MALÁ FATRA. Zdá sa, že vysoký stupeň ochrany v národnom parku niektorým zadubencom nič nevraví. Najmä v Malej Fatre sa to v ostatných dňoch len tak hemží ľuďmi, ktorí v snahe zažiť nejaké dobrodružstvo neváhajú vyraziť na aute, motorke či štvorkolke vysoko do hôr, až napríklad pod Malý Kriváň. Na viacerých miestach, kde by príroda mala mať svoj pokoj, to vyzerá ako na po motokrosových pretekoch. Odtlačky pneumatík zarytých v bahne hovoria sami za seba.

Ako na kruhovom objazde
Zábery so zdevastovanou Kráľovou lúkou neďaleko chaty Vendovka pod Malým Kriváňom v Sučanoch nám do redakcie poslal čitateľ Marián zo Sučian.
„Lúka bola celá rozrytá a vyzeralo to, ako keby tam šli stavať kruhový objazd. Je to strašné, čo si niektorí dovolia stvárať v takej vysokej nadmorskej výške a ochrannom pásme. Zničené sú aj turistické chodníky a koľaje od áut vidieť až po Meškalku,“ krúti hlavou mladý muž, ktorého hnevá, že vodičov policajti pokutujú už na konci asfaltky v doline. Zákaz vjazdu totiž platí už od chatárskej osady v Jarolíme.
„Auto, čo stojí dole na ceste riešia hneď, ale čo sa deje v hore, nikomu neprekáža. Do sučianskej doliny sa nesmie ísť ani na bicykli, ale lesy máme zničené po ťažbe dreva a od jázd motoriek či štvorkoliek. Tak kto tu potom devastuje prírodu,“ rozhorčuje sa mladý Sučanec.
Exemplárne potrestanie
S nevychovancami na motorových vozidlách má svoje skúsenosti aj Michal Kalaš riaditeľ správy Národného parku Malá Fatra.
„Štvorkolky sú čoraz viac cenovo dostupnejšie a už ich má skoro každý. Žiaľ aj niektoré firmy v Turci ponúkajú v rámci svojich služieb možnosť povoziť sa na štvorkolkách práve v národnom parku,“ vykresľuje Michal Kalaš zvláštne podnikanie.
Ako ďalej povedal, s policajtmi ale aj sami robievajú pravidelné kontroly práve na spomínaných bezohľadných jazdcov. Takéto prípady sa ale riešia veľmi ťažko, pretože páchatelia väčšinou ujdú a ochranári nemajú motorky, aby ich chytili.
„Ak sa aj niekoho podarí dolapiť, je to väčšinou náhoda. Naši strážcovia do hôr chodia na kontroly často, no nemáme kapacity, aby sme si poriadne posvietili na takéto porušovanie zákona. Je to o každého svedomí a vzťahu k prírode,“ povzdychne si M. Kalaš, ktorý sa domnieva, že by snáď pomohlo exemplárne potrestanie aspoň jedného z takýchto ľudí a ostatní by si potom možno rozmysleli preháňanie sa na autách či motocykloch po národnom parku.
Ročné väzenie
Podľa slov krajského policajného hovorcu Radka Moravčíka, ak niekto jazdí akýmkoľvek motorovým vozidlom po lesných pozemkoch bez povolenia, ide o trestný čin, za ktorý môže ísť do väzenia až na jeden rok. Ako ďalej hovorí, policajti na odhalenie a zadržanie takýchto páchateľov preto vykonávajú spoločné akcie spolu so štátnou ochranou prírody, členmi poľovných združení, lesohospodármi a vlastníkmi pozemkov.
„Za uplynulý rok sa martinskej polícií podarilo zadržať osem podozrivých osôb z tejto trestnej činnosti a bolo voči nim znesené aj obvinenie. Išlo o porušenie zákona v Národnom parku Veľká a Malá Fatra,“ priblížil Radko Moravčík a zároveň dodal, že polícia priebežne získava, zhromažďuje a vyhodnocuje informácie o takejto trestnej činnosti a snaží sa buď vypátrať podozrivých alebo im v rámci prevencie zamedziť v jazde lesnými pozemkami.