Bez energie od priateľov a divákov by to nešlo

V sobotu na Jána pred polnocou sa skončil martinský festival divadelného dotýkania a spájania. Aký bol práve zavŕšený ročník, sa pýtame jedného z organizačne vyťažených a permanentne všadeprítomných členov festivalového tímu Róberta Mankoveckého.

Róbert Mankovecký (s mikrofónom) na jednom z početných diváckych hodnotení inscenácií. Róbert Mankovecký (s mikrofónom) na jednom z početných diváckych hodnotení inscenácií. (Zdroj: Braňo Konečný)

Aký teda bol trinásty dotykový z pohľadu priameho účastníka a spoluorganizátora všetkých doterajších ročníkov?

- Trinásty ročník festivalu bol takmer bezproblémový. Neodohrali sme iba jedno divadelné predstavenie, aj to mimo hlavného programu. Nepricestovalo bratislavské študentské divadlo LAB VŠMU pre nešťastný úraz protagonistu v predvečer vystúpenia v Národnom dome. Pohotovo sme tento neplánovaný výpadok nahradili martinskou komédiou Hráči. Všetky ostatné predstavenia v hlavnom, detskom, aj sprievodnom programe sme zrealizovali bez akýchkoľvek komplikácií. V tomto roku k nám bolo mimoriadne milosrdné tiež počasie počas celého týždňa, takže aj na Divadelnom námestí prebehlo všetko tak, ako sme to naplánovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V organizme festivalového diania Dotykov ste prítomný v troj – a viacjedinej úlohe - ako spoluautor programovej skladby, moderátor rozhovorov s divákmi a tvorcami po predstaveniach a v neposlednom rade ako aktívny tvorca hudby do „účinkujúcich“ inscenácií (aktuálne domáca Vojna nemá ženskú tvár a Eugen Onegin prešovského DJZ, obe v réžii M. Pecka). Aké zmeny vo vývoji organizácie a každoročnej účasti divadiel a divadelníkov vnímate v priebehu rokov? V čom je festival iný v práve zavŕšenom aktuálnom ročníku oproti tým pri svojom vzniku?

- Na začiatku sme museli vysvetľovať, čo sa to v tom Martine vlastne deje. Keď som na prvom ročníku sprostredkoval televízny rozhovor s významným protagonistom Slovenského národného divadla, v tom čase aj jeho generálnym riaditeľom, po položení prvej otázky ma zastavil. Prišiel ku mne a spýtal sa ma: Robo, a čo to tu je za akciu? Vysvetlil som mu, že je to prvý ročník festivalu slovenských divadiel s názvom Dotyky a spojenia. Potom už rozhovor bez problémov dokončil. Myslím, že v ňom dokonca hovoril niečo o potrebe dotýkania a spájania sa v divadle. Dnes by mi už podobnú otázku žiaden divadelný riaditeľ nepoložil. Z festivalu sa stala prestížna záležitosť a azda všetci divadelníci už berú Dotyky ako samozrejmosť, aj dotyčný Dušan Jamrich.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Keď je „búda“ plná, to sú pre divadlo vynikajúce časy Čítajte 

V hľadiskách Národného domu aj Štúdia SKD bolo cítiť počas festivalu spontánny záujem platiaceho domáceho diváka a popri tom naozaj enormný záujem martinských študentov – stredoškolákov. Tí si poctivo počkali v dlhom rade na svoje miestečko v hľadisku - na schodíku či na balkóne. Čím si vysvetľujete taký spontánny a srdečný záujem o divadlo? Aký je to fenomén – prebudená návštevnosť na všetkých predstaveniach hlavného i pestrej ponuky výberového programu Dotykov...?

- Nehovoril by som o prebudenej návštevnosti. V Martine sa do divadla chodí po celý rok. Nepoznám mesto na Slovensku, kde by bol pomer návštevnosti k počtu obyvateľov taký vysoký ako v Martine. Aj počas sezóny je väčšina našich predstavení vypredaná. Dotyky a spojenia sú vyvrcholením sezóny, na ten obrovský záujem sme si už zvykli, a aj nás to pochopiteľne veľmi teší.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dotyky a spojenia - zrkadlo sezóny Čítajte 

Čo považujete osobne i v tíme ľudí okolo organizácie festivalu za príjemné a potešujúce a najmä - odkiaľ beriete energiu nepoľaviť pri riešení veľkých i drobnejších festivalových úloh? Čo vás ako organizátorov najviac nabíja, čo je vaša povzbudzujúca spätná väzba počas náročných festivalových dní a nocí?

