MARTIN. Ľanová nedeľa je o všetkom, čo v minulosti sprevádzalo každodenný život domácností pri výrobe a údržbe textilu. V Múzeu slovenskej dediny sa na rovnomennom podujatí v nedeľu 23. júla dozviete, ako sa v minulosti trepal a česal ľan, priadli nite, tkali koberce či prala bielizeň. A nielen to.
„Folklórna skupina z Podhradia predstaví trepanie a česanie ľanu, ako aj domáce práce – napríklad obšívanie, strihanie handier na tkanie kobercov, vyšívanie či šitie na šliapacom stroji – už spomínanej starej singerke, ktorú si návštevníci budú môcť aj vyskúšať,“ pozýva do Múzea slovenskej dediny na ďaľšiu letnú monotematickú nedeľu Jaroslava Ďurdíková zo Slovenského národného múzea. Pripomína aj vystúpenie Folklórnej skupiny Podšíp zo Stankovian, ktorá zoznámi so spôsobom, akým sa bielilo ľanové plátno na slnku a ukáže, ako sa v minulosti prala, sušila a žehlila bielizeň.

A to nie je všetko. Bude aj prehliadka krojov z viacerých slovenských regiónov. Folklórna skupina Lysec z Belej predvedie a aj vysvetlí, čo je napríklad ľajblík, rukávce kosička a predstaví aj iné súčasti ľudového odevu z viacerých kútov Slovenska.
J. Ďurdíková ďalej upresňuje, že počas programu, ktorý bude trvať od 10. do 16. h, sa návštevníci ešte budú môcť v tvorivých dielňach naučiť dnes už zabudnuté tkáčske techniky, vyskúšajú si tkanice na krosienkach, špuľke či doštičke, budú si môcť zhotoviť koberček na stolových krosienkach, tkanicu na prstoch alebo na doštičke či vyskúšať zápästkovú techniku. „Pripravené budú aj ukážky pradenia ľanovej nite z kúdele či tkanie plátna na tkáčskom stave,“ pripomína múzejníčka.
Počas celého dňa bude v skanzene vyhrávať Podhradská muzika a v drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 h uskutoční rímskokatolícka svätá omša.