MARTIN. Univerzitná nemocnica Martin sa v rôznych hodnotiacich rebríčkoch drží vždy na popredných miestach. Dokázala to i teraz, keď odborníci aj mamičky určovali podľa rôznych kritérií, ktorá zo slovenských pôrodníc je tá najlepšia.
Išlo napríklad o zhodnotenie odbornosti personálu, vybavenie pôrodných sál, ale aj podpora dojčenia či kontaktu medzi matkou a dieťaťom. Matky a experti spolu cez internetové hlasovanie ohodnotili 52 pôrodníc, nezapojila sa iba jediná - nemocnica v Revúcej.
Najlepšie pôrodnice na Slovensku za minulý rok sú Fakultná nemocnica Trenčín, a univerzitné nemocnice v Martine a Bratislave (Ružinov aj Antolská).
Rebríček zostavil Health Policies Institute v spolupráci s portálom rodinka.sk.
REBRÍČEK PȎRODNÍC ZA ROK 2016
1. Fakultná nemocnica Trenčín - 170,2 bobov
2. Univerzitná nemocnica Martin - 168 bodov
3. Univerzitná nemocnica Bratislava (Ružinov a Antolská) - 159 bodov
Prvoradá je spokojnosť pacientok
Druhé miesto vníma vedenie martinskej pôrodnice skôr racionálne a s rozvahou.
„S výsledkom som určite spokojný, no my nerobíme z medicíny žiadnu súťaž alebo športové preteky a vždy robíme všetko preto, aby boli spokojné naše pacientky. To je pre nás oveľa väčšie ocenenie ako akýkoľvek rebríček,“ skonštatoval Ján Danko prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.
Nemocnice, podobne ako minulý rok, zožali najväčšiu kritiku za slabú podporu skorého kontaktu matky s novorodencom. Podľa skúseností mamičiek deti nie v každej nemocnici prikladajú matke dieťa tesne po narodení a nezostávajú s nimi ani prvé dve hodiny po pôrode, kým sú ešte na sále. Nedostatky vidia slovenské mamičky tiež v kvalite predpôrodnej prípravy a v podpore dojčenia.
Ako uviedla Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin, všetky tieto aktivity sú však na Gynekologicko-pôrodníckej klinike samozrejmosťou.
„Novorodenca prikladáme na telo matky aj po sekcii, pričom počas cisárskeho rezu môže byť otec dieťaťa prítomný priamo v sále. Už niekoľko rokov je štandardom rooming-in, pri ktorom ostáva novorodenec po celý čas hospitalizácie po pôrode v spoločnej izbe s matkou,“ ozrejmila Kapustová a pripomenula, že nemocnica poskytuje na požiadanie, ako nadštandardnú službu, aj ubytovanie s partnerom v apartmánoch priamo na oddelení šestonedelia.
NAJLEPŠIE PȎRODNICE V KRAJOCH
BA: Univerzitná nemocnica Ružinov - 159 bodov
BB: FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica - 146,2 bodov
KE: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice - 148,8 bodov
NR: FNsP Nové Zámky - 139,2 bodov
PO: FNsP J.A. Reichmana Prešov - 149,5 bodov
TN: Fakultná nemocnica Trenčín - 170,2 bodov
TT: Fakultná nemocnica Trnava - 147,8 bodov
ZA: Univerzitná nemocnica Martin - 168 bodov
Vcelku pozitívne skúsenosti
Z martinskej pôrodnice sa len minulý týždeň vrátila domov so synčekom čerstvá mamička Barbora Juríčková zo Sučian. Svoju spokojnosť ohodnotila na 90 percent. Ocenila prístup sestričiek na pôrodných sálach, ich ochotu a starostlivosť.
„Vedia vysvetliť, čo sa momentálne deje, čo bude nasledovať, poprípade, čo môže nastať. Doktorke Laučekovej pri pôrode môžem len poďakovať, že to s profesionálnym prístupom so mnou dobojovala a veľmi ma povzbudzovala, naozaj to pomáha,“ pochválila personál pôrodnice mladá Sučianka a dodala, že veľké mínus ale dáva za ťažko stráviteľnú stravu, s ktorou podľa jej slov nebola spokojná takmer žiadna mamička.