- Tých šesť festivalových dní je len vyvrcholením práce, ktorá začína v septembri. Môj obvyklý festivalový režim začína o deviatej ráno poradou a končí o druhej po polnoci, s polhodinovou prestávkou na obed, aj to nie vždy. Musím absolvovať všetky kritické platformy, realizujem nahrávku a life stream, uvádzam predstavenia, a tak musím záväzne všetky vidieť, pretože po predstaveniach moderujem diskusie. Bolo by trápne, keby sa na predstavení niečo stalo a ja by som o tom nevedel... Energiu dodávajú diváci, kolegovia a priatelia. Mnohých z nich vidím po roku. A je to samozrejme atmosféra festivalu, horúce večery na námestí, rozhovory o divadle, umení, kultúre, spoločnosti, politike...

Na zásadnú bilanciu trinásteho ročníka Dotykov a spojení je v tejto chvíli možno ešte trocha priskoro. No príprava na nasledujúci ročník sa v divadle začína takmer okamžite po skončení festivalu. Máte už dnes myšlienky, nápady, postrehy, zámery o tom, kam ešte sa dá posunúť programová divadelná či všeobecne spoločenská štruktúra festivalu?

- Prípravu nového ročníka začíname hodnotením. Pomenúvame chyby a problémy, ktoré sme museli riešiť a hľadáme možnosti, ako im zabrániť v nasledujúcom pripravovanom ročníku. Našťastie však nejde o nič veľké, diváci a návštevníci by si ani nemali nič všimnúť. Problémy sa týkajú predovšetkým prenosu inscenácie z javísk vlastných divadiel do našich pomerov. Technické možnosti našej scény sú dané a nie vždy je zvolené riešenie ideálne.

Na čoraz navštevovanejšej a živej Kritickej platforme – odbornej aj kontaktovej reflexii a pomenovaní prítomných inscenácií - sa objavilo zaradenie hodnotenia celej divadelnej sezóny na Slovensku po prvý raz. Bola táto novinka práve v tomto ročníku zámerom? Bude mať podobné „O sezóne po sezóne“ na festivale pokračovanie?

- Máme nádej, že bude mať pokračovanie aj v budúcich ročníkoch a veríme, že z toho vznikne tradícia. Pri trinástke to bol taký prvý nástrel. Osobne by som privítal obšírnejšiu a predovšetkým konkrétnejšiu formu hodnotenia celoslovenskej divadelnej sezóny.

VIZITKA

Róbert Mankovecký je člen súboru Slovenského komorného divadla v Martine ako jeho kmeňový dramaturg od roku 1991. Autorsky sa tiež podpisuje pod výraznú a oceňovanú scénickú hudbu do inscenácií domovského divadla: Dosky 2007 za najlepšiu scénickú hudbu sezóny 2006/2007 k inscenácii Štúrovci (koncert zrušený) – spoluautor s Milom Kráľom a Ondrejom Kovaľom, Cena Slnko v sieti 2008 za najlepšiu hudbu k filmu Muzika. Komponuje hudbu k TV filmom, pre 42 televíznych inscenácií a 30 rozhlasových hier... Pravidelne spolupracuje s divadlami na Slovensku (DJZ Prešov, DAD Prešov, MD Žilina, BDNR Banská Bystrica...) a v zahraničí (Varšava, Bialystok, Opole, Bielsko-Biala, Lublin - Poľsko, Česká republika (Pardubice, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava)... V aktuálnom repertoári martinského SKD sa na oboch javiskách v dramaturgii R. Mankoveckého a s jeho autorskou hudbou hrajú inscenácie 1 + 1 = 3, Kumšt, www.narodnycintorin.sk 1. - 5. časť, Kontrabas, Výkriky bez ozveny, Frankenstein (moje svedomie), Meštiaci, Hráči, Vojna nemá ženskú tvár, Traja veteráni a Úklady a láska. Robo Mankovecký patrí k zakladajúcim divadelníkom martinského festivalu divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 976
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 440
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 931
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 033
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 475
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 332
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 083
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 054
  1. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  2. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  3. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  4. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  5. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  6. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  7. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  8. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 29 582
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 15 913
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 679
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 489
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 089
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 964
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 276
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 915
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


V Tatrách vďaka Lidlu rastie už takmer 2 300 000 nových stromov.


Martinská boxerská výprava.

Martinskí boxeri doviezli zo slovenského šampionátu tri medaile. Klub ide investovať do infraštruktúry.


Polícia mu naparila pokutu.


2
  1. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  2. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  3. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  4. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  5. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  6. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  7. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  8. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 29 582
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 15 913
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 679
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 489
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 089
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 964
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 276
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 915
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?