BYSTRIČKA. Martinská križovatka smerom na Bystričku je nočnou morou asi každého vodiča. V čase zhustenej dopravy, keď ľudia idú do práce alebo neskôr späť domov, si na vedľajších cestách postojíte niekoľko dlhých minút, kým sa vám podarí dostať na hlavnú cestu. Nehôd sa v tomto úseku už tiež stalo viac ako dosť, niektoré, žiaľ, aj smrteľné. Mnohí Turčania preto naliehajú na kompetentných, aby sa s nebezpečnou križovatkou spravilo niečo, čo by odľahčilo a prehľadnilo dopravu.
Zahataná súbežná cesta
Nájsť najrozumnejšie riešenie, ktoré by potom nespomaľovalo dopravu, ale, zdá sa, nebude až tak celkom jednoduché. Komunikácie majú rôznych majiteľov. Kým cesta I/65 patrí Slovenskej správe ciest (SSC), vedľajšia cesta III. triedy spadá pod Žilinský kraj.
Ako povedala hovorkyňa (SSC) Zuzana Hromcová, podľa štúdie Žilinskej univerzity sú v spomínanom úseku kritické dve hodiny počas dňa.
„Problémovým smerom v čase rannej špičky od 7.15 h do 8.15 h, ako aj v čase poobednej špičky od 15. h do 16. h je odbočenie vľavo z vedľajšej cesty III. triedy z Bystričky na Martin,“ povedala Hromcová. Podľa jej ďalších slov štúdia tiež ukázala, že cez túto križovatku prešlo počas rannej špičky 1 724 áut a z nich 114 odbočilo vľavo zo smeru Bystrička na Martin. V popoludňajšej špičke bolo takýchto áut 70 z celkového počtu 1 872.
Hromcová tiež povedala, že ak by sa vodiči chceli vyhnúť čakaniu, kým sa dostanú od Bystričky na hlavnú cestu I/65, môžu použiť na dopravu do Martina aj s ňou súbežnú miestnu komunikáciu, ktorá je 150 metrov pred križovatkou.
„Problémom je, že časť tejto cesty je v súkromnom vlastníctve a majiteľ túto komunikáciu z času na čas uzatvára,“ vykreslila komplikáciu hovorkyňa SSC.
Treba komplexné riešenie
Sťažený a nebezpečný prejazd cez križovatku majú taktiež chodci, keďže sa na nej nenachádza žiadny priechod.
Zuzana Hromcová ďalej povedala, že po obhliadke tohto úseku z októbra 2016, navrhol zástupca správy ciest dve zlepšenia fungovania križovatky. Prvým bolo vyznačiť na hlavnej ceste v smere od Martina samostatný jazdný pruh na odbočenie vľavo a samostatný pruh na priamy smer na Banskú Bystricu. Momentálne je spojený priamy smer s ľavým odbočením, čo je podľa Hromcovej nevhodné.
Druhým návrhom na zlepšenie bolo vyznačenie priechodu pre chodcov, ktorý by vodorovným aj zvislým značením zabezpečila správa ciest a mesto by k priechodu obojstranne vybudovalo chodník a osvetlenie.
„Navrhované riešenie ale nebolo prijaté s odôvodnením, že križovatku treba riešiť komplexne,“ zareagovala hovorkyňa správy ciest. Takúto možnosť ale ponúka štúdia Žilinskej univerzity, ktorá navrhuje riadenie dopravy v tomto mieste pomocou semaforov.
Z pohľadu dopravy na ceste I/65 je však takáto signalizácia nevýhodná, pretože by na hlavnom cestnom ťahu dochádzalo k zbytočne veľkým zdržaniam.
Ako však povedala Hromcová, žilinská pobočka Slovenskej správy ciest ale nemá v kontrakte pre rok 2017 nárokované riešenie tejto križovatky a ani v najbližšom období neuvažujú nad jej prestavbou.
Dlhodobý problém
Touto náročnou trasou každý deň jazdí aj žilinská krajská poslankyňa Katarína Tomášová, a preto plne podporuje jej rekonštrukciu. Podľa jej vlastných skúseností ide o dlhodobo problémovú cestu s častými kolíziami áut chodcov, ktoré často končia fatálne.
„Pokiaľ by sa podľa už existujúcej štúdie pristúpilo k stavebným a dopravným zmenám, ktoré budú zahŕňať aj úpravy na ceste III/2144, ktorú vlastní Žilinský kraj, tak podľa mojich informácii spraví tieto úpravy žilinská župa na vlastné náklady,“ zreferovala Katarína Tomášová, ktorá zdôrazňuje potrebu vybudovania najmä nového ľavého odbočovacieho pruhu v smere z Martina do Koštian nad Turcom, ako aj priechodu pre chodcov.
„Ako vhodné vidím aj následné vybudovanie cestnej svetelnej signalizácie v tejto križovatke,“ dodala Tomášová.
Dlhšie trvajúce špičky
Situáciou sa nedávno opäť zaoberal i Okresný dopravný inšpektorát v Martine. Ako uvádza vo svojom vyhodnotení, na problémovom mieste pri križovatke zaznamenali v prvom polroku 2017 dve dopravné nehody a zvýšený nárast škodových udalostí, ktorých bolo spolu šesť. Kritických časov s náročným prejazdom cez križovatku je ale podľa nich viac, ako označila Žilinská univerzita vo svojej štúdii.
„Zhustená premávka sa tvorí najmä v rannej špičke od 6.30 h do 8.30 h a popoludňajšej v čase od 14. h do 17. hodiny, ale aj v priebehu dňa,“ uvádza vo svojom vyhodnotení Vladimír Mečko riaditeľ martinského dopravného inšpektorátu. Podľa jeho ďalších slov sa na vedľajších cestách často tvoria kolóny áut a vodiči v snahe dostať sa čo najrýchlejšie cez križovatku, sú preto nedisciplinovaní a zbytočne riskujú, čím ohrozujú seba i ostatných šoférov.
Ako sa rozhodne správa ciest?
Martinská dopravná polícia preto prišla s opatreniami na zníženie nehodovosti, ale i lepšej plynulosti dopravy v tomto úseku.
Navrhujú vybudovať na hlavnej ceste z oboch smerov samostatné odbočovacie pruhy doľava a taktiež odbočovací pruh doprava zo smeru od Banskej Bystrice. Zároveň na oboch vedľajších cestách odporúčajú vybudovať odbočovacie pruhy doľava a jeden tiež doprava smerom od Bystričky na Banskú Bystricu.
Ich ďalším riešením je spraviť z križovatky inteligentnú a riadiť ju semaformi. Súčasťou by mal byť na hlavnom ťahu i kamerový systém zo smerov od Banskej Bystrice a Žiliny, ktorý by snímal situáciu na križovatke, ako aj semafory.
„Vyriešiť treba i priechody pre chodcov, ktoré by boli samostatne osvetlené a označené pasívnymi prvkami ako napríklad LED blikajúcimi svetlami zapustenými do vozovky pre väčšiu bezpečnosť prechádzajúcich chodcov,“ ozrejmuje Vladimír Mečko a dodáva, že z tohto dôvodu tiež treba vybudovať chodníky pre peších, ktoré by boli navzájom prepojené priechodmi a výškovo oddelené od cesty.
Toto dopravné riešenie križovatky pod Bystričkou už má na stole i prednosta Okresného úradu Marcel Maťovčík, ktorý sa spolu s ďalšími kompetentnými pokúsi dať znova veci do pohybu, aby sa zrealizovali návrhy dopravného inšpektorátu.
„Ak presvedčíme správu ciest, aby zainvestovala do svetelnej signalizácie na križovatke, tak z peňazí mesta potom pôjde vybudovanie osvetlenia a chodníkov pre chodcov,“ avizoval plány Maťovčík.