KRPEĽANY. Majstrovstvá sveta v love rýb muškárením sa tento rok v septembri uskutočnia vo viacerých slovenských revíroch. Do Turca síce rybárska špička z 34 krajín sveta nezavíta, ale náš región sa tiež výrazným spôsobom podieľa na hladkom priebehu podujatia, ktoré sa pod Tatry dostane približne raz za dvadsať rokov. Súťažiaci totiž budú loviť aj ryby z Krpelian, kde ich chová Milan Mazáň.
Rozhodla kvalita i vzdialenosť
„Patrí medzi top chovateľov na Slovensku, a aj preto padla naša voľba i na neho. Jeho ryby sme vysádzali do rieky Orava, a tak hrala dôležitú úlohu tiež vzdialenosť. Keďže Krpeľany sú pomerne blízko a nemá význam ryby, zvlášť pri súčasných teplotách, trápiť dlhou prepravou,“ povedal Peter Bienek, ktorého úlohou je zabezpečiť šampionát po organizačnej stránke.
Do začiatku majstrovstiev chýbajú ešte viac ako dva mesiace, no člen ich organizačného výboru sa nebojí, že by pretekári nemali čo loviť.
„Nasádzali sme také kusy, ktoré ešte nedosahujú lovnú mieru a do úsekov, medzi ktorými sú aj také, kde platí zásada chyť a pusť,“ doplnil.
Najväčším nebezpečenstvom tak budú pre mladé ryby kormorány.
Z Krpelian sa na Oravu vozili ryby v špeciálnych nádržiach, v ktorých bola načerpaná voda z rieky, aby sa ryby prispôsobili jej aktuálnej teplote a neutrpeli šok.
Nebezpečné trendy
Milan Mazáň sa chovu rýb v Krpeľanoch venuje už od roku 1995. Nájdete u neho tradičné lososovité ryby, ako sú pstruh, lipeň či hlavátka. Tie putujú zväčša do voľných vôd.
„V regióne Turca je asi najvyššia koncentrácia chovateľov lososovitých rýb na Slovensku. Až tak veľmi si nekonkurujeme, pretože každý z nás sa orientuje na niečo iné. Ja sa najviac sústreďujem na zarybnenie rybárskych revírov,“ vysvetlil.
Následne sa zamyslel nad tým, že v poslednom čase má krajina stále väčší problém s tým, ako zadržať vodu. V lesoch sa rúbe stále viac, mestá sú plné vybetónovaných parkovísk, takže voda len zhučí cez vyregulované korytá ako po streche.
„Správame sa k nej ako k nepriateľovi a chceme ju rýchlo dostať preč. V našich vodných tokoch tak miznú prirodzené biotopy, čo ohrozuje reprodukčnú schopnosť rýb. Chovatelia sa síce tento výpadok snažia nahradiť, ale úplne to nejde. Je to veľmi zlý trend,“ upozorňuje.
Ďalšou negatívnou správou pre jeho rybárstvo je plánovaná výstavba diaľničného tunela Korbeľka. Možno ho o vodu úplne nepripraví, no bez ujmy asi neobíde.
„Pravdepodobne utrpí jej kvalita, čo je určite nepríjemná správa,“ povzdychol si Milan Mazáň.