„Sestričky boli ochotné a priateľské, no občas mali rôzne názory, čo nás maminy potom trochu mätie, nevedia, čo je vlastne správne a vhodné pre dieťa,“ doplnila B. Juríčková.
Vcelku pozitívnu skúsenosť mala i ďalšia prvorodička Miroslava zo Sklabine, ktorá pred mesiacom priviedla na svet v Martine svoje prvé dieťatko.
„Musím vyzdvihnúť najmä pekné zariadenie izieb aj pôrodnej sály. Rovnako chválim prístup a príjemné vystupovanie sestričiek z oddelenia šestonedelia a novorodeneckého, avšak inde som zažila i sestry, ktorým chýbal úsmev na tvári a trošku viac ľudskosti. Ale asi mali iba zlý deň,“ vyslovila sa mladá mamina.
Veľa cisárskych rezov
Experti pri svojom hodnotení prihliadali aj na množstvo cisárskych rezov v pôrodniciach. Najnižší počet zaznamenali v roku 2016 v pôrodnici v Trenčíne (14,1 percenta) v Partizánskom (15,4 percenta) a v Kežmarku (15,5 percenta). Odborníci ale zároveň zohľadnili, že počty môžu byť vyššie v centrách, ktoré koncentrujú rizikové tehotenstvá.
„Nepriaznivé je, že máme štyri pôrodnice, ktoré vykazujú podiel cisárskych rezov nad 45 percent,“ vraví Silvia Hnilicová, analytička, ktorá zastrešovala odbornú časť hodnotenia. V pôrodnici v Nových zámkoch a v Topoľčanoch dokonca cisárske rezy tvorili viac než polovicu prípadov.
Odborníci tiež hodnotili pôrodnice v štyroch kategóriách, podľa stupňa neonatologickej starostlivosti oddelenia. Na Slovensku sú štyri stupne, ktoré predstavujú schopnosť zariadení poskytnúť potrebnú pomoc novorodencom. Aj tu vo svojej kategórií zvíťazila martinská nemocnica. Do starostlivosti takýchto perinatologických centier sú odosielané tehotné ženy s hroziacim predčasným pôrodom do 28. týždňa tehotenstva, s predpokladanou pôrodnou hmotnosťou novorodenca pod 1250 gramov, ale patria sem aj ženy vo vyššom gestačnom týždni so závažnými tehotenskými komplikáciami.
NAJLEPŠIA NEONATOLOGICKÁ STAROSTLIVOSŤ
Víťazi vo svojich kategóriách podľa štyroch typov nemocníc (podľa stupňa neonatologických oddelení):
I stupeň neonat. oddelenia Sanatórium Koch BA 75,60 bodov
II stupeň neonat. oddelenia LNsP Liptovský Mikuláš 72,22 bodov
III stupeň neonat. oddelenia FN Trenčín 92,33 bodov
III+ stupeň neonat. oddelenia Univerzitná nemocnica MT 88,85 bodov
Najvyšší počet bodov, ktoré mohli oddelenia získať bol 100.
Hodnotenie pôrodníc podľa matiek
Najväčší počet bodov získali pôrodnice od matiek za: odbornosť zdravotníckeho personálu (78,8%), vybavenie pôrodných sál (77,2%) a starostlivosť o novorodenca (76,4%).
Najmenej bodov získali pôrodnice v podpore skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom (55,6% žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále, so svojim dieťaťom boli aj dve hodiny po pôrode 40,3% žien), ďalej v kvalite predpôrodnej prípravy (64%) a v podpore dojčenia (67,3%).
Medziročne sa celková spokojnosť matiek znížila, čo podľa Evy Pavlíkovej z portálu rodinka.sk znamená, že matky sú náročnejšie, vzdelanejšie a pred pôrodom si cielene hľadajú informácie.