienickým zázemím a má vysoký štandard s výhľadom do krajiny či zeleného dvora. Práve dvor sa podľa oceneného projektu stáva súčasťou lôžkovej časti nemocnice a pre hospitalizovaných pacientov tvorí chránený priestor strešnej záhrady.
Na streche novej nemocnice bude zázemie pre leteckú záchrannú službu a heliport.
Súčasťou modernej stavby bude i verejná lekáreň, informačné centrum, bufet a malá kaplnka.
„Cieľom bolo vytvoriť objekt novej nemocnice, ktorá zaujme na akropole Malej hory patričné miesto medzi staršími budovami, nebude im uberať na dôstojnosti a stane sa im príjemným susedom,“ vykresľujú architekti vo svojom zámere.
V strede všetkého je človek
Odbornú porotu zaujal víťazný projekt najmä svojou architektonickou víziou nemocnice láskavej k človeku i jeho vnímaniu a tiež preto, že dôstojne dopĺňa martinskú akropolu plnú historických budov. Páčilo sa im i kruhové usporiadanie chodieb v lôžkovej časti, čo zabráni spleti nekonečných chodieb ako vo väčšine nemocníc.
Na návrhu bola podľa odborníkov tiež veľmi sympatická práca s materiálni, farebnosťou, svetelnými atmosférami a vizuálnym prepojením.
„Takáto nemocnica budúcnosti bude adekvátnym a dôstojným sídlom pre medicínu, v ktorej strede záujmu stojí človek,“ odôvodnila vo svojom hodnotení odborná porota na portáli www.archinfo.sk.
Jedným z členov hodnotiacej komisie bol aj Róbert Dúbravec, hlavný architekt mesta Martin.
„V porote sme sa pomerne jednoznačne zhodli na víťazovi. Je to nemocnica budúcnosti, ktorá nielen moderne vyzerá, ale orientovaná predovšetkým na človeka. Výborne zapadá do okolitého prostredia, interiér nadväzuje na exteriér a budova nie je chladná a strnulá,“ ozrejmuje R. Dúbravec.
Novú investíciu ľudia vítajú
Myšlienka postaviť v Martine nový nemocničný komplex sa pozdáva viacerým ľuďom.
„Tie vizualizácie sa mi páčia, dúfam, že to tak aj bude vyzerať. Bude to najmodernejšie nemocnica široko ďaleko, možno aj v Európe. Snáď sa vytvoria i nejaké nové pracovné miesta,“ zamýšľa sa Martinčan Pavol Rakyta.
Podobný názor má tiež Zuzana Kraľovanská z Vrútok.
„Terajšia nemocnica je v otrasnom stave a byť hospitalizovaný na tých preliačených posteliach je fakt peklo. Len nerozumiem, prečo nezrenovovali už existujúcu nemocnicu, ale idú stavať novú. Každopádne je fajn, že sa urobí konečne niečo osožné i pre pacienta,“ vyslovila sa Vrútočanka.