MARTIN. Účasti na celoslovenskej súťaži Môj projekt pre región predchádzala celoročná práca študentov, ktorá vyústila do výroby 3-minútovej videovizitky, ktorá mala ukázať projekty na regionálnom kole súťaže. Úroveň videovizitiek posudzovala odborná porota z oblasti cestovného ruchu a 12 najlepších projektov sa posunulo do celoslovenského kola. Reprezentanti Obchodnej akadémie v Martine mali tento rok veľké šťastie, obidva projekty, ktoré prihlásili, postúpili do celoslovenského kola.
Prvý s názvom Záznam odprezentoval študent III. C triedy Jakub Hlebec. Bol výsledkom práce siedmich študentov, ktorí sa zaslúžili o propagáciu Sklabinského hradu natočením krátkeho filmu v štýle found footage a prezentácia na celoslovenskom kole obsahovala ďalšie možnosti propagácie.
Druhý projekt s názvom Súspevie odprezentovali Laura Jablončíková a Laura Harkabuzová z III. D triedy. Autorky ho zamerali na zviditeľnenie obce Horná Štubňa zorganizovaním podujatia Súspevie.
Dvanásť tímov z celého Slovenska ukázalo svoju prácu v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice. Martinčanov najviac potešilo vyhodnotenie súťaže. Výnimočne ocenili až štyri projekty. Študentky Laura Jablončíková a Laura Harkabuzová sa umiestnili na 3. mieste. Projekt Súspevie zaujal odbornú porotu svojou originálnosťou a jedinečnosťou a zároveň bol odporučený na zapojenie do širšieho regionálneho produktu regiónu Turiec.
„Projekt Súspevie vznikal od októbra minulého roku. Počas vyučovania na predmete podnikanie v cestovnom ruchu najskôr hľadali nápad,“ spomína si ich učiteľka Danica Tokarčíková. „Dievčatá napadlo zviditeľniť obec Horná Štubňa, v ktorej obidve žijú. Ich prvá cesta viedla na obecný, kde sa viac dozvedeli o histórii obce, ale aj o tom, že v obci napríklad pôsobia dva spevácke spolky - Karpatsko-nemecký spolok a rumunsko-slovenský spolok Mikuľanka.“
Dievčatá napadlo zorganizovať stretnutie týchto speváckych spolkov a navrhnúť im spoločné podujatie na Jánskej vatre v Hornej Štubni. Nebolo to jednoduché, ale podarilo sa. A vzniklo krátke video a niekoľko fotografií zo stretnutia. Pri projekte spolupracovali aj Hilda Steinhübelová za karpatsko-nemecký spolok a Prokop Stodolica za rumunsko-slovenský spolok Mikuľanka.
„Projekt je založený na spolupráci rôznych národností – rumunskej a nemeckej, a to v slovenskej dedinke Horná Štubňa. Aby sme tento projekt ešte ozvláštnili, oslovili sme aj speváčku Jadranku Handlovskú, ktorá je srbského pôvodu, aby podporila túto myšlienku. Stretla sa s nami a projektom bola nadšená,“ povedali Laury a pripomenuli, že pri projekte im pomáhala firma Laura produktion, ktorá vo videovizitke vytvorila zaujímavý záber na Hornú Štubňu z vtáčej perspektívy.