MARTIN. V roku 1987 vystúpili na pódiu v PKO v rámci festivalu Bratislavské Jazzové dni fantastické kapely. Okrem inovatívneho gitarového tria Johna Abercrombieho, ktorý v tom čase používal efektovú gitaru Roland G-707 a pulzujúcej formácie saxofonistu Michaela Breckera, ktorému expresívne sekundoval Mike Stern, sa v Bratislave na festivale, ktorý dnes patrí medzi najprestížnejšie v Európe, predstavil bubeník Billy Cobham (k nemu sa ešte dostaneme) a exhibicionistická úderka s mimozemským hudobným programom Sun Ra Arkestra.
Dámy sa išli za látkou potrhať
Tento úvod, hoci sa nezdá, úzko súvisí s výstavou Ivana „Kelly“ Köhlera v Turčianskej galérii v Martine. Celý 13. ročník tohto slovenského džezového sviatku sa totiž odohrával pred závesmi opony, ktorej autorom bol práve Ivan. Údajne sa tento minimalistický, ale aj tak veľmi pútavý, motív bielej látky s na modro tlačeným a rovnomerne kopírovaným nápisom Jazz ujal natoľko, že po ukončení festivalu sa dámy za touto látkou išli potrhať.

V tom čase bol už Ivan stálicou slovenskej džezovej scény a ako fotograf – muzikológ a predovšetkým exhibicionista znamenite zapadal do celého toho prapodivného hudobno-umeleckého sveta. Sveta, ktorý bol napriek totalite vytrvalo slobodný, tvorený zanietenými idealistami swingujúcich meditácií, fundamentálnymi zástancami bebopovej atmosféry, ortodoxnými vyznávačmi bluesových koreňov, ale aj schizmaticko-progresívnymi fuzionistami. Svet so sureálnymi bytosťami ako zo Sun Ra Arkestra v bielych, záclonových habitoch s trblietavými čapicami, postriebrenými legínami, krikľavo-farebnými tanečnicami a inými slobodomyseľnými stvoreniami bol a stále je Ivanovým domovom.
Ako treba chápať pána v klobúku?
Aby bolo možné pochopiť tohto extravagantného pána v klobúku, tmavých okuliaroch, zebrovitom saku a farebných nohaviciach, sršiacim nehasnúcou životnou energiou, je nevyhnutné poznať pomery jeho vlastného džezového sveta. Bez tejto vedomosti sa môže zdať, že ide iba o akúsi chvíľkovú pózu. Lenže opak je pravdou. V krajine džezovej slobody sa každý fanúšik na chvíľu pozabudne a rád sa vzdiali zhonu každodenného stresu. Ivan je v tejto krajine stále a stretnutia s ním sú akoby mostom medzi každodennou tristnosťou konzumnej reality a fantasmagorickým nadreálnom. Spomenuté mená interpretov z bratislavského festivalu nie sú len akýmsi historickým záznamom podfarbujúcim kulisy Ivanovej spätosti s týmto hudobným žánrom. Skúsenosť s džezom je jednoducho nutnosťou k rozuzleniu významov ukrytých v spotených tvárach hudobníkov a spevákov na jeho fotografiách.
Už dávno je džezová fotografia samostatnou kategóriou umeleckej a dokumentárnej tvorby. Podobne ako pri záberoch vysokohorských panorám, je najefektnejšie, ak z vlastnej skúsenosti vie divák oceniť silu krajinnej scenérie, ak pri týchto obrázkoch cíti závan čerstvého vzduchu a v duchu sa ocitne na nedávnom výlete na hrebeni tatranských kopcov.
Výstava diel Ivana Köhlera bude pre návštevníkov Turčianskej galérie sprístupnená do 6. septembra 2017.
Záhradné matiné s džezom
Autor výstavy vás zároveň pozýva na Záhradné jazzové matiné, ktoré sa uskutoční 21. júla o 17 h. Akoby druhá vernisáž jeho výstavy bude spojená s krstom knihy Jiří Slíva Nonsens Nesmysl. Vystúpia Peter Lipa, Jiří Slíva, Oliver Solga, Antonín Matzner.
Autor: Miroslav Halák