MARTIN. „Lietavský hrad už stáročia stojí ako skalný strážca uprostred lesov a lúk. Svojou dispozíciou a tajomnom priťahoval návštevníkov aj po svojom spustnutí. A pritiahol aj takých, ktorí mu v súčasnosti odovzdávajú svoj čas, silu, vedomosti a lásku. Sú to dobrovoľní záchrancovia hradných ruín a my dúfame že prostredníctvom tejto výstavy, ktorá sa začala 7. júna 2017, pritiahne pozornosť a záujem aj návštevníkov múzea,“ otvára tému aktuálnej výstavy v Múzeu Andreja Kmeťa SNM v Martine jeho vedúci Andrej Bendík.
Urobme si krátky exkurz do histórie hradu. Počiatky hradu Lietava spadajú do konca 13. storočia. Asi najvýznamnejšími jeho pánmi bol rod Thurzovcov, pričom 2. septembra tohto roku si pripomíname 450. výročie narodenia Juraja Thurzu, ktorý prišiel na svet priamo na Lietavskom hrade. V dôsledku dedičských majetkových sporov po smrti Imricha Thurzu (1621) hrad vlastnil komposesorát a koncom 17. storočia sa uvádza ako neobývaný. Po odvezení archívu v 18. storočí hrad začína pustnúť a mení sa na ruinu. Patrí k najrozsiahlejším zrúcaninám na Slovensku a za viac ako sedem storočí prešiel dlhým stavebným vývojom, ukončeným renesančnou prestavbou.
„Posledných dvestopäťdesiat rokov je opustený a jeho stav alarmuje. Na záchranu tejto torzálnej stavby vzniklo Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktoré sa venuje postupnej záchrane hradných zrúcanín, archeologickému výskumu a organizovaniu rôznych záchranných workshopov a hradných podujatí,“ pokračuje Bendík. Zdôrazňuje, že výstava Lietava – ožívajúci hrad má za cieľ oboznámiť návštevníkov múzea s činnosťou a výsledkami práce tohto združenia.
„Súčasťou panelovej časti výstavy sú zobrazenia hradu na starých pohľadniciach a historických fotografiách, ktoré dokumentujú postupnú degradáciu hradnej zrúcaniny. Vo vitrínach sú prezentované najzaujímavejšie nálezy z archeologického výskumu hradu, vedeného Archeologickým ústavom SAV v Nitre. Sú tu vystavené napríklad mince, hlinené fajky, kovové predmety či sklo, doplnené o zaujímavé konštrukčné prvky priamo z hradu – napríklad články vretenovitého schodiska, fragmenty okrasných okenných ríms, abakus, pilaster a iné,“ objasňuje ciele a obsah výstavy.
Je síce prednostne zameraná Lietavský hrad, ale návštevníci budú mať možnosť vidieť aj dobové predmety z iných slovenských hradov. Viac ako 100 artefaktov pochádza z vlastných zbierok SNM v Martine a zapožičaných zbierok z Múzea v Kežmarku. „Väčšinu prezentovaného materiálu tvoria mince, šperky, súčasti odevov a konských postrojov, kachlice, no nechýbajú ani predmety dennej potreby, keramika a kópie historických dokumentov. K unikátnym predmetom patria stredoveké palné zbrane, početná je rovnako výzbroj a výstroj.
„Výstavnú prestíž zvyšuje fakt, že až 99 percent vystaveného trojrozmerného materiálu tvoria originály. K doplnkom, ktoré tiež obohacuje zážitok z prehliadky, patria trojrozmerné modely rekonštrukcií Lietavského hradu, maľby hradu od Karola Michala Lehotského a Martina Benku a autorská predajná výstava dvorného fotografa hradu Petra Danka,“ uzatvára pozvánku na aktuálnu výstavu Andrej Bendík.
Archeologicko-historickú výstavu pripravili spolu so Slovenským národným múzeom v Martine Archeologický ústav SAV v Nitre, Múzeum v Kežmarku a Združenie na záchranu Lietavského hradu. Pozrieť si ju môžete do 20. augusta 2017.