MARTIN. V roku 2017 si pripomíname 500. výročie symbolického začiatku reformácie západnej kresťanskej cirkvi. "Slovenská národná knižnica (SNK) sa preto rozhodla otvoriť svoje depozity a prostredníctvom autentických historických tlačí a archívnych dokumentov priblížiť verejnosti vplyv reformačných myšlienok a hodnôt na vývoj spoločnosti a kultúry na území dnešného Slovenska," informuje hovorkyňa knižnice Katarína Mažáriová. Kolekcia je súčasťou aktálnej výstavy Re500formácia, ktorú sprístupnili vo štvrtok v Literárnom múzeu.
Dokument s 95 výpoveďami proti odpustkom, ktorý Dr. Martin Luther pribil na bránu zámockého chrámu vo Wittenbergu 31. októbra 1517, spustil lavínu zmien, ktoré navždy poznačili nielen rímsku cirkev, ale aj kultúru a spoločnosť novovekej Európy. Reformačné myšlienky sa začali rýchlo šíriť aj na území Uhorska, a to jednak vďaka rozvoju kníhtlače, jednak aj prostredníctvom uhorských študentov, ktorí študovali priamo u Martina Luthera alebo u jeho nasledovníkov na nemeckých univerzitách.
"Slovenská národná knižnica uchováva pomerne bohatú zbierku tlačí a archívnych dokumentov zachytávajúcich historické, spoločenské a kultúrne zmeny, ktorými uhorská spoločnosť prechádzala pod vplyvom šíriacej sa reformácie," pokračuje Mažáriová. Upresňuje, že zachytávajú zrod a formovanie Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, mapujú rozvoj používania národných jazykov v Uhorsku a sú tiež svedectvom rozvoja vzdelanosti a školstva. Časť z nich je súčasťou spomínanej výstavy. Autentické historické materiály dokumentujú zápas uhorských, často protestantských stavov proti panovníkovi, ako aj následnú systematickú rekatolizáciu uhorskej spoločnosti.
Autorom výstavy je Peter Kónya, na scenári a tvorbe katalógu k výstave spolupracovali Jana Cabadajová a Karin Šišmišová. Výstavu si verejnosť môže pozrieť do 18. novembra